ABD’li Uzmanlar Korona Virüsün Yol Açtığı Zatürenin Farklı Bir Tür Olduğunu Ortaya Koydu!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

ABD’li Uzmanlar Korona Virüsün Yol Açtığı Zatürenin Farklı Bir Tür Olduğunu Ortaya Koydu!

SAĞLIK

20 Ocak 2021 Çarşamba 11:17:49

Son Güncelleme: 20/01/2021 11:18:47

ABD’li Uzmanlar Korona Virüsün Yol Açtığı Zatürenin Farklı Bir Tür Olduğunu Ortaya Koydu!

ABD’li bilim insanları korona virüs ile ilgili korkutan bir gerçeği gözler önüne serdi. Korona virüs ve zatürrenin akciğerlere verdiği zararı araştıran uzmanlar, korona virüsün yol açtığı zatürrenin, sıradan zatürreden farklı olarak uzun süre belirti göstermeden ilerlediğini tespit etti…

ABD’li bilim insanlarından korona virüs uyarısı. Uzmanlar korona virüs ve zatürreyi kıyasladı. 86 Covid-19 hastasının ve farklı pnömoni türleri olan entübe edilmiş 256 hastanın, akciğer sıvısı analiz edildi. Uzmanlar korona virüsün uzun sürmesinin nedenini ve ortaya çıkardığı hastalıkları açıkladı.

 

ZATÜRRE HASTALARI İLE KOVİD-19 KARŞILAŞTIRILDI

Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları yaptıkları çalışmada, şiddetli Covid-19 hastalarının akciğerlerindeki bağışıklık hücrelerini analiz etti. Elde edilen bulgular, diğer virüs ve bakterilerden kaynaklanan zatürre hastalarının bağışıklık tepkileriyle karşılaştırıldı. Araştırmacılar, hastaların akciğer sıvısından bağışıklık hücrelerini alarak, bu hücrelerinin iltihabı nasıl tetiklediğini inceledi.

 

ENFEKSİYONUN AKCİĞERDE YAYILMASINA NEDEN OLUYOR

Bilim insanları Covid-19 hastalığını tedavi etmek ve hasarını azaltmak için bağışıklık hücrelerinin (makrofajlar ve T hücreleri) kritik rol oynağını söyledi. Ancak, sonuçlar, tipik olarak akciğeri korumakla görevli hücreler olan makrofajların korona virüs tarafından enfekte edilebileceğini ve enfeksiyonun akciğerde yayılmasına katkıda bulunabileceğini ortaya koydu. Bununla birlikte, sonuçlarda zatürrenin aksine, yeni tip korona virüsün akciğerleri geniş bir alanda hızla enfekte etmek yerine çok sayıda küçük bölgede kümelendiği görüldü.

 

UZUN HASTALIK SEYRİ OLUŞUYOR

Araştırmacılar, bu durum nedeniyle Covid-19’un diğer enfeksiyon türlerinden kaynaklanan zatürre ile karşılaştırıldığında daha şiddetli hastalıktan ziyade uzun hastalık seyri ile ilişkili olabileceğini belirtti.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nden çalışmanın eş-kıdemli yazarı Scott Budinger durumu, “Amacımız şiddetli hastalığı önleyip Covid-19’u orta seviyede tutmak. Çalışmamıza konu olan hastalar çok kötü durumda ve iyileşmeleri gerçekten uzun zaman alıyor. Bulgularımız yoğun bakıma ihtiyaç duyan kritik koşullardaki hastalara ilişkin yeni bilgiler sunuyor. Ancak yeterli yatağınız ve sağlık personeliniz varsa, ölüm oranını yüzde 20’de tutabilirsiniz. Sağlık sistemleri bunaldığında ölüm oranları ikiye katlanıyor“ cümleleriyle açıkladı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı