101 Yaşında Koronavirüsü Yenen Emine Nine:” Uzun Yaşamın Sırrını Bu Besinlere Borçluyum”
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

101 Yaşında Koronavirüsü Yenen Emine Nine:” Uzun Yaşamın Sırrını Bu Besinlere Borçluyum”

SAĞLIK

2 Ocak 2021 Cumartesi 12:10:45

Son Güncelleme: 02/01/2021 12:11:42

101 Yaşında Koronavirüsü Yenen Emine Nine:” Uzun Yaşamın Sırrını Bu Besinlere Borçluyum”

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde yaşayan 6 çocuk 78 torun sahibi 101 yaşındaki Emine Aksoy koronavirüsü yenerek evine döndü. Sağlığının daha iyi olduğunu söyleyen Emine nine, uzun ve sağlıklı yaşamını yoğurt, sirke ve yeşillikle beslenmeye borçlu olduğunu söyledi.

İsparta’nın Yalvaç ilçesinde, 6 çocuk, 78 torun sahibi 101 yaşındaki Emine Aksoy, dünya genelinde 1,5 milyon insanın ölümüne neden olan koronavirüsü yenip taburcu oldu.

Emine Aksoy, 15 Aralık’ta hastalık belirtileri ortaya çıkınca çocuklarına, “Beni ambulans ile hastaneye götürün, hastayım, benim derdimi onlar anlar” dedi. Çocukları tarafından Yalvaç Devlet Hastanesi’ne götürülen Emine Aksoy’un yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı. Tedavisine başlanan Emine Aksoy, 5 gün yoğun bakımda, 4 gün de serviste tedavi gördükten sonra 25 Aralık’ta taburcu edilip evine götürüldü. 6 çocuk ve 78 torun sahibi Emine Aksoy, şimdi evinde çocukları tarafından titizlikle bakılıyor.

 

“BÖYLE SALGIN GÖRMEDİM”

Hastalığının farkında olan Emine Aksoy, geçirdiği süreci anlattı. Geçirdiği hastalığın ne olduğunun farkında olan Aksoy, “Şükür, binlerce şükür, şimdi hiçbir şeyim kalmadı. Hastanede koydum geldim. Ben hiç böyle bir şey görmedim. Eskiden bir sıtma vardı. Sıtma tutardık. Başka bilmem” diye konuştu.

 

“UZUN YAŞAMANIN SIRRI YOĞURT, SİRKE VE SEFA”

6 çocuk, 78 torun sahibi 101 yaşındaki Aksoy ilerleyen yaşına ve ciddi bir hastalık geçirmesine rağmen hala zinde olduğunu belirterek uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını şu sözlerle aktardı:

“En iyisi yoğurt ile sirke yiyeceksin. Otlar hastalığı yeniyor, ot yiyeceksin. Sağlıklı yaşamanın sırrı sefalı büyümek. Çalışmak. Evde kaynana, kaynata, kocası tepesine vurur durursa, karının o içerisine ata ata meydan verir mi o adam? Allah’ıma şükür nurlarda yatsın hepsi de. Biriciği daha, ‘gelin şuradan kalk, şuraya otur’ demedi. Yemediğimi yedirdi, giymediğimi giydirdi. Sefayı sürdüm. Diş cefadan, saç sefadan. Saç güzel olmuş gelinin sefası varsa ondan güzel olur. Dişler çürümüş. O da yedirmez, içirmez bakımsız olursa ondan cefa görürmüş.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı