Dikkat! Koronavirüs Çocuklarda Apandisit Rolü Yapıyor. Ameliyat Esnasında Ortaya Çıkıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Koronavirüs Çocuklarda Apandisit Rolü Yapıyor. Ameliyat Esnasında Ortaya Çıkıyor

SAĞLIK

2 Şubat 2021 Salı 09:53:20

Dikkat! Koronavirüs Çocuklarda Apandisit Rolü Yapıyor. Ameliyat Esnasında Ortaya Çıkıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün çocuklarda apandisit gibi seyrettiği ortaya çıktı. Çocuklarda koronavirüs nasıl anlaşılır? Şiddetli ağrılara dikkat!

Son dönemde çok sayıda çocuğun yüksek ateş ve şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastanelere başvurduğunu söyleyen Dr. Zafer Kurugöl, çocukların apandisit teşhisi konularak acil ameliyata alındığını, ama ameliyat anında apandisit olmadığının anlaşıldığını açıkladı.

“FARKI KLİNİK TABLOLARLA SEYREDEBİLİR”

Vatandaşlara ve hekimlere, “Pandemi döneminde ateş ve şiddetli karın ağrısı ile gelen çocuklara antikor testi yapılması” önerisinde bulunan Kurugöl, şunları belirtti: “COVID-19 birçok hastalığı taklit edebiliyor. Zaman içinde enfeksiyonu daha iyi tanıdıkça, farklı klinik tablolarla seyredebileceğini gördük. Aslında nisan ayından bu yana MIS-C olarak isimlendirilen klinik tabloda çocuklarda kalp yetmezliği, şok, vücutta döküntüler, gözlerde kızarıklık, karaciğer, böbrek şikâyetleri ve karın ağrısı, ishal görüldüğünü biliyoruz.”

“ÖNCE HIZLI ANTİKOR TESTİ YAPILMALI”

Genel olarak ülkemizde COVID-19 vakalarının azalmasına paralel olarak MIS-C vakalarında da azalma görüldüğünü belirten Kurugöl, “Ancak farklı şekillerde ortaya çıkmaya devam ediyor. En çarpıcı olanı ise ateş ve şiddetli karın ağrısına neden olması ve bu hastalara yanlış olarak apandisit tanısı konulması. Bu şekilde son dönemde çok sayıda hastamız olmaya başladı. Çocuklarda COVID-19’un nadir görüldüğü, hafif geçtiği düşüncesi olduğundan, doktor arkadaşlarımın aklına öncelikle COVID değil apandisit geliyor ve vakalar acil olarak, yeterince incelenmeden ameliyata alınıyor. Ameliyat anında ise çocuğun apandisit olmadığı görülüyor ve ameliyat hastalığın daha kötü seyretmesine neden olabiliyor. Karın ağrısı, ateş şikayetleri ile gelen çocuklarda hastalığın koronaya bağlı olduğu ancak antikor testi yapılarak ortaya çıkar. Bu nedenle aileler ve değerli meslektaşlarımın dikkatini çekmek istiyorum. Pandemi döneminde şiddetli karın ağrısı ve ateşle gelen çocukta ameliyata karar vermeden önce ailede COVID-19 öyküsünün sorgulanması ve hızlı antikor testi yapılması daha doğru olacaktır. Böylece, çocukların gereksiz ameliyat olmaları önlenir ve doğru tedavi gecikmeden yapılır.” diyerek uyarıda bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı