Astım Hastaları Dikkat! Dezenfektan Kullanımı Astımı Tetikliyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Astım Hastaları Dikkat! Dezenfektan Kullanımı Astımı Tetikliyor

SAĞLIK

11 Ocak 2021 Pazartesi 11:23:57

Son Güncelleme: 11/01/2021 11:25:30

Astım Hastaları Dikkat! Dezenfektan Kullanımı Astımı Tetikliyor

ABD’de de yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsten korunmak için kullanılan dezenfektan ve aşırı temizlik malzemeleri astım hastalarında şiddetli ataklara neden oluyor.

ABD’de de bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma astım hastalarıyla ilgili farklı bir noktayı açıkladı. Yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle artan dezenfektan ve temizlik maddeleri kullanımı astım ataklarını tetiklemekte.

Mayıs ve Eylül ayları arasında 95 yetişkin astım hastasının incelendiği çalışma, haftada en az beş kez yüzeyleri çamaşır suyu ile dezenfekte edenlerin oranının yüzde 155 arttığını ortaya koydu. Bununla birlikte el dezenfektanı, mendil, spreyler ve çeşitli aşındırıcı sıvılarında kullanımının arttığı gözlemlendi.

 

KONTROLSÜZ ASTIM YÜKSELDİ

Journal of Allergy & Clinical Immunology adlı dergide yayımlanan çalışmada, diğer davranışları ve risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, kontrolsüz astıma sahip olma olasılığının evlerde artan kimyasal temizlik ürünlerinin kullanılmasıyla bağlantılı olduğu söylendi.

Araştırmanın yazarları, “Haftada en az beş kez evde kullanılan dezenfektan mendil, spreyler, çamaşır suyu ve benzeri solüsyonların kontrolsüz astım olasılığını önemli ölçüde artırdığı görüldü. Bulgularımız, alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanımında olduğu gibi el yıkamanın da önemli ölçüde arttığını gösteriyor” diyerek açıkladı.

 

ASTIMI OLAN İNSANLAR TEMİZLİK YAPILAN ODADAN UZAKLAŞMALI

Diğer taraftan yazarlar, astımı olan kişilerin daha güvenli temizlik uygulamalarına ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, (CDC) astım hastalarının yüzey temizliklerinin başka birine yaptırmalarını ve temizleyiciler veya dezenfektanlar kullanıldığında ve hemen sonrasında başka bir odada kalmalarının gerekli olduğuna vurgu yapıyor. Ayrıca nadiren dokunulan yüzeyler ve eşyaların sabun ve suyla temizlemenin yeterli olduğu belirtiliyor.

 

DEZENFEKTANLAR VE TEMİZLİK MALZEMELERİ ASTIMI TETİKLİYOR

“Her türlü dezenfektan astım ataklarını tetikleyebilir” uyarısının yapıldığı CDC kılavuzdaki yönergeler şu şekilde belirtilmiştir:

– “Astımınız varsa astımı olmayan bir yetişkinden sizin için yüzeyleri ve nesneleri temizlemesini ve dezenfekte etmesini isteyin.
– Temizleyiciler veya dezenfektanlar kullanılırken ve kullanımdan hemen sonra başka bir odada kalın.
– Yalnızca kullanmanız gereken temizlik ürünlerini kullanın.
– Nadiren dokunulan bazı yüzeylerin ve nesnelerin sadece sabun ve su ile temizlenmesi yeterlidir.
– Nebülizör / astım tedavisi sunan yakınınızdaki acil bakım veya sağlık tesislerinin bir listesini yapın. Telefonunuza yakın tutun.
– Astım krizi geçirirseniz, dezenfektan veya dezenfekte edilen alan gibi tetikleyiciden uzaklaşın.”

 

Evi temizleyen ve dezenfekte eden kişi ise şunları yapmalıdır:

– “Covid-19’u önlemek için temizleme ve dezenfekte etme önerilerini izleyin.
– EPA’nın onaylı ürünler listesini kullanarak astım krizine neden olma olasılığı daha düşük olan dezenfektanları seçin, örneğin: hidrojen peroksit içeren (% 3’ten daha güçlü olmayan) ürünler veya peroksiasetik asit veya perasetik asit içermeyen etanol (etil alkol) ürünler.
– Çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) veya kuaterner amonyum bileşikleri (örn. Benzalkonyum klorür) gibi astım ataklarını tetikleyebilecek kimyasalların kullanımını sınırlayın ve bunları kapalı alanlarda kullanmayın.
– Astım tetikleyicilerine maruz kalmayı azaltmak için astımı olan kişilerin olabileceği yerleri temizlemek ve dezenfekte etmek için ek önlemleri uygulayın.”

Ürünlerin güvenli ve doğru bir şekilde kullanımı:

– “Güvenli ve etkili bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için her zaman ürün etiketindeki talimatları okuyun ve uygulayın.
– Eldiven gibi bir cilt koruması kullanın ve kendinizi sıçramalara karşı korumak için göz korumasını düşünün.
– Yeterli hava akışı (havalandırma) olduğundan emin olun.
– Yalnızca etikette tavsiye edilen miktarı kullanın.
– Seyreltme için oda sıcaklığında su kullanın (etikette aksi belirtilmedikçe).
– Kimyasal ürünleri karıştırmayın. Seyreltilmiş temizleme solüsyonlarını etiketleyin.
– Kimyasalları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın ve kullanın.
– Seyreltilmiş temizleme solüsyonlarını etiketleyin.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı