Saat Sabah 8.00'de Açıklandı! 42.000'ye Çıktı! Ev Alacaklara Geri Ödemesiz Devlet Yardımı Yapılacak

Saat Sabah 8.00'de Açıklandı! 42.000'ye Çıktı! Ev Alacaklara Geri Ödemesiz Devlet Yardımı Yapılacak
YAYIN TARİHİ: 6.01.2022 09:56:00

Ülkemizde yaşanan balon konut fiyatları sonrasında devlet duruma el attı. Bu anlamda konut desteği verilmeye başlandı ve bu oran 2022 yılında arttı. Konut hesabı açtıktan sonra ev alacaklara 2022 yılında sağlanacak destek parası 42.000 TL'ye çıkarıldı. Bilindiği gibi konut hesabı açarak devlet desteğini de arkanıza aldığınız da ev alma şansınız oldukça artıyor. Uzun vadede ev alabilmek isteyenlere mühim üstünlük gerçekleştiren bu destek amacıyla bilinmesi gerekli olanlar şöyle;

​Konut alacak olan vatandaşlar için uzun vadeli düzenleme yapılacak. 42.000 TL'ye kadar destek alabilirsiniz. Devlet doğrultusundan geçtiğimiz senelerde başlatılan ek hibe bağlamında 
Uzun vade de ev almak isteyenlere büyük kolaylıklar sağlanıyor. KİMLER KONUT HESABI AÇARAK DESTEK ALABİLİR?

Konut desteği en önemli destekler olarak öne çıkıyor. Bu anlamda ev alabilmek için 
vatandaşların en fazla tercih ettiği ek yardım konut hesabı ve yapılan hibeler oldu. Konut desteği hibesi alabilmek için çeşitli şartları haberimizde verdik. 

* Türk vatandaşı olması olması

* 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekiyor. 

* 3 yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış yapacak olması lazım. 

* Çekim hakkı ve düzenli ödemelere ilişkin şartlardan herhangi birini ihlal etmemesi gerekiyor. 

DESTEK TUTARI 42.000 TL'Yİ AŞTI

Konut hesabında 60 ay ve üstünde birikim yapacak olan vatandaşlara sağlanacak destek seviyesi yüzde 20 olacak, destek sınırı 42.000 oldu. 

Konut hesabında 36-47 ay arasında birikim yapacak olan vatandaşlara sağlanacak destek seviyesi yüzde 15 olacak, destek sınırı 26 bin 995 TL oldu. 

Konut hesabında 48-59 ay arasında birikim yapacak olan vatandaşlara sağlanacak destek seviyesi yüzde 18 olacak, destek sınırı 29 bin 72 TL oldu. KİMLER KONUT HESABI AÇABİLİR? 

Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı ya da müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına hesap açılamadığını belirtmek gerekiyor.

Bu hesap ortak hesap olarak açılamıyor ve 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi doğrultusundan konut hesabı açılabiliyor. Diğer yandan bu hesap yalnızca TL cinsiden açılabiliyor.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER