Cilt Kuruluğu ve Yapılması Gerekenler
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Cilt Kuruluğu ve Yapılması Gerekenler

SAĞLIK

8 Şubat 2020 Cumartesi 15:23:31

Cilt Kuruluğu ve Yapılması Gerekenler

Cilt kuruluğu oluşumunda en büyük sebepler, mevsim geçişleri ve soğuk havalarda oluşan nem değişikliğidir. Nemin azalması sonucunda vücudun derileri çatlama görüyor, gerginleşerek pul pul döküntü yaşıyor.

Cilt kuruluğu oluşumunda en büyük sebepler, mevsim geçişleri ve soğuk havalarda oluşan nem değişikliğidir. Nemin azalması sonucunda vücudun derileri çatlama görüyor, gerginleşerek pul pul döküntü yaşıyor. Bunun için kuvvetli nemlendiriciler, serumlar ya da gece kremleri kullanışsa da doğru şekilde kullanılmıyor ve uygulama görmüyor ise bu pek yardımcı olamayabiliyor. Cilt kuruluğundan kurtulmak için mutlaka doğru hamleler ve kremlerin kullanılması fayda sağlıyor.

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Cilt kuruluğu için sadece bir neden bulunmaz. Pek çok insan da bu durum kalıtsal şekilde doğuştan gerçekleşebiliyor. Zamanın ilerlemesiyle birlikte de kişiler üzerinde cilt kuruluğu görülebiliyor. Bu nedenler:

  • Yaşın ilerlemesi ile birlikte cildin ürettiği sebum yağı azalır. Azalım yaşayan cilt yağı vücudun nemini dengeleyemez ve deri fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Kuruluktan kaynaklı çatlamalar da görülebilir.
  • Yüzün sabunla yıkanması, yıkandığı zaman aşırı derecede sıcak suyun kullanılması cildin nem dengesini koruma sağlayan yağ tabakasına zarar verir.
  • Nem oranı oldukça az olan hava ya da iklimler cildi su kaybını ve bu kayıp ile birlikte kurumasını tetikler. Ayrıca kalorifer çok yanması da bu durumu gerçekleştirebilir.
  • Sert rüzgâr, fazla güneş ışığı, sigara ve dumanı gibi pek çok çevre faktörleri de cildin nem ve su kaybetmesine olanak sağlar.

Bu faktörler cilt kuruluğu problemine neden olan önemli noktalardır. Kuru cilt, nemli bir cilde göre daha fazla incinir, geçirgenliği ve hassaslığı yüksektir. Artış gören geçirgenlik sebebi ile kuru ciltler suyu daha fazla kaybeder, alerji yapan maddelerden daha fazla etkilenir ve tahrişi daha fazladır. Bu nedenle cildin bu problemlerden uzaklaştırılması adına aksatmadan dengeli olarak nemlendirilmesi gerekir.

Cilt Kuruluğu İçin Gerekli Olan Cilt Bakımı

Cilt kuruluğu probleminde cildin nem dengesini korumada, ne şekilde ve nasıl temizlendiği oldukça önemlidir. Kuru bir cilde sahip olan kişiler için sıcak suyla yıkanmamaları tavsiye edilir. Sıcak su, cilt yağına zarar verip cilt problemini arttırabilir. Bunun engellenmesi adına cildin ılık su ile yıkanması gerekir.

Yüz yıkamasında pH derecesi yüksek olan sabunları kesinlikle kullanmayın. Yüz temizliği için hassas ve kuru ciltlerin sürecinde destek olan ürünler tercih edilmelidir. Vücudun tam olarak yıkanması esnasında yumuşak yapısı bulunan duş jelleri ve sabunlar seçilmesi doğrudur. Sabun kullanılması gerektiğinde mutlaka doğal sabunlar tercih edilmelidir.

Cildin Nemlendirilmesi Nasıl Olmalıdır?

Hücre katmanları içerisinde dengeli yağ ve su düzeyi bulunuyor ise nemli bir cildin sağlıklı şekilde var olduğu görülür. Duş yaparken ya da yüzün yıkanması esnasında cilt suyu emer. Emilen bu sular ciltte tutulmadığı takdirde buharlaşarak cilt kuruluğuna sebep olur.

Mutlaka duştan sonra cilt yumuşak bir havlu ile birlikte kibarca silinmeli, tonik uygulanmalı ve en geç 3-4 dakika içerisinde cilde nemlendirici serum yumuşak hareketlerle uygulanmalıdır. Bu şekilde ciltte ıslaklık ürünün alt kısmında kalacak, suyun buharlaşmasını engelleyecek ve nemden gelen esneklik artacaktır.

Cilt Kuruluğu İçin Tavsiyeler

Cilt kuruluğu için pek çok önemli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde cilt kuruluktan ve çeşitli problemlerden korunabiliyor. Cilt kuruluğu problemine karşı iyi gelecek tavsiyeler şunlardır:

  • Doğru karışımların tercih edilmesi.
  • Özel bakım yağların kullanılması. (Hint bitkisi yağı, avokado yağı, lavanta yağı)
  • Hindistan cevizi yağı. (Kuruluk ve alerjik problemleri ortadan kaldırır)
  • Aloe vera. (İçinde bulunan jelin çıkarılmasıyla doğal nemlendirici olarak tercih edilir)

Tavsiye edilen bu ürünler ile birlikte cilt kuruluğu probleminin önüne geçilmiştir. Kuru cilde sahip olan kişiler bu ürünlerden kullandığında en kısa zamanda fayda görerek sağlıklarına kavuşmuşlardır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı