Dikkat! Covid-19 Geçirgen Bağırsak Hastalığına Sebep Olabilir!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Covid-19 Geçirgen Bağırsak Hastalığına Sebep Olabilir!

SAĞLIK

23 Ocak 2021 Cumartesi 11:04:57

Son Güncelleme: 23/01/2021 11:05:44

Dikkat! Covid-19 Geçirgen Bağırsak Hastalığına Sebep Olabilir!

Uzmanı Dr. Kerem Korkut, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların Geçirgen Bağırsak Hastalığı Sendromu’na yakalanma riski olduğunu vurgulayarak, “Hastalığın son yıllarda artışının en önemli sebebi de endüstriyel gıdaların çok fazla tüketilmesi” dedi.

Korana virüs salgınıyla baş etmenin en önemli noktası düzenli beslenmedir. Sağlıklı yiyecekler yiyerek bağışıklığın güçlü tutulması, virüsün kolay atlatılmasını sağlamaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Kerem Korkut, bütün dünyada sindirim sistemi problemleri ile strese ve yanlış beslenmeye bağlı olarak ‘Geçirgen Bağırsak Hastalığı Sendromu’nun arttığı noktasına değindi.

Dr. Korkut, pandemi döneminde koronavirüs tedavisi görenlerin aynı zamanda ‘Geçirgen Bağırsak Hastalığı Sendromu’na yakalanma riski olduğunu vurguladı. Dr. Kerem Korkut, bireylerin yaşam kalitesini düşüren hastalığın tedavisinin, doğru ve sağlıklı beslenmeyle başladığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Beslenme kültürü çok önemli. Hastalığın tedavisinde gıda güvenliği, sağlıklı gıda kavramı, kişinin tüketmesi gereken besinlerin doğru seçimi, uygun miktarda su kullanımı, gıda hijyeni gibi kavramlar yerine oturmalı. İyileştirme gıdalardan başlıyor. Gıdaların bozulmaması için kullanılan koruyucu kimyasallar, bağırsak bariyerini bozuyor. Bariyer bozulduktan sonraki süreçte, sindirimde şişkinliğe, gaz ağrılarına, kramplara, mide problemlerine, hazımsızlığa yol açabilir. Sonrasında da ilerleyen kronik hastalıklar ile değişik alerjiler kendini gösterebilir. Hastalığın son yıllarda artışının en önemli sebebi de endüstriyel gıdaların çok fazla tüketilmesidir.”

 

“ENDÜSTRİYEL BESİNLERDEN UZAK DURULMALI”

Koronavirüs tedavisi görenlerin de bu süreçte bağırsak sağlığının olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Dr. Kerem Korkut, “Enfeksiyonun bağırsak bariyerini bozduğu araştırmalarda ortaya çıktı. Korona hastalarının kanında, çok fazla iltihap görülüyor. İltihap, aslında ‘Geçirgen Bağırsak Sendromu’ndaki bozulmuş bağırsak bariyerinin daha da kötü hale gelmesine neden oluyor. Özellikle, romatizma hastalığı, kronik diyabet, hipertansiyon gibi hastalığı olanlar, kök nedeni olarak sorgulanan bağırsak bariyerindeki bozulma çok daha kötüye gidebilir.

Bu hastalar, koronavirüs enfeksiyonunu ağır geçiriyor. ‘Geçirgen bağırsak sendromu’ semptomlarını yaşayanların özellikle bu dönemde endüstriyel beslenmeden kaçınarak sağlıklı gıdalar tüketmesi önemli” diyerek açıkladı.

 

HASTALIĞIN TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

Dr. Korkut, besinlerin bağırsaklarımızda parçalanmaya, sindirilmeye ve bir filtre gibi emilmeye devam ettiğini söyleyerek hastalığa bağırsak sisteminde yaşanan sorunların neden olduğunun altını çizdi. Korkut, “Bağırsak hücreleri sıkı bağlantılar ile bitişik bir şekilde dizilmiştir ve bu haliyle bir filtreyi andırmaktadır. Bu filtre sayesinde bağırsaklarımızdan kanımıza yalnızca sindirilmiş besinler, sıvılar, vitamin ve mineraller gibi zararsız maddeler geçebilirler. Eğer bağırsak hücreleri arasındaki bu sıkı bağlantı bozulursa kanımıza zararlı organizmalar ve toksinler gibi istenmeyen maddeler de karışabilirler. Hastalığın daha büyük sağlık sorunlarına neden olmaması için tedavi edilmesi gerekir” dedi.

Hastalığın tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Korkut, “Bu hastalığı yaşayan kişilere yapılan intolerans testleri ile bir eliminasyon diyeti uyguluyoruz. Bağırsak mikrobiyotalarındaki bakteri sayılarını kontrollü şekilde azaltıyoruz” dedi.

Geçirgen Bağırsak Hastalığı Sendromu risk grubunda bağışıklık sistemi zayıf olanlar, deri hastalıkları, nörolojik hastalıklar, vitamin eksikliği olanlar, tedavi edilemeyen depresyon, migren, kabızlık- ishal, kronik yorgunluk ile kilo verme de sorun yaşayanlar bulunmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı