Coronovirüs Önlemleri Neler? Koronavirüsi'nden Nasıl Korunulur? Neler Yapmalı? Maske Nasıl Takılır? Hangi Dezenfekte Ürünleri Kullanılmalı?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Coronovirüs Önlemleri Neler? Koronavirüsi’nden Nasıl Korunulur? Neler Yapmalı? Maske Nasıl Takılır? Hangi Dezenfekte Ürünleri Kullanılmalı?

SAĞLIK

27 Şubat 2020 Perşembe 13:14:46

Coronovirüs Önlemleri Neler? Koronavirüsi’nden Nasıl Korunulur? Neler Yapmalı? Maske Nasıl Takılır? Hangi Dezenfekte Ürünleri Kullanılmalı?

Tüm dünyaya yayılan Koronavirüs Türkiye’nin kapısına da dayandı. Peki Koronavirüs’den nasıl korunulur? Neler yapılmalı? Maske nasıl takılmalı? Eller nasıl yıkanmalı? Hangi dezenfekte ürünler kullanılmalı? Et yenmemeli mi? İşte tüm bunların cevabı!

Tüm dünyaya yayılan Koronavirüs Türkiye’nin kapısına da dayandı. Peki Koronavirüs’den nasıl korunulur? Neler yapılmalı? Maske nasıl takılmalı? Eller nasıl yıkanmalı? Hangi dezenfekte ürünler kullanılmalı? Et yenmemeli mi? İşte tüm bunların cevabı!

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan hastalık için uyarılar sürüyor. Peki vatandaşlar kendi önemlerini nasıl almalı? Uzmanlar koronavirüs salgını sonrası yüz maskeleri satışlarındaki artışa rağmen, havadaki hastalığın bulaşmasını ve enfeksiyonunu önleyip önleyemeyecekleri konusunda hem fikir değilken neler yapılmalı?

Araştırmaya göre, insanların yüzlerine çok sayıda – saatte 23 kez temas ettikleri göz önüne alındığında, maskelerin elden ağza bulaşmaları önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

MASKE

Uzmanlar maskenin öncelikli olarak asıl hastalar tarafından takılması gerekildiğini söylüyor. Kalabalık ortamlar önlem olarak takılacak maskelerin süresine dikkat edilmeli çünkü virüs maskenin içerisine hapsolabilir ve kaçacak yeri olmayan virüsü durmadan kendinize çekebilirsiniz.

Londra Üniversitesi’nden St George’s’dan Dr. David Carrington, “Halk için klasik cerrahi maskelerin havada taşınan virüslere veya bakterilere karşı etkili bir koruma olmadığını” söyledi. Çünkü çok gevşek olduklarını ve hava filtresi bulunmadığı, havadaki virüsün bu boşluklarla sıçrayıp, maske nedeniyle ağzınızın içine girerek oraya hapsolacağını ve dolayısıyla devamlı olarak onu soluyacağınızı söylüyor.

Bazı uzmanlar ayrıca maskelerin çok fazla ellerinizin değmesi sonucu mikrobik etkileri hapsedeceği görüşünde. Fikir birliği ise, maske takmanın, doğru bir şekilde kullanılması koşuluyla riskleri sınırlayabileceği, ancak ortadan kaldıramayacağı yönünde.

ELLERİN SABUNLA YIKANMASI

Uzmanlar alınabilecek en önemli önlemin ellerin yıkanması olduğunu söylüyor. Bu aralar ellerinizi her temastan sonra anti mikrobiyel alkol bazlı sabunlar ve dezenfektelerle yıkamalı ve havluyla kurutmalısınız. Dışarıdaysanız muslukları peçetelerle kapatmalısınız.

ELLERİNİZİ YÜZÜNÜZE VE GÖZÜNÜZE GÖTÜRMEYİN

Alınabilecek en iyi önlemin ellerinizi sabunla yıkamak ve semptomları gösteren kişilerden uzak durmak olduğunu  söyleyen uzmanlar, ellerinizi kesinlikle yüzünüz veya gözlerinizle temasa geçirmemeniz konusunda uyarıyor.

HAPŞURMA VE ÖKSÜRÜK ÖNLEMİ KOLLAR

Kendiniz hapşurduğunuzda veya öksürdüğünüzde ellerinizle değil, kollarınızı bükerek dirseklerinizle ağzınızı kamufule etmeniz gerekli. Eğer karşıdan beklenmedik bir öküsürük veya hapşurma geldiyse hemen ellerinizi sabula yıkayın. Öksürük ve hapşurması olan kişilerden uzak durun. Yakın temastan kesinlikle kaçının.

ATEŞİ OLAN KİŞİLERDEN KAÇININ

Ateşi olan, nefes almakta zorlanan kişilerle aynı ortamda bulunmayın. Temastan kesinlikle kaçının. Kişilerin seyahat geçmişleri varsa yetkililere bildirin.

ÇİĞ ET VE AZ PİŞMİŞ HAYVANSAL GIDALARDAN UZAK DURUN!

Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünler yemekten kaçının ve çiğ et, süt veya hayvan organlarını kullanırken pişmemiş yiyeceklerle çapraz kontaminasyonu önlemek için özen gösterin!

Eğer kendinizde yüksek ateş, nefes alma zorluğu gibi ilk belirtiler varsa hemen bir hastaneye başvurun..

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı