50-60 Yaş Ve Üzeri Kadınlar Dikkat! Uzun Süren Koronavirüsü Atlatmak İki Kat Daha Fazla Sürüyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

50-60 Yaş Ve Üzeri Kadınlar Dikkat! Uzun Süren Koronavirüsü Atlatmak İki Kat Daha Fazla Sürüyor

SAĞLIK

17 Şubat 2021 Çarşamba 10:16:27

50-60 Yaş Ve Üzeri Kadınlar Dikkat! Uzun Süren Koronavirüsü Atlatmak İki Kat Daha Fazla Sürüyor

Her geçen gün etkisini devam ettiren koronavirüs salgını ile ilgili çalışmalar devam etmekte.. Son olarak İtalyan bilim insanları, virüsle ilgili önemli bir araştırmayı insanlarla paylaştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ülke genelinde korona virüs verilerini toplayan, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) uzun Covid ile ilgili bugüne kadar elde edilen bilgileri inceledi. Kurum, bu araştırmanın sonuçlarını “Uzun Covid: Kadınlar daha çok etkileniyor gibi görünüyor” başlıklı bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, “Genel olarak kadınların uzun Covid geliştirme olasılığı erkeklere kıyasla iki kat fazla gibi görünüyor” denildi. Ancak bu farkın 60 yaş altındaki kadınlar için geçerli olduğu, bu yaştan sonra cinsiyetler arası risk farkının birbirine yakın hale geldiği belirtildi.

CİNSİYET VE YAŞA GÖRE TEDAVİ YÖNTEMLERİ BELİRLENMELİ

Yüksek Sağlık Enstitüsü, cinsiyetler arasındaki bu risk farkının olası sebeplerinden birinin bağışıklık sisteminin reaksiyon verme biçimiyle alakalı olabileceğini belirtti. Enstitü, “Otoimmün sistemle ilgili hipotez, kadınlarda bu sendromun daha sık görülmesini açıklayabilir. Kadınlarda bağışıklık sistemi tepkisi, hem genetik hem de hormonal faktörler nedeniyle erkeklere kıyasla daha güçlü” dedi.

Yüksek Sağlık Enstitüsü bu alanda daha fazla araştırma yapılması ve uzun Covid’e karşı cinsiyetlere ve kişilere özel tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için çalışılması gerektiğine dikkat çekti.

Enstitü’ye göre, uzun Covid risk faktörleri arasında cinsiyetin yanı sıra, ilerlemiş yaş ve vücut kitle endeksinin yüksek olması da yer alıyor. Öte yandan çocukların da uzun Covid riskinden muaf olmadığı belirlendi. Covid hastası 129 çocuğun verilerinin incelenmesi sonucunda, bu çocukların yüzde 20,6’sının ilk teşhisten 120 gün sonra da en az üç Covid semptomu göstermeye devam ettiği görüldü.

50-60 YAŞ ARASI KADINLAR EN YATKIN GRUPTA

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü’ne göre, uzun Covid’in net bir tanımını olmasa da semptomların 2 aydan uzun görülmesi genel olarak “uzun Covid” olarak nitelendiriliyor. Bu semptomlar arasında, kalıcı yorgunluk hali, baş ağrısı, nefes darlığı, koku kaybı, kas güçsüzlüğü, ateş, bilişsel işlev bozukluğu (beyin sislenmesi), taşikardi, bağırsak bozuklukları ve cilt sorunları yer alıyor.

İngiltere’deki King’s College London’dan bilim insanlarının geçen Ekim ayında yaptığı analizde de, 50-60 yaşları arasındaki kadınların uzun Covid geliştirmeye en yatkın grup olduğu belirlenmişti.
Bu araştırmaya göre diğer risk faktörleri arasında ilerlemiş yaş ve hastalığın ilk haftasında 5 ya da daha fazla semptom göstermek de yer alıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı