4 Yıldır Uyuyamayan Vatandaşın Uyku sorunu 4 Saatlik Ameliyatla Çözüldü
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

4 Yıldır Uyuyamayan Vatandaşın Uyku sorunu 4 Saatlik Ameliyatla Çözüldü

SAĞLIK

1 Şubat 2021 Pazartesi 11:08:30

Son Güncelleme: 01/02/2021 11:09:18

4 Yıldır Uyuyamayan Vatandaşın Uyku sorunu 4 Saatlik Ameliyatla Çözüldü

4 yıl önce yakalandığı mide kanserini yenen Antalya’da yaşayan Mehmet Çiftçioğlu, ameliyatın ardından gördüğü tedavilere bağlı sürekli kusma problemi yaşadı. 87 kilodan 43 kiloya kadar düşen, kusma nöbetleri yüzünde geceleri uyuyamayan Çiftçioğlu, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4 saat süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Çiftçioğlu, 4 yıl sonra ilk defa geceleri deliksiz uyku uyumaya başladığını söyledi.

2017 yılında midesinde yaşadığı rahatsızlık nedeniyle hastaneye başvuran Mehmet Çiftçioğlu’nun, yapılan tetkikler sonunda midesinde tümöre rastlandı. Çiftçioğlu’nun acilen ameliyat olması gerektiği söylendi. Ameliyatta midesi alınan Çiftçioğlu daha sonra radyoterapi ve kemoterapi görmeye başladı. Tedavileri devam ettiği sırada Çiftçioğlu yemek yiyememeye ve sürekli kusmaya başladı. Çiftçioğlu kusma nöbetleri yüzünde geceleri uyuyamaz oldu. Mehmet Çitçioğlu, bu süreçte 87 kilodan 43 kiloya düştü.

Kusmasının sebebini araştırmak için doktorlara başvuran Çiftçioğlu, çoğunlukla psikolojik olduğu yönünde karşılık aldı ve bir çözüme kavuşturamadı. Çiftçioğlu, iş yerindeki bir arkadaşının yönlendirmesiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Doç. Dr. Tuğrul Çakır’a başvurdu. Yapılan tetkikler sonunda Çiftçioğlu’nun ameliyat olmasına karar verildi.

“YATIŞ POZİSYONUNDA DAHA RAHATSIZ EDİYORDU”

Tesadüf sonucu midesinde tümör olduğunu öğrendiğini söyleyen Mehmet Çiftçioğlu, “Sonrasında iyi bir cerrahi müdahale geçirdim ve midem tamamen alındı. Sonrasında radyoterapi ve kemoterapi görmeye başladım. Tedaviler neticesinde yavaş yavaş yeme sıkıntım oluştu. Sürekli safra asitleri gelmeye başladı. Özellikle gece yatış pozisyonuna geçtiğim zaman daha fazla rahatsız etmeye, sürekli kusmaya ihtiyacı hissettirmeye başladı” dedi.

“SÜREKLİ KUSMA İSTEĞİ GELİYORDU”

Zamanla toplumdan kendini soyutlamaya başladığını söyleyen Çiftçioğlu, “Artık yemek yiyemez hale geldim. Her gittiğim yerde kusma isteği geliyordu ve ciddi kilo kaybım başlamıştı. Daha önce de farklı doktorlara başvurdum. Bana bu durumun psikolojik olabileceği söylendi. Daha sonra yapılan endoskopilerde, sıkıntı olduğu söylendi. Ancak bunun cerrahi ile nasıl düzeleceği noktasında kimse bana aydınlatıcı bilgi vermedi” diye ifade etti.

Kusmalarının nedenlerini bulmak için arayışa girdiğini söyleyen Çiftçioğlu, “Bir gün iş yerimde bir arkadaşım haberlerde benzer bir hastalığı olan kişinin ameliyat olup düzeldiğini gördüğünü söyledi. Bunun üzerine Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdum. Artık yürümeye bile mecalim kalmamıştı ve haziran ayında ameliyat oldum. Başarılı geçen 4 saatlik ameliyat sonrasında yaklaşık 12 kilo aldım. Artık daha iyiyim. Benim gibi hastaların pes etmemesini ve sürekli çözüm aramalarını öneriyorum” dedi.

“DIŞARI ÇIKIP YEMEK YİYEBİLİYORUM”

Ameliyat öncesinde gece uyku uyuyamadığını belirten Çiftçioğlu, “Sürekli safra asidi geldiği için dışarıda yemek yiyemiyordum. Kendini toplumdan soyutlamaya başlıyorsun. Yemek yemeye başlıyorsun, ilk lokmadan sonra geri geliyor ve masadan kalkmak zorunda kalıyorsun. Bu herkesin dikkatini çekiyor. Sokakta yürürken bile safra geliyor ve herkesin size baktığını düşünerek yavaş yavaş sokağa çıkmamaya başlıyorsunuz. Ameliyat öncesinde gece uykularım yoktu. Sabaha kadar ayaktaydım diyebilirim. Şu an en büyük mutluluğum gece rahat uyuyabilmem ve dışarı çıkıp yarım porsiyon da olsa yemek yiyebilmem” diye belirtti.

“REVİZYON CERRAHİSİ YAPTIK”

Çiftçioğlu’nun yapılan mide ameliyatının çok başarılı geçtiğini belirten Doç. Dr. Tuğrul Çakır, “Hastamız daha önce yaptığımız bir ameliyatı görerek bize başvurdu. Kusmaları, şiddetli kilo kaybı ve her yediğini kusarak çıkarttığını söyledi. Ameliyatı çok başarılı geçmiş. Fakat kusmasının sebebini açıklamak için gastroenteroloji bölümümüzde endoskopiler yapıldı. Mide ve yemek borusuyla yeni yapılan ince bağırsak arasında 40 santimetre uzağında darlık olduğunu gördük ve ameliyat olmasına karar verdik. Ameliyat esnasında dar olan sekmendin birini gördük diğerini görmek için tekrar endoskopi yaptık. İkinci darlığın da bu anastomozdan yaklaşık 40 santimetre uzakta olduğunu gördük. O kısma anastomozları bozarak tekrardan revizyon cerrahisi yaptık.

Hastamızın ameliyat öncesindeki en büyük şikayeti gece kusmalarıydı. Özellik gece 01.00’de başlayan ve 04.00’e kadar devam eden kusmaları nedeniyle 4 yıldır uykusuz gezdiğini söylemişti. Ameliyatın ardından bu şikayetleri kayboldu ve yeme içme fonksiyonları da yerine geldi. Hastamız ameliyat öncesine göre 12 kilo almış durumda. Bu tür ameliyatların ardından bazen bağırsak, mide veya kalınbağırsak birbirine yapışabiliyor. Hastamız tümör hastasıysa aldığı ilaç ve ışın tedavisi bu yapışıklık sürecini hızlandırabiliyor. Eğer böyle bir şey başlarına gelmişse hastalarımız arayış çabalarını sürdürmeli” diye konuştu.

“KEMOTERAPİYE BAĞLI OLARAK DARLIK OLUŞABİLİYOR”

Ameliyat yerlerinde bu tür darlıklar oluşabildiğini söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Öcal, “Bu tip mide ve bağırsak ameliyatlarından sonra kemoterapi ve radyoterapiye bağlı olarak bulantı ve kusmalar gerçekleşebiliyor. Ameliyat yerinde darlıklar oluşabiliyor. Darlıklar oluştuğu zaman hastaların yedikleri yiyecekler distale geçemedikleri için hastalar bunu kusma yoluyla çıkarıyor. Kusmalar sırasında yemek borularında ciddi ülserler görebiliyoruz. Endoskopi ile girerek darlığın nedenini belirliyoruz. Mehmet Bey’de de iki farklı noktada darlık gördük ve ameliyat ile bu darlıklar açıldı” diye ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı