Dikkat! Korona Virüs, Verem Ölümlerini Hızlandırabilir
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Korona Virüs, Verem Ölümlerini Hızlandırabilir

SAĞLIK

9 Ocak 2021 Cumartesi 11:37:01

Son Güncelleme: 09/01/2021 11:38:10

Dikkat! Korona Virüs, Verem Ölümlerini Hızlandırabilir

Türk TORAKS Derneği, Covid-19 salgınının verem hastalığı ile savaşı olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Dernekten yapılan açıklamada 2021 yılında dünya genelinde tüberküloz ölümlerinin artabileceği bildirildi.

Türk Toraks Derneği, 2021 yılında tüberküloz nedeniyle ölümlerin dünya genelinde 200 bin ile 400 bin artacağını belirtti. Dernek, “Bu konuda her türlü yetersizlik ve başarısızlık uzun dönemde olumsuz etkiler doğuracaktır. Özellikle tüberküloz hasta yükü fazla olan ülkelerde Covid-19 salgınının etkisinin kalıcı olacağı düşünülmektedir. Dünyada son yıllarda verem savaşında başarılı bir çizgi izlenmektedir. Covid-19 salgını ise bu mücadelede 5-8 yıllık bir gerilemeye neden olabilir” diye açıklamada bulundu.

 

SOLUNUMLA BULAŞIYOR

Tüberküloz hastasının solunum yoluyla havaya saçtığı mikroplar, sağlıklı kişiler tarafından nefes ile alınarak akciğerlerine yerleşebilir. Akciğere gelen mikrop ya vücutta hapsedilir ya sessiz bir enfeksiyon olarak kalır ya da hastalık yapar. Sessiz enfeksiyon olanların onda biri ileri bir tarihte hastalanabilir. En sık akciğerleri tutar. Diğer organlarda da hastalık yapabilir.

Dünyada tüberküloz hastalarının tanı almasında, tedavilerinde, temaslılarının muayenesinde, koruyucu tedavi uygulamalarında ciddi aksamalar yaşanmaktadır.

 

SAĞLIK KURUMLARINA BAŞVURU ORANI DÜŞTÜ

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektör Yardımcısı, Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Toraks Derneği Trakya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, dünyada her yıl 1,2 milyon insanın veremden öldüğünü bildirdi.

Hatipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, verem hastalarının sağlık kurumlarına başvurma oranlarında düşüş yaşandığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü ve birçok araştırıcı tarafından, koronavirüsün veremle savaşa etkilerinin araştırıldığını aktaran Hatipoğlu, “Bu araştırmalara göre son 1 yılda verem savaşı (tüberküloz kontrolü) ciddi sorunlar yaşamıştır. Hemen her ülkede tanı konulan hasta sayısı azalmıştır. Türkiye’de de salgın tüberküloz kontrolünü olumsuz etkilemiştir. 2020 yılı verileri ile 2019 yılı verileri karşılaştırılmıştır. Buna göre verem savaşı dispanserlerinde yapılan muayene, korumaya alınan kişi, yapılan temaslı muayene ve bakteriyolojik inceleme sayıları yaklaşık yüzde 40 düzeyinde azalmıştır. Yeni kayıt edilen tüberkülozlu hasta sayısı da yüzde 26 azalmıştır.” dedi.

 

“VEREM BÜTÜN ÖLÜMLER İÇİNDE ONUNCU SIRADADIR”

Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinde “sessiz tüberküloz” enfeksiyonu olduğunu bildiren Hatipoğlu, “Dünyada her yıl 1,2 milyon insan veremden ölmektedir. Her yıl 10 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta ve bunların ancak yüzde 71’i kayda geçmektedir. Her yıl dünyada yarım milyon dirençli tüberküloz hastası ortaya çıkmaktadır. Bu hastaların kayda geçmeyenleri, düzenli tedavi edilmeyenleri ve takipsiz olanları, ölümle sonuçlanmaktadır. Sonuçta dünyada en çok öldüren bulaşıcı hastalık olan verem, bütün ölümler içinde de onuncu sırada yer almaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Hatipoğlu, Türkiye’de başarılı bir verem savaşı programı yürütüldüğünü, tüberkülozlu hasta sayısının her yıl azaldığını vurgulayarak şunları aktardı:

“2005 yılında 20 bin 535 olan toplam olgu sayısı, 2019 yılında 11 bin 401 olarak gerçekleşmiştir. Yıllar içinde nüfusun artmasına rağmen hasta sayısı düşmüş, toplam olgu hızı yüz binde 29,8’den 13,7’ye gerilemiştir. Mülteci hastaların göçle birlikte artışı da bu program içinde başarıyla ele alınmıştır. Bu başarıda hastaların erken tanısı ve tedavisi, hasta temaslılarının muayenesi ve hastalanma riski taşıyanlara koruyucu tedavi verilmesini kapsayan bütünlüklü bir programla çalışan verem savaş dispanserlerinin büyük katkısı bulunmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı