Dikkat! Koronavirüse Yakalanan Hastaların Çoğunda Kalp Kası İltihabı Ortaya Çıktı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Koronavirüse Yakalanan Hastaların Çoğunda Kalp Kası İltihabı Ortaya Çıktı

SAĞLIK

3 Şubat 2021 Çarşamba 11:25:20

Dikkat! Koronavirüse Yakalanan Hastaların Çoğunda Kalp Kası İltihabı Ortaya Çıktı

Covid-19 vücudumuzda en çok akciğer üzerinde hasar bırakmaktadır. Koronavirüsün, başka organlara da ağır hasar verebileceğini belirten Kardiyalog Prof. Dr. Özlem Esen, “Almanya´da yapılan bir çalışma koronavirüsü asemptomatik geçiren hastaların yaklaşık yüzde 60 oranında sessiz miyokardit (kalp kası iltihabı) saptanmış” diyerek erken teşhisinin hayat kurtarıcı olacağı uyarısında bulundu.

Aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle milyonlarca kişi hayatını kaybetti. Tüm dünya bir yandan aşılama çalışmalarının başlamasıyla umutlanırken bir yandan da yeni koronavirüs mutasyonları pek çok ülkede paniğe sebebiyet vermiş durumda. Koronavirüs, vücutta en çok zatürre gibi akciğerler üzerinde tahribata yol açan enfeksiyonlar olarak görülse de başka organlara da ağır hasar verebiliyor.

“KALP KASI HASARINDA ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ”

Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Esen, Covid-19 pandemisi ile ilk aylarda belli risk gruplarında öngörülebilir zatürre oranı veya hastaneye yatıştan bahsetmenin mümkün olduğunu ancak zaman ilerledikçe hiçbir risk faktörü olmayan hatta hastalığı asemptomatik geçiren bireylerde ani ölüm vakalarının bildirildiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Özlem Esen ,özellikle sağlıklı gençlerde, aktif spor hayatına geçiş döneminde hayatı tehdit eden ve ritim bozukluğuna bağlı olduğu düşünülen ölümlerin tespit edildiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bu gözlemler nedeniyle yapılan çalışmalarda özellikle hastane döneminde kalp kası hasarını gösteren ‘Troponin’ yükselmesi olanlarda ölüm oranlarının yüksek olduğu tespit edildi. Troponin değeri, kalp kasında iltihabi süreç (miyokardit), kalp krizi (damarın pıhtı ile tıkanması) veya genel oksijenlenme bozukluğuna bağlı olarak yükselebiliyor. Yakın zamanda Almanya’da yapılan bir çalışmada asemptomatik geçiren hastalar iyileşme döneminde MR ile incelenmiş ve yaklaşık yüzde 60 oranında sessiz miyokardit bulgusu saptanmış durumda. Bütün bu bilgiler ışığında bakıldığında Kovid-19 enfeksiyonu sonrası kalp kası hasarının erken tespiti hayat kurtarıcı olacaktır.”

” EKOKARDİYOGRAFİ YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Prof. Dr. Özlem, “Şiddetli Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastanede bulunan ve hasar belirteçleri yükselen hastalara hastanede yatarken, hastalığı ayakta geçiren kişilerin de iyileşme döneminde ilk 4-6 hafta içinde yapılacak ekokardiyografi incelemesiyle kalp hasarlarının teşhis edilebilir. Gençlerde ise özellikle sportif aktiviteye başlamadan önce kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi tavsiye edilir. Covid-19 enfeksiyonu sonrası göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı yakınması olanların gerek kas hasarı gerek kalp zarı iltihabı olan perikarditi tespit etmek için ekokardiyografi yapılması çok önemlidir” diyerek uyarıda bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı