Dikkat! Filtreli Maskeler Ortama Virüs Yayıyor. Uzmanlar Uyardı: Kullanmayın!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Filtreli Maskeler Ortama Virüs Yayıyor. Uzmanlar Uyardı: Kullanmayın!

SAĞLIK

16 Ocak 2021 Cumartesi 12:37:50

Dikkat! Filtreli Maskeler Ortama Virüs Yayıyor. Uzmanlar Uyardı: Kullanmayın!

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin uçak içinde ventilli (filtreli) maske kullanımının yasaklandığını belirtmesinin ardından uzmanlardan peş peşe uyarılar geldi.

Bu maskeleri kullanan kişilerin ortama virüs yayabileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, “Maskeyi takan kişi dış ortamdan kendisine doğru gelecek kimyasalları, virüsleri, virüs partiküllerini, bakterileri kendisini koruyacak şekilde süzgeçliyor. Fakat kendi bünyesindeki virüsleri dışarıya gönderiyor” dedi.

Medicana Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu noktalara değindi: “Maskeyi takan kişi dış ortamdan kendisine doğru gelecek kimyasalları, virüsleri, virüs partiküllerini, bakterileri kendisini koruyacak şekilde süzgeçliyor. Fakat kendi bünyesindeki virüsleri dışarıya gönderiyor. Çünkü virüsün kimde olup olmadığını bilmiyoruz. Böyle bir durumda kişi kendisindeki virüsü ortama saçıyor. Bu maskeler ortamdaki diğer insanlar için ciddi risk haline geliyor. Ventilli maske kullanımında üstüne ince de olsa bir cerrahi maske takılmasını öneriyoruz”

NEFES VERDİĞİ HER ORTAMA VİRÜS YAYIYOR!

Maskenin sadece kullanan kişiyi koruduğunu fakat etrafa virüs yayabildiğini ifade eden uzman isim, açıklamasına şöyle devam etti: “Eğer o kişide bir virüs varsa etrafına saçmasını engelleyici hiçbir özelliği yok. Kişi nefes verdiği sırada valf açılıyor. Bütün solunum yolu içeriği açılan valften dış ortama saçılıyor. Pandemi sürecinde maske kullanmaktaki amaç kişinin kendini koruduğu kadar diğer insanları da koruması. Ancak ventilli maskeyi kullanan kişi virüs barındırıyorsa asemptomatik dahi olsa nefes verdiği her ortamda virüs yayılıyor. Ortam havasına virüs bulaşıyor”

 

“İKİ KAT CERRAHİ MASKE İLE ÖNLEM ALIN” 

Kapalı ortamda virüsün hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çeken Ofluoğlu, “Uçakları düşündüğümüzde ise, buralar kapalı, uzun süre bir sürü insanın seyahat ettiği riskli ortamlar. Uçaklar gibi diğer kapalı ortamlar için de yine riskler söz konusu ve aynı önlemler alınmalı. Bu ventilli maskeler dış ortama kişinin virüs yayabileceği ihtimali göz önüne alınarak, özellikle kapalı ortamlarda kullanmamaları eğer kişi kullanmakta ısrar ediyorsa bunun üzerini cerrahi maske ile ikinci kat olarak önlem almaları gerekiyor. Telli, cerrahi maskelerin kullanımını öneriyoruz. Bunun yanı sıra iki kat cerrahi maske de önerilir. İki maskeyi üst üste takarak kişi kendisini koruyabilir. Kişi uzun süre kapalı ortamda kalacaksa veya uçak yolculuğu yapacaksa n95 maske kullanabilir. N95 kullanmak isteyenler ise ventilli olmamak şartıyla bu maskeleri tercih edebilir” şeklinde devam etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı