Dikkat! Koronavirüs Gözlerde Nodül Oluşturuyor. Sakın İhmal Etmeyin
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Koronavirüs Gözlerde Nodül Oluşturuyor. Sakın İhmal Etmeyin

SAĞLIK

23 Şubat 2021 Salı 08:50:02

Son Güncelleme: 23/02/2021 08:50:38

Dikkat! Koronavirüs Gözlerde Nodül Oluşturuyor. Sakın İhmal Etmeyin

Koronavirüsün vücuda verdiği zararlar gün geçtikçe artarak devam ediyor. Fransa’da yapılan ve Radiology dergisinde yayınlanan bir araştırma dünya gündemine bomba gibi düştü. Araştırmaya göre koronavirüsü yenmeyi başaran bazı hastaların gözlerinde nodüller oluştuğu tespit edildi.

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almışken bir yandan da aşılama süreci Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede devam ediyor. Koronavirüsle ilgili yapılan araştırmalar da gündeme oturmaya devam ediyor. Konuyla alakalı Fransa’da yapılan son bir araştırmaya göre, bilim insanları ülke genelindeki 16 hastaneden 4 Mart ile 1 Mayıs 2020 arasındaki korona virüsü hastalarından veri aldı. Uzmanlar beyin MR sonuçlarını incelerken 129 hastadan 9’unun gözünün arka tarafındaki makula bölgesinde nodüller oluştuğunu tespit etti. Bilim insanları yaklaşık yüzde 7’ye denk gelen bu durumu tespit ederek bunun corona virüsünün bir etkisi olabileceğini duyurdu.

Paris Üniversitesi’nde doçent olan ve araştırmayı yürüten Dr. Augustin Lecler, “Biz bazı hastaların gözlerinin arkasında nodül olduğunu tespit ettik. Bu MR kullanılarak keşfedilen ilk vakalar. Bu tür teknolojik yöntemlerle erken müdahale edilebilir” dedi.

SEBEBİ TESPİT EDİLEMEDİ

Net bir görüş için hayati bir öneme sahip olan bu bölgedeki ufak nodüllerin oluşmasına neyin sebep olduğunu henüz tespit edilemedi. Fakat araştırmada entübe hastaların yüzüstü yatmalarının bir sebep olabileceği ve diğer sebepler arasında ise virüsün sebep olduğu enfeksiyon olabileceği belirtildi.

Gözlerinde nodül oluşan hastalardan 6’sının obez, ikisinin diyabet ve ikisinin de hipertansiyon sorunu olduğunu açıklayan yetkililer 8 hastanın da yoğun bakım ünitesinde kalmak zorunda kaldığını belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı