Dikkat! Koronavirüsle Birlikte Astım Atakları Da Arttı. Astım Tehlikesi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Koronavirüsle Birlikte Astım Atakları Da Arttı. Astım Tehlikesi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

SAĞLIK

30 Ocak 2021 Cumartesi 11:07:38

Dikkat! Koronavirüsle Birlikte Astım Atakları Da Arttı. Astım Tehlikesi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Pandemi döneminde artan hastalıklardan birisinin de astım atakları olduğu açıklandı. Astım ataklarıyla acil servislere başvuran kadın hasta sayısında gözle görülür bir artış olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, “Astım tetiklenmeleri koronavirüsle birlikte bir hayli arttı. Polikliniklerimize başvuran genç kadın hastalarda artış oldu” dedi.

Covid-19 salgınıyla birlikte dezenfektan, kolonya ve temizlik malzemeleri kullanımının büyük oranda arttığını ve buna bağlı olarak da bu dönemde solunum yolları hasarıyla hastanelere başvuruların sıklaştığını belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, önemli uyarılarda bulundu. Alkol ve dezenfektanlar astım hastalarını olumsuz yönde etkiliyor diyen Uzm. Dr. Hacer Ofluoğlu, “Türkiye’de çamaşır suyu kullanımı çok fazla. Koronavirüsle birlikte çamaşır suyu tüketiminde oldukça büyük bir artış yaşandı. Bu ürünlerin evlerde kullanımı yoğun şekilde devam ediyor. Astım tetiklenmeleri koronavirüsle birlikte bir hayli arttı. Polikliniklerimize astım atakları ile başvuran genç kadın hastalarda artış oldu” diyerek uyarıda bulundu.

“ZOR DURUMDA KALINIRSA DEZENFEKTAN KULLANIN”

Uzun ve yoğun maruziyetin ciddi astım atakları oluşturduğunu anlatan Uzm. Dr. Ofluoğlu, “Çünkü dezenfektan ve çamaşır sularının solunum yollarında hasarlanmaya yol açtığını biliyoruz. Koronavirüs öncesi yapılan çalışmalar da bunu kanıtladı. Özellikle küçük ve havasız ortamda yoğun çamaşır suyu kullanımı birçok ortamda mesleki astım denebilecek hastalıklara yol açmıştı. El yıkamanın yerini hiçbir şey almaz. Dezenfektan kullanımının bu kadar aşırılaşması çok hoş değil. Sonuçta bunların hepsi kimyasal maddeler. Bunlar ciltte de birtakım sorunlara yol açabilir. Fırsat buldukça el yıkamak önemli. Çok zor durumda kalınırsa dezenfektan alkol ve kolonya bazlı kimyasallar kullanılır” diye konuştu.

“TEMİZLİK YAPARKEN MASKE TAKIN”

Astım hastalarına koronavirüs salgını öncesinde de temizlik esnasında maske önerdiklerini vurgulayan Uzm. Dr. Ofluoğlu şu noktalara dikkat çekti:

“Baharat, birtakım parfümler dahi astımı tetikleyici unsurdur. Bu hastalarımızın bunların maruziyetine de en aza indirmeleri gerekiyor. Mümkün olduğunca bu işi yaptıkları alanı iyi havalandırmaları, havalandırılamayacak bir ortamsa çok uzun kalmamalarını öneririz. En azından temizlik materyalini ortama döktükten sonra hızlı şekilde ortamdan uzaklaşmalarını ve işlem sırasında da mutlaka maske takmalarını öneriyoruz. Hasta atak sırasında nefes alma hissinin hızlıca durduğunu hissediyor. Kişi bu sırada nefes açlığı boğulma hissi yaşıyor. Astım atağı yaşayan kişilerin hastaneye gelene kadar kişi hızlıca havadar ortama alınması gerekiyor. Kişi hızlıca o ortamdan ulaşacak. Bir balkona pencere kenarına çıkarılması gerekiyor. Efor saf etmeden oturacak, su içecek. Astımı varsa o an kurtarıcı ilacını da kullanabilir.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı