ABD'de Aşı Önceliği Tartışma Konusu Oldu! Sigara İçenlere Aşı Önceliği Verildi
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

ABD’de Aşı Önceliği Tartışma Konusu Oldu! Sigara İçenlere Aşı Önceliği Verildi

SAĞLIK

19 Ocak 2021 Salı 08:24:20

Son Güncelleme: 19/01/2021 08:25:26

ABD’de Aşı Önceliği Tartışma Konusu Oldu! Sigara İçenlere Aşı Önceliği Verildi

ABD’de yeni tip korona virüs aşısı yapılacak gruplarda aşılama önceliği doğrultusunda , 65 yaş üstü ile birlikte, “tıbbi rahatsızlıklar” maddesini gerekçe göstererek sigara içenlerin de eklenmesi ortalığı karıştırdı.

ABD’de yeni tip korona virüse karşı başlatılan aşı çalışmalarında aşılamada önceliğin kime verilmesi gerektiği konusundaki farklı yaklaşımlar kafa karışıklığına sebep oldu.

ABD’nin 28 eyaletinde devam eden aşı çalışmalarıyla ilgili federal yetkililer ile lokal yönetimler arasında yaşanan görüş farklılıkları, aşının öncelikli olarak kimlere yapılması gerektiği konusunda da fikir ayrılığına sebebiyet verdi. Ülkede en az 32 eyalet, aşılama planlarını; polis, öğretmen, market çalışanı ve iş başında virüse maruz kalma riski taşıyanları kapsayacak şekilde genişletti.

 

EYALETLERİN FARKLI GÖRÜŞLERİ AŞI PLANLAMASINI ZORLAŞTIRIYOR

Eyaletlerin çoğunun sadece kritik durumdaki yaşlıların değil, 65 yaş üzerindeki herkes için aşı önceliği verileceğini duyurması üzerine, önceden bilgilendirilmeyen yaşlı vatandaşlar, nereye kayıt yaptıracakları ve hangi merkezde aşı olabilecekleri konusunda sorun yaşadı.

Georgia Kuzeybatı Sağlık Departmanı Sözcüsü Logan Boss, yaşlıların aşı merkezine ulaşması öncesinde, randevu alabilme konusunda zorluk ve hayal kırıklığı yaşayabildiğini ifade ederek, “Bize ulaşan aşı miktarı çok sınırlı oluyor, elimize ulaşıncaya kadar da ne kadar doz aşının geleceğini bilmemek planlamayı zorlaştırıyor.” dedi.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, 8 Ocak cuma günü yaptığı açıklamada eyaletleri aşılama konusunda esnek olmaya teşvik ederek, “Elinizde bir doz aşı varsa bekletmeden yapın, öncelik konusunda çok katı olmayın.” demişti.

 

SİGARA İÇENLERE AŞI ÖNCELİĞİ TANINDI

New Jersey eyalet yetkililerinin korona virüs aşısı yapılacak gruplara, 65 yaş üstü ile birlikte, “tıbbi rahatsızlıklar” maddesini gerekçe göstererek sigara içenleri de dahil etmesi tepkilere sebebiyet verdi.

Eyalet Sağlık Komiseri Judith Persichilli, “Sigara içmek sizi covid-19 için önemli bir risk ve olumsuz bir sonuçla karşı karşıya bırakıyor.” sözleri ile kararı savunurken, sağlık çevreleri tarafından, sigara içmenin böyle bir ayrıcalığı getirmemesi gerektiğine ancak solunum rahatsızlığı çeken bir sigara kullanıcısına öncelik tanınmasının doğru olabileceğine vurgu yapıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı