Rüyada Muhammed (a.s.) Görmek Ne Demek? Dini Anlamı ve Manası

Rüyada Muhammed (a.s.) Görmek Ne Demek? Dini Anlamı ve Manası
YAYIN TARİHİ: 8.10.2021 21:50:19

Rüyada Muhammed (a.s.) görmek ile ilgili çeşitli açıklamalar mevcut. Rüyada Muhammed (a.s.) görmek ne demek? Manası nedir? Rüyada Muhammed (a.s.) görmek ne anlama gelir? Rüyada Muhammed (a.s.) görmek iyi mi? kötü mü? hayırlı mı? Rüyada Muhammed (a.s.) görmenin İslam dinine göre bir karşılığı var mı? Rüyada Muhammed (a.s.) görmek geleceği nasıl etkiler. İşte rüyasında Muhammed (a.s.) görenler için bu rüyanın anlamı, manası, açılımı ve detayları...

Peygamberlerin sonuncusu, bizim peygamberimiz Hazret i Muhammed Aleyhisselam ı bilinen sıfatları üzere görmek O nun hakikatini idrak etmeye, getirdiği şeriatın ruhunu kavramaya; Efendimiz Aleyhisselam ı vasıflarından başka bir şekilde görmek O nun misaliini idrak etmeye; O nu görmek gam ve kederden sonra sevinç ve sürura, borçulu olanın borcundan kurtulmasına, hapiste olanın buradan kurtulmasına, bir şeyden korkan kimsenin bundan kurtulmasına, sıkıntı ve kıtlık içinde olanın hayır ve nimetlerinin artmasına, zenginin servetinin bereketlenerek çoğalmasına, hastanın şifa bulmasına, düşmanı olanın yardım görmesine; Öncekilerin ve sonrakilerin Efendisi olan Peygamberimiz Efendimiz i görmek iki dünya mutluluğuna, sonsuz rahmet ve mağfiretten istifadeye; şeref ve itibara, ilahi yardım ve ihsana, Efendimizin iltifatlarına yahut ikramlarına nail olmak faydalı ilimlerde ileri seviyeye ulaşmaya ve yüce hakikatlere yürekten teslim olmaya, Hz. Peygamber (a.s.) ın herhangi bir yerde vefat ettiğini görmek, o yıl içinde orada vefat etmeye delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Peygamber, Ziyaret.)

Rüyada Hz. Muhammed (a, s.)'in görülmesi her türlü dert ve sıkıntılardan kurtulmakla yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında Hz. Peygamber (a.s.)'ı görmesi ve O'nunla sohbet etmesi; o kimsenin doğru bir yolda olduğuna işaret eder. Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'ı arkası dönük olarak yürürken görmesi; o kimsenin hayırlı bir yolculuk yapacağına, kişinin rüyasında aksine kendisine doğru geldiğini görmesi; o kimsenin yapacağı işten veya yolculuktan hayır göreceğine yorumlanır.

Rüyanızda Hz. Muhammed (a.s.) ile bir sofrada yemek yediğinizi görmeniz; sizin cennet yemeklerinden yiyeceğinize, dünya nimetlerinizin de çoğalacağına ve O'nun şefaatine nail olacağınıza işaretle tabir olunur. Rüyanızda Hz. Muhammed (a.s.) ile bir deve üzerinde yolculuk yaptığınızı ve devenizin Hz. Peygamber (a.s.)'in devesinden her zaman geride kaldığını ve bir türlü de ona yetişemediğinizi görmeniz; sizin Hz. Peygamber (a.s.)'in arzusu hilafına hareket ettiğinize ve bu tutumunuzdan dolayı da tevbe etmeniz gerektiğine delalet eder.


Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.) ile birlikte bir camide namaz kıldığını görmesi; o kimsenin dünya ve âhirette başına hiçbir musibetin gelmeyeceğine, işlerinin daima iyi gideceğine ve âhiret-teki makamının da cennet olacağına yorumlanır.

Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.) ile yolculuk yaptığını görmesi; o kimsenin ibâdetlerinin kabul edildiğine, onunla bir yerde oturup sohbet ettiğini görmesi; o kimsenin eğer hasta ise şifa bulacağına, eğer tutuklu ise serbest kalacağına, eğer büyük bir günah işlemişse, tövbe ettiği takdirde, onun şefaatine nail olarak günah kirlerinden temizleneceğine, bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'in kabrini ziyaret ettiğini görmesi; o kimsenin cennetle müjdelendiğine delalet eder.

Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'in kabrinden kalkıp yürüdüğünü görmesi; o kimsenin âhiretinin selâmetine ve ecelinin yaklaştığına, kişinin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'in kabrini içeriye girmeden dışarıdan ziyaret ettiğini görmesi; o kimsenin Hz. Muhammed (a.s.)'in şefaatine nail olmak için ibâdetlerine biraz daha özen göstermesi gerektiğine ve muhtaçlara da yardım yapması lazım geldiğine yorumlanır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR