Dikkat! B12 Eksikliği Birçok Hastalığa Davet Çıkarıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! B12 Eksikliği Birçok Hastalığa Davet Çıkarıyor

SAĞLIK

15 Şubat 2021 Pazartesi 12:37:37

Dikkat! B12 Eksikliği Birçok Hastalığa Davet Çıkarıyor

Yalnızca dışarıdan alınan B12 vitamini eksikliği giderilemezse birçok hastalığa sebep olmaktadır. B 12 vitamini bakteriler ve arkeler tarafından üretilir. Aynı zamanda bu bakterilerin bulunduğu otlarla beslenen hayvanlar da B12 vitamini üretir. Ama insanlar vücutlarında sentezlenen B12 vitamini eğilimini sağlayamazlar. Halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği gibi belirtilerle ortaya çıkan ve ihmal edildiğinde önemli sağlık problemlerine yol açan B12 vitamini için bazı besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. B12 deposu olan besinler hangileri? B12 eksikliğinin belirtileri neler?

Vücudun üretmediği ancak en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Özellikle hamile kadınların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir.

Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk gibi üç temel rahatsızlığa zemin hazırlayan B12 eksikliği zamanında tedavi edilmediğinde daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

* Bağırsakların çalışması için etkin olan B12 vitamini eksilince bu çalışma ya yavaşlar ya da hızlı çalışır. Kabızlık ve sürekli ishal gibi iki farklı sindirim sorununa neden olur.

*Sinir uçlarının daha sağlıklı çalışması ve vücut içerisindeki alışverişi sağlamak için B12 vitamini gereklidir. Ancak B12 vitamini eksilince sinir hücreleri yeteri kadar beyne uyarıcı veremez bu da beyin yorgunluğunu artırır. Buna bağlı stres ve gerginlik gibi ruhsal rahatsızlıklar artar.

*Sürekli grip ve yorgunluk halleri B12 eksikliğinden kaynaklanır.

*B12 vitamin eksikliğinin en belirgin belirtileri ise tırnak kırılması ve saç dökülmesidir. Zayıflayan sinir hücreleri gerekli vitamin ve mineralleri vücutta ölü hücrelere yetiştiremediklerinde buralara yenilenen kök hücreler zayıflar. Bu da kırılmaya ya da dökülmeye neden olur.

*Kas ve kemiklerin zayıflaması ayrıca gün içerisinde kişinin vücut enerjisinin çabuk tükenmesi de B12 eksikliği belirtileri arasındadır.

*Ellerde ve ayaklarda sürekli karıncalanma ve yanma hissinin artmasının yanı sıra konuşmada zorluk çekme ve hafıza geriliği en ciddi belirtileri arasındadır.

B12 VİTAMİNİN BULUNDUĞU BESİNLER

B12 vitaminini yeterli olarak alabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gerek besinler şöyle açıklanabilir:

Kırmızı et: Organ etleri B12 bakımından en zengin ürünlerdir. Koyun başta olmak üzere kırmızı ete sahip olan hayvanların böbrek ve ciğerleri yüksek miktarda B12 vitamini içerir. Hayvanlar B12 vitaminini karaciğerinde depolar.

Süt ve süt ürünleri: Hayvanların vücudunda depolanan B12 vitamini süt ve süt ürünlerine de geçer. Bu nedenle süt, yoğurt ve peynir gibi yiyecekler B12 kaynağıdır.

Balık ve deniz ürünleri: B12 içeren ürünler içinde balık ve deniz ürünleri de yer alır.

Algler ve bitkiler: Algler ve bitkiler içinde de kendilerinin ürettiği B12 bulunur.

Beyaz et ve yumurta: Kümes hayvanlarının etleri ve dolayısı ile de yumurta B12 içeren besinler arasında yer alır. Tercihinizi beyaz etten yana kullanmak istiyorsanız hindi etini tercih etmeniz gerekir.

Gıda takviyeleri: Hayvansal gıdalar tüketemeyen veganlar ve vejeteryanlar gıda takviyeleri ile B12 ihtiyacını karşılayabilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı