Bilim Kurulu Üyesi: Haziran'da Hayat Normale Dönebilir! 1-2 Hafta İçerisinde Peak Sayısını Görürüz
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bilim Kurulu Üyesi: Haziran’da Hayat Normale Dönebilir! 1-2 Hafta İçerisinde Peak Sayısını Görürüz

SAĞLIK

25 Nisan 2020 Cumartesi 17:30:37

Bilim Kurulu Üyesi: Haziran’da Hayat Normale Dönebilir! 1-2 Hafta İçerisinde Peak Sayısını Görürüz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. İlhami Çelik  1-2 haftada hastalığın peak (zirve) yapmasını Haziran’da ise normal hayata dönülebileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. İlhami Çelik  1-2 haftada hastalığın peak (zirve) yapmasını Haziran’da ise normal hayata dönülebileceğini belirtti.

COVİD19 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik  vaka sayılarının düşük oranda seyrettiğini bununda umut verici olduğunda dair demeçler verdi. Prof. Dr. İlhami Çelik  hastalığın  1-2 haftada hastalığın peak (zirve) yapmasını Haziran’da ise normal hayata dönülebileceğini söyledi. İlhami Çelik  ayrıca “Durumu takıntılı bir şekle getirmenin anlamı yok. Giysilerden, ayakkabılardan bulaştığına dair bir kanıt yok” açıklamasında bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik şu açıklamalarda bulundu;

Her gün diğer ülkelerin rakamlarını takip ediyoruz. Tüm vakaların yüzde 31’i civarında Amerika’ya ait. Türkiye ise 7’nci sırada. Türkiye’de beklenen artış normal, zaten yedi günde iki katına çıkmasını bekliyorduk. Böyle giderse haftada bir iki katına çıkması normal gözüküyor. Ama bizim vaka sayımızın bu hafta biz ikiye katlamasından daha düşük seviyede olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla ümit verici, yapılan bu sokağa çıkma kısıtlaması önlemlerinin oldukça işe yaradığını görmekteyiz. Bu virüs insandan insana bulaşıyor. Bir kişide varsa diğerine geçiyor. Dolayısıyla yapmamız gereken en basit şey, iki insanın bir araya gelmesini önlemeye çalışmak. Bulaşıcılığı engellemeniz için sadece kendinizin değil, başka insanların da sokakta, kapalı alanlarda veya herhangi bir yerde bir araya gelmesini engellememiz gerekiyor Bu yüzden, insanların evlerinde kalması tek çözüm. Direk bir insandan diğer insana bulaşıyor. Bunu engellemenin en iyi yolu sokağa çıkmayı kısıtlamaktır.

Ancak insanları da buna mahkum ettiğimiz zaman nasıl çalışıp nasıl geçineceksiniz? Ekmek ve suyu kim getirecek? Bunların hepsinin düşünülmesi gerekli. İnsanların sadece bir vücuttan oluşmadığını ruhunun, psikolojisinin olduğunu da unutmamamız gerekiyor. Ve gördüğümüz en önemli şey, psikolojilerin bozulmaya başladığı. İnsanlarda koronafobi dediğimiz korku sendromunun oluştu. Salgın bittiğinde geriye ne kalacak onu da hesaplamak lazım.

Prof. Dr. Çelik hastalığın peak yapacağı tarihle ilgili olarak ise,

“Daha öncede belirttiğim üzere Haziran gibi düşünüyoruz. Bunun bilimsel kanıtı yok, öngörümüz bu şekilde. Haziran gibi bitmesini ön görüyorum. Pik (peak) yaptık mı Türkiye’de? Henüz yapmadık. Pik (peak) yapmak için henüz 1-2 hafta olduğu kanısındayım. Umarım insanlarımız önlemlere uyarlar. Bu süreci yayvan bir şekilde geçirmiş oluruz. Hem hastalık iş gücümüz artmamış olur” şeklinde konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Çelik, salgının giysilerden ve ayakkabılardan bulaştığına dair bir kanıtın bulunmadığını söyledi ve şöyle devam etti;

Çelik yüzeylerde, ahşap yüzeylerde 5 güne kadar yaşayacağını öngörülen şeyler var. Burada önemli olan şudur, virüs bulaşıcı ve hastalık yapıcı bir etkiye sahip midir? Öyle değildir, bu virüs yüzeylere bulaştıkça bunun miktarı azalır. Hastalık yapıcı mikrobun miktarı azalmış olur. Eğer 100 tane mikrop insanda hastalık oluşturacaksa bu 5 günlük süre içerisinde bu giderek azalır 5’e 2’ye, 1’e düşer belki. Siz onu saptayabilirsiniz çok moleküler yöntemler ile ancak, bu hastalık oluşturmaz. Dolayısıyla yiyeceklerden içeceklerden tabi ki normal temizliğimizi her zaman yapacağız. Ancak öbür türlü takıntılı bir şekle getirmenin bir anlamı yok, oradan bulaşmaz. Giysilerden bulaştığına dair bir kanıt yok, ayakkabılardan bulaştığına dair bir kanıt yok. Virüsün burada bulunması ayrı bir şey bulaşıp hastalık yapması ayrı bir şeydir. İnsanlarımızın bu konuda tedirgin olmasına hiç bir sebep yok.

KORONAVİRÜSÜ ATLATAN BİR KİŞİDE HASTALIK TEKRARLAR MI?

Ben bu durumda olan hastaların ilerde daha çok viral yükün arttığın gördüğümüz tam iyileşmeyen dediğimiz hastalar var. İyileşen kişi, hekimce karar verilmiş, kişisel negatifliği iki kere göstermiş hastaların tekrardan alma şansı yok gibi gözüküyor. Ama bununla alakalı daha ileri gözlemlere ihtiyacımız var.

İyileştiyse o kişide artık meydana gelmiştir, o kişinin tekrar hasta olması olası gözükmemektedir. Ancak bu kişilerin antikor düzeyinin ne olduğu konusunda kesin bir fikrimiz yok. Ama pratik olarak hastalar şunu düşünsünler ‘ben bu hastalığı atlattım bir daha hasta olmayacağım’ demeleri çok çok mantıklı ve doğru geliyor.

Şimdi ne yapıyorsak ramazanda da aynısını yapmak gerekiyor. Bu tür bir bayram tebliğinde bulunmak akıllıca gözükmüyor. Çok dikkatli ve temkinli davranmak gerekiyor. Sosyal mesafe kuralına uymak gerekiyor. Şu aşamada bayramda bu virüs biter mi? Zor bir tarih, 23 Mayıs gibi denk gelecek. Bulaşıcılık açısından risk taşır. Temkinli olmak gerekiyor.

Kaldıramayacağımız bir yük yok ortada. Umarız böyle devam eder. Eğer insanlarımız sosyal izolasyona devam ederlerse, evlerinde kalmaya devam ederlerse çok daha rahat ve kolay atlatmış oluruz. Ancak uyulmazsa sıkıntılı süreçler yaşayacağız.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı