Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz Kısıtlamalar İle İlgili Uyarılarda Bulundu. Aman Dikkat!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz Kısıtlamalar İle İlgili Uyarılarda Bulundu. Aman Dikkat!

SAĞLIK

19 Şubat 2021 Cuma 11:20:34

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz Kısıtlamalar İle İlgili Uyarılarda Bulundu. Aman Dikkat!

Aşılama ve kısıtlama süreci içerisinde vaka sayılarında düşüş yaşanmasıyla birlikte uzmanlardan uyarılar gelmeye başladı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz vatandaşlara, “Eğer bu tedbirleri biraz daha gevşetirsek iki haftanın içinde durum tam tersine dönebilir” diyerek dikkat edilmesi gerektiği konusunu vurguladı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip Korona virüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki azalmanın ve aşılamanın sürmesinin, insanları rehavete düşürmemesi gerektiğini söyledi.

“DURUM TAM TERSİNE DÖNEBİLİR

Gündüz, yaptığı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülke genelinde aşılama çalışmalarının belirlenen takvim kapsamında devam ettiğine ve son birkaç aydır alınan sıkı tedbirler sonucunda vaka sayılarının düştüğüne dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Hastaneye yatması gereken hasta sayılarında bir azalma var. Dolayısıyla da yoğun bakımlarda yatması gereken hastalarda bir azalma oldu ancak şunu söylemek gerekir ki bu, sıkı tedbirler sonucunda oluşan bir sonuç. Hem vaka sayılarının azalması hem de aşılamanın, insanlarımızı çok da rehavete sevk etmemesi gerekir. Eğer bu tedbirleri biraz daha gevşetirsek iki haftanın içinde durum tam tersine dönebilir. Vaka sayılarının azalması virüsün ortadan kalktığını göstermiyor. Sadece tedbirlerin gerçekten uygulandığı anlamına geliyor. Dolayısıyla aşı takvimi sonuçlanıncaya kadar, toplumun önemli bir kısmı bağışıklık kazanıncaya kadar tedbirlere sonuna kadar devam etmemiz son derece önemli. Vaka sayılarının azalmasının bizi bu tedbirleri gevşetmeye sevk etmemesi gerekiyor.”

“REHAVETE KAPILMAYIN”

Vakaların azalması ya da aşılanmaların devamının insanları gerçekten umutlandırıp rehavete sürükleyebileceğini söyleyen Gürbüz, “Aşı takvimi sonuçlanana kadar, vatandaşların önemli bir bölümünün aşılanmasına kadar tedbirlere devam etmek ve bu sayıyı çok düşük tutmak, azaltmak elimizde. O nedenle bu umudumuz tedbirlerin gevşemesine yol açmasın. Birkaç ay daha sabırla bekleyelim, baharın sonunda çok daha iyi bir yaza gireceğimizi umut ediyorum.” dedi.

“TERCİHİMİZİ DOĞRU KULLANDIĞIMIZ İÇİN ŞANSLIYIZ”

CoronaVac aşısının Türkiye’de herhangi ciddi bir yan etkisinin görülmediğine dikkat çeken Gündüz, bunun da ilk etapta çekimser davrananlara örnek olduğunu ve onları cesaretlendirdiğini belirtti.

Gündüz, bu hastalıktan kurtulmak için toplumun büyük bir kısmının bağışıklık kazanması gerektiğini anlatarak, “Aşı sırası gelenlere mutlaka aşılanmalarını öneriyorum.” dedi.

Şu an uygulanan inaktif aşının mutant virüslere karşı da daha avantajlı olduğunun bilindiğini söyleyen Gündüz, “Diğer aşı türlerine göre inaktif aşıların mutant virüslere karşı da etkin olması, Batılı ülkeleri de yavaş yavaş bu inaktif aşıya doğru yönlerini çevirmelerine neden oldu. Biz de bu aşı tercihimizde mutant virüslerle karşılaşsak bile daha avantajlı olduğumuz için daha şanslıyız.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı