Dikkat Hindistan'da Kuş Gribi Salgını! 9 Eyalete Yayıldı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat Hindistan’da Kuş Gribi Salgını! 9 Eyalete Yayıldı

SAĞLIK

13 Ocak 2021 Çarşamba 11:39:19

Son Güncelleme: 13/01/2021 11:40:15

Dikkat Hindistan’da Kuş Gribi Salgını! 9 Eyalete Yayıldı

Hindistan’da ortaya çıkan kuş gribi salgını (H5N8) ülkenin 9 eyaletine yayıldı…

Korona virüs salgının devam ettiği şu dönemde Hindistan’da kuş gribi salgını patlak verdi. Balıkçılık, Hayvancılık ve Sütçülük Bakanlığından yapılan açıklamada, ilk olarak 5 eyalette görülen ve ülke genelinde salgın alarmı verilmesine yol açan H5N8 vakalarının 4 eyalete daha yayıldığı bildirildi.

Salgının Delhi, Maharaştra, Kerala, Rajasthan, Madhya Pradeş, Himaçal Pradeş, Haryana, Gucerat ve Uttar Pradeş eyaletlerinde görüldüğü aktarıldı.

 

SALGININ TAKİBİ İÇİN EKİP OLUŞTURULDU

Hint hükümeti salgından etkilenen bölgeleri yakından takip etmek amacıyla ekip oluşturdu.
Maharashtra eyalet yönetimine bağlı Maharaştra Hayvan Yetiştiriciliği Birimi üst düzey yetkililerinden Dr. Chandel, Parbhani kentindeki kanatlı hayvanlardan alınan örneklerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucu kentte salgının saptandığını anlattı.

Delhi Hayvan Yetiştiriciliği Birimi Direktörü Dr. Rakesh Singh de ölü kuşlardan alınan örneklerden 8’inde H5N8’e rastlandığını ifade etti.

 

“TAVUK HALİ KAPANDI”

Delhili yetkililer, salgının yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında Ghazipur tavuk halini 10 günlüğüne kapattı. Delhi ve Maharaştra’da ise yetkililerin salgını önlemek için binlerce kanatlı hayvanı itlaf ederek ilave tedbirler alması bekleniyor.

 

“ON BİNLERCE KÜMES HAYVANI İTLAF EDİLDİ”

Balıkçılık, Hayvancılık ve Sütçülük Bakanlığının H5N8 vakalarının ülkede toplamda 9 eyalette görüldüğünü açıklamasına rağmen Hindistan genelinde yapılan H5N8 testleri, salgının 9 eyaletin dışında da görüldüğünü ortaya koydu.

Hindistan’ın 5 eyaletinde H5N8 vakalarının görülmesinin ardından virüsün yayılmasının önüne geçmek için çok sayıda yabani kaz, karga ve ördeğin yanı sıra on binlerce kümes hayvanı itlaf edilmişti. Ülkede daha önce Haryana eyaleti yetkilileri, eyalette salgından etkilendiği düşünülen 350 bin kümes hayvanının telef olduğunu açıklamıştı.

Himaçal Pradeş eyaletinde de 2 bin 400’den fazla göçmen Hint kazının H5N8 salgınında telef olduğu bildirilmişti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı