Corona Virüsünün Kaynağı Pangolin mi ?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Corona Virüsünün Kaynağı Pangolin mi ?

SAĞLIK

9 Şubat 2020 Pazar 13:13:36

Corona Virüsünün Kaynağı Pangolin mi ?

2020 yılında yayılmaya başlayan Corona Virüsü Çin’de ve dünyada 30 binden fazla vakaya ulaştı ve ölü sayısı 600’ün üzerinde seyrediyor. Yarasa çorbası ile ortaya atılan virüsün kaynağı teorilerine bugün bir yenisi eklendi. Pangolin hayvanı.

2020 yılında yayılmaya başlayan Corona Virüsü Çin’de ve dünyada 30 binden fazla vakaya ulaştı ve ölü sayısı 600’ün üzerinde seyrediyor. Yarasa çorbası ile ortaya atılan virüsün kaynağı teorilerine bugün bir yenisi eklendi. Pangolin hayvanı.

Pangolin nedir?

Pangolin, Asya bölgesinde yaşamını sürdüren memeli bir hayvandır. Çin’in bazı eyaletlerinde yasa dışı olarak satışa çıkarılan bu hayvanın, Corona Virüsünü tetikleyen unsur olduğunu ortaya atan bazı iddialar var.

Dünya üzerindeki canlılarda görülen birçok hastalık türü var. Bu hastalıklar kimi zaman insanlarda kimi zaman hayvanlarda nüksedebiliyorken, bazı durumlarda belirli ortam şartları oluştuğunda hayvandan insanlara geçebiliyor. Bu konuda sanırım verilebilecek en iyi örnek HIV-1 virüsüdür. Afrika bölgesinde bulunan şempazenlerden insana geçtiği düşünülen bu virüs bulaşıcı ve ölüm riski olan bir hastalığa yol açıyor. Corona Virüsününde hayvanlardan insana geçtiği düşünülüyordu ve sosyal medya üzerinden ortaya bir iddia atıldı. Yarasa çorbası. Yarasa çorbası içen Çinli’lerin dünya üzerinde yayılmakta olan Corona Virüsünü ortaya çıkarttıkları düşünülmekteydi. Son zamanlarda bu iddialara Çin’deki bazı doktorlardan bir yenisi eklendi. Pangolin. Yasadışı olarak Çin’in bazı eyaletlerinde satışta bulunan bu hayvanın Corona virüsü ile bağdaştığını söyleyen yetkililer araştırma sonucunda yapılan bu araştırmalarının kesinliğinden %99 eminler. Daha öncesinde virüsün insanlara bulaştıran hayvanın yarasa olduğu konusunda yapılan araştırmalar sonucunda yarasal bu konuda kimlik olarak virüsle %96’lık bir ihtimal ile örtüşmüştü. Ama yapılan binden fazla araştırma sonucunda araştırmacı kesim bu konuda Pangolin hayvanının virüs ile %99 örtüştüğünü söylediler. Ortaya atılan bu iddia henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte virüs için hala kırmızı alarm devam ediyor.

Virüs Konusunda Yapılması Gerekenler

Virüsü farkeden ve arkadaşlarıyla bu bilgiyi paylaşan 33 yaşındaki Çinli doktor Li Wenliang , hayatını kaybetti. Kendisi virüsü ilk farkeden doktorlardan birisiydi ve virüs maalesef onuda hasta etmişti. Alınan son bilgilere göre doktor hayatını kaybetti. Araştırmaların ilk kilit noktasını oluşturan ve hastalardaki bu virüsün SARS ile benzerlikte olduğunu keşfeden doktorun ölümü dünyada ve çin medyasında büyük yankı getirdi.

Virüs için yapılması gereken ilk şey, virüsün ciddiye alınması. Dünya üzerinde şu anki teknoloji ile birlikte dahi henüz kesin çözüm bulunmamış bu virüs, bünyesi zayıf insalara bulaştığı zaman gerçekten çok fazla ölümcül olabiliyor. Bulaşmayağına güvenerek hareket edilmesi sizi bu riskten kurtarmıyor aksine aldığınız önlemlerde küçükte olsa bu bulaşma riskini sizin için en aza indirgiyor.

Ellerin Sık Sık Yıkanması

Normal şartlar içerisinde Corona’dan ziyade diğer hastalıklardanda korunmak için ellerimiz sık sık yıkamamız gerekmektedir. Hijyen kurallarının ilk başında gelen bu örnek sizi bir çok virüsten koruyabilir. Çünkü elimiz günlük olarak çok fazla yerle temasa geçer ve bazen bu temaslar bizim isteğimiz dışında olur. Özellikle toplu taşıma araçlarında temas ettiğimiz yerler kesinlikle hijyenden mahrumdur ve çıktığınız zaman elinizi yıkamak sizi virüslerden ve mikroplardan koruyabilir.

Öksürürken ve Hapşırırken Ağzı Kapatmak

Hastalığın yayılmasındaki bir etkende öksürürken veya hapşırıken ağızın kapanmaması. Hastalık taşıyan insalarda bu söz konusu olsada biz yinede normal şartlarda çevreye verebileceğimiz virüslerden dolayı ağzımızı kapatmalıyız

Konuşurken Mesafenin Korunması

Konuşurken, öksüren ve hapşıran insanlardan mesafenizi en az bir metre korumanız gerekmektedir. Çünkü hapşırdıklarında veya öksürdüklerinde onlara çok fazla yakındaysanız hastalığı size bulaştırma riskleri çok yüksek.

Göz Burun ve Ağzınıza Dokunmaktan Kaçının

Ellerinizle dokunğunuz yerlerden gelen virüs burun, ağız ve göz yoluyla sizin vücudunuza girişini sağlayabilir ve sizide kolayca hasta edebilir. Bu yüzden göz burun ve ağız temasından elinizden geldiğince kaçınmaya çalışın.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı