Corona Virüsü Türkiye’de Mi?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Corona Virüsü Türkiye’de Mi?

SAĞLIK

1 Mart 2020 Pazar 11:09:40

Corona Virüsü Türkiye’de Mi?

Son günlerde gündemimize fazlasıyla oturan ve ölümcül olan Corona Virüsü Türkiyede mi? Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Corona virüsünün kuluçka süresi tahmini 14 gündür ve bazı insanlarda 28 güne kadar çıktığı görülmüştür.

Son günlerde gündemimize fazlasıyla oturan ve ölümcül olan Corona Virüsü Türkiyede mi? Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Corona virüsünün kuluçka süresi tahmini 14 gündür ve bazı insanlarda 28 güne kadar çıktığı görülmüştür. Bu demek oluyor ki, virüs bugün ülkemize girmiş olsa bile biz bunu en iyi ihtimalle yaklaşık 10 gün sonra öğreneceğiz. Bu 10 günlük süre içerisinde kaç kişiyle temas edecek? Temas ettiklerinin kaçına bulaşacak? En kötüsü de, virüsü ana kaynaktan alan kişilerin kaç kişiye bulaştıracağı. Yani kısacası, virüs sessiz bir şekilde bile onlarca insana bulaşabilir.

Corona Virüsü Türkiye’de Görüldü Mü?

28.02.2020 itibariyle Türkiye’de henüz coronavirüs vakası görülmemiştir. Vaka görülmemesi virüsün ülkeye girmediği anlamına gelmemektedir. Virüs taşıyan insanların Türkiye sınırlarına girdiği ve çıktığı tespit edilmiştir. Bu süreçte bulaştırıp bulaştırmadıkları veya kaç kişiye bulaştırdıkları bilinmiyor. Bu vakaları örneklendirmek gerekirse;

  • Irak’ta görülen coronavirüs vakasında kişinin İran’dan önce Türkiye’ye, Türkiye’den Irak’a geçtiği öğrenilmiştir. Irak’ta ise coronavirüs teşhisi koyulmuştur. Yolculuk sırasında bulaşıp bulaşmadığı bilinmiyor.
  • Nijerya’da görülen coronavirüs vakasında kişinin İtalya bağlantısı olduğu ve İtalya’dan Nijerya’ya geçişte Türkiye aktarmasını kullandığı öğrenilmiştir. Türkiye’nin uluslararası havaalanında kısa süre bulunmuştur.

 

Bu iki vakanın Türkiye’ye etkisi nasıl olur bilinmez. Hepimizin temennisi kimseye bulaştırmamış olmaları yönünde. Şimdiye kadar Türkiye’de birçok şüpheli vaka görülmüştür ve tüm önlemler alınmıştır. Şüpheli vaka görülen hastanelerde acil karantinaya alınmış, tüm personele ve hastalara maskeler dağıtılmıştır. Şüpheli vakaların hiçbirinde coronavirüse rastlanmamıştır. Ülkemiz elinden gelen tüm önlemleri almaktadır ancak virüsün girişini tam olarak durdurmak mümkün değil. Elimizden gelen şey bireysel ve toplumsal önlemleri maksimum tutmaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı