Çocukluk Çağı Kanserine Dikkat! Cep Telefonları Çocuklarda Kansere Sebep Oluyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Çocukluk Çağı Kanserine Dikkat! Cep Telefonları Çocuklarda Kansere Sebep Oluyor

SAĞLIK

15 Şubat 2021 Pazartesi 11:31:59

Son Güncelleme: 15/02/2021 11:35:35

Çocukluk Çağı Kanserine Dikkat! Cep Telefonları Çocuklarda Kansere Sebep Oluyor

Elektromanyetik dalgaların çocuk ve gençlerde kansere yakalanma ihtimalini artırabileceği, bu sebeple cep telefonu kullanımlarının kısıtlanması gerektiği bildirildi. Çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhisle tedavi oranı yüzde 80’lere ulaştığını söyleyen uzmanlar, Çocukluk çağı kanserleri arasında en çok görülen kanser türünün lösemi olduğunu belirtti

15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Günü için Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, her yıl dünyada 400 binden fazla çocuğa ve 20 yaş altındaki genç kansere yakalanıyor. Kanser teşhisi konulan çocukların hayatta kalma oranı bölgelere göre değişiklik göstermekte. Bu oran, yüksek gelirli ülkelerde yüzde 80 dolaylarındayken, orta ve düşük gelirli ülkelerde yüzde 20’ye kadar düşüyor.

Dünya genelindeki çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık üçte birini lösemi oluşturmaktadır. Lösemi, Türkiye’de görülen çocukluk çağı kanserleri arasında da ilk sırada bulunuyor. Bu hastalığı, beyin ve merkezi sinir sistemi tümörleri, lenfomalar ve tiroid kanseri takip ediyor.

Uzmanlar, iyonlaştırıcı radyasyonun, çocukluk çağı kanserleri için kesin risk faktörü olduğunu ifade ediyor. Diğer risk faktörleri arasında genetik faktörler ile epstein-barr, hepatit B ve HIV gibi bazı virüslere maruz kalınması bulunuyor.

ÇOCUKLAR EKELTROMANYETİK ALANLARA DAHA HASSASLAR

Cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgalar, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından ‘muhtemel kanserojen’ olarak değerlendiriliyor. Cep telefonlarının sağlığa etkileri hakkında sürdürülen çalışmalar, büyüme ve gelişmeleri devam ettiği için çocuklar ve gençlerin radyo frekanslı elektromanyetik alanlara daha hassas olduğunu gösteriyor.

Yaşamları boyunca bugünün yetişkinlerine kıyasla daha fazla radyo frekanslı elektromanyetik alana maruz kalacaklarından dolay genç ve çocukların cep telefonu kullanımının kısıtlanmasını öneriyor.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Çocukluk çağı kanserlerinin erken tespiti, tedavinin sağlayacağı faydayı ve hayatta kalma olasılığını arttırıyor. Erken teşhis, hastalığın sebep olacağı sorunların ve yoğun tedavi gereksiniminin de daha az olmasına yardımcı oluyor. Çocukluk çağı kanserlerinin belirtileri genellikle yaygın hastalıkların yol açtığı semptomlarla benzediği için ayırt edilemiyor.

Çocukluk çağı kanserleri için erken teşhisi sağlayabilecek semptomlar şu şekilde açıklanabilir: “Kansızlık (anemi), enfeksiyonlara yatkınlık, çeşitli kanamalar (burun, diş eti, cilt altı kanamaları gibi), ciltte sık sık morluklar oluşması, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması, açıklanamayan ani kilo kaybı, dalakta büyüme, lenf düğümlerinde şişlikler, halsizlik, kemik ve eklemlerde ağrılar (özellikle uykudan uyandıran kemik ağrısı olması), açıklanamayan ateş ve geçmeyen hastalık, ani göz veya görme değişiklikleri, kusmanın eşlik ettiği sık baş ağrısı”.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı