Ağır Covid-19 Hastaları Plazma Tedavisine Cevap Vermiyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ağır Covid-19 Hastaları Plazma Tedavisine Cevap Vermiyor!

SAĞLIK

14 Ocak 2021 Perşembe 11:52:34

Ağır Covid-19 Hastaları Plazma Tedavisine Cevap Vermiyor!

İngiltere’de yapılan geniş kapsamlı bir çalışma, yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı kullanılan plazma tedavisinin, yoğun bakımdaki hastalara fayda sağlamadığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, tedavinin Covid-19’u orta şiddette veya hafif geçiren hastalara fayda sağladığını belirterek insanların plazma bağışına devam etmesini istediler.

Covid-19’a karşı potansiyel tedavilerin araştırıldığı ve beş kıtada 4 bin 100 hasta üzerinde yürütülen bir çalışmada, kritik derecede hasta olan korona virüs hastalarına, iyileşen Covid-19’luların kanının enjekte edilmesinin onların iyileşme şanslarını artırmadığı ortaya çıktı.

REMAP-CAP adı verilen uluslararası klinik araştırmada, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika be Avustralya’daki 290 tıp merkezinden 4 bin 100 hasta incelenerek Covid-19’a karşı potansiyel tedaviler aranıyor.

 

“BAŞARI ORANI YÜZDE 2.2”

REMAP-CAP’ten yapılan açıklamaya göre, yoğun bakımda tedavi gören 900’den fazla ağır hastada immün plazma tedavisi fayda sağlamadı. İlk analizlere göre, kritik hastalarda immün plazmanın ölüm oranlarını veya hastanede kalma süresini azaltma ihtimali yüzde 2.2’de kaldı.

Sonuçların ardından araştırmacılar ağır hastalar üzerindeki çalışmalarına son verdi. Araştırma ekibinde bulunan Kanada Laval Üniversitesi öğretim üyelerinden Alexis Turgeon, “İmmün plazmanın yoğun bakıma alınan ağır Covid-19 hastalarının durumunu neden iyileştirmediği henüz bilinmiyor. Bunun sebebi, akciğerlerdeki hasarın immün plazmanın bir fark yaratamayacağı ölçüde ilerlemesi olabilir” dedi.

 

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLANALRIN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ARAŞTIRILIYOR

Bununla birlikte araştırmacılar, hafif ve orta şiddetteki hastalarda immün plazma tedavisine dair çalışmalarını sürdürüleceğini belirtti.

Imperial College of London’dan anestezi ve yoğun bakım doktoru Anthony Gordon, “REMAP-CAP’in hangi hastaların plazma tadavisinden fayda görebileceğine dair önemli kanıtlar sağlayabilmesine sevindim. Kritik hastaların herhangi bir fayda sağlamaması hayal kırıklığına uğratsa da, tedavi hala hayati önem taşıyor .Nekaher plazma değerli bir kaynaktır ve şimdi tam olarak hangi hastaların tedaviden en fazla fayda sağlayacağını belirlemeye odaklanmaya devam edebiliriz. Daha erken yaşta olan kişiler veya bağışıklık sistemi zayıf olanların tedaviden fayda sağlayabileceğini umuyoruz”’ dedi.

Hindistan ve Arjantin’de yapılan daha küçük çaplı araştırmalarda da, immün plazmanın ağır veya kritik hastalarda faydasız olduğu saptanmıştı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı