Çin Aşısı 60 Yaş ve Üstü Kişilerde Ciddi Yan Etki Oluşturmuyor. Ünlü Tıp Dergisi Yayımladı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Çin Aşısı 60 Yaş ve Üstü Kişilerde Ciddi Yan Etki Oluşturmuyor. Ünlü Tıp Dergisi Yayımladı

SAĞLIK

6 Şubat 2021 Cumartesi 12:10:59

Çin Aşısı 60 Yaş ve Üstü Kişilerde Ciddi Yan Etki Oluşturmuyor. Ünlü Tıp Dergisi Yayımladı

Çin aşısı olarak bilinen inaktif koronavirüs aşısının son bulguları ortaya çıktı! Dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet, Çin’li Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac ile ilgili yeni veriler yayınladı. “Çin aşısı” olarak bilinen CoronaVac’ın 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ciddi bir yan etkisi bulunmuyor ve hiçbir rahatsızlığa sebep olmadan bağışıklık tepkisi oluşturuyor.

Çinli Sinovac’ın geliştirdiği ve Türkiye’nin de satın alındığı CoronaVac aşısıyla ilgili dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’de yer alan son verilere göre aşının 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ciddi yan etkilere ve rahatsızlıklara neden olmadan bağışıklık tepkisi oluşturduğu açıklandı.

60 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARDA GÜVENLE UYGULANABİLİR

“Çin aşısı” olarak da adlandırılan inaktif corona virüs aşısı üzerinde yapılan araştırmalarda, aşının 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ciddi yan etkilere ve rahatsızlıklara neden olmadan bağışıklık tepkisi oluşturduğu açıklandı. Aşı etkinliği genellikle yaşlılarda bağışıklık sistemindeki yaşlanma nedeniyle azalıyor. Ancak bulgular, Sinovac aşısının 60 yaş ve üstü sağlıklı yetişkinlerde iyi tolere edildiğini ve bu grupta koronavirüsü nötralize edebilen antikorların azalmadığını gösteriyor.

HAFİF VEYA ORTA ŞİDDETLİ YAN ETKİLER GÖRÜNMEKTE

Sinovac’tan yapılan açıklamaya göre, Lancet’te yayımlanan makale, inaktif bir Covid-19 aşısının 60 yaş ve üstü yetişkinlerde test edildiği ilk rapor olarak dikkat çekiyor. Araştırmacılar klinik denemelerde ortaya çıkan tüm yan etkilerin hafif veya orta şiddette görüldüğünü bildirdi.

Aşının şartlı onay başvurusu Çin’in ilaç düzenleyicisi tarafından kabul edildi. Avrupa İlaç Ajansı’nın aktardığına göre şartlı kullanım izni, pandemi gibi halk sağlığına yönelik bir acil durumda ilaç firmalarının belirli yükümlülükleri yerine getirmesinin şart koşulduğu ve ilaçla ilgili çalışmalarını sürdürdüğü bir yıllık kullanım izni anlamına geliyor.

DÜNYACA ÜNLÜ DERGİDE YAYIMLANDI

Sinovac aşısı, Temmuz 2020’de Çin’de kısıtlı kullanım onayı almış ve liman müfettişleri ve sağlık çalışanları gibi risk altındaki belirli gruplarda uygulanmıştı. Öte yandan Çin Aşı Endüstrisi Birliği Başkanı Feng Duojia, Global Times’a yaptığı açıklamada, yaşlıların aşılanması için son klinik aşama olan Faz III verilerinin ve yetkililerin onayının gerektiğini ifade etti. Çin merkezli Sinopharm şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı ise nüfus geneline yönelik şartlı kullanım onayını 2020’de almıştı. Bu nedenle Sinopharm aşısının Faz III verilerini Sinovac’tan önce açıklaması bekleniyor. Feng, iki ilaç şirketinin de yaşlılar ve çocuklara dair son verilerini 12 Şubat 2021’de kutlanacak Çin Yeni Yılı’na yakın bir tarihte açıklayacaklarını söylüyor.

Söz konusu veriler, CoronaVac isimli aşının faz 1 ve faz 2 klinik denemelerinden elde edildi ve geçtiğimiz gün dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’te yayımlandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı