Rüyada Kapı Kapamak ve Açmak Görmek Ne Demek? Dini Anlamı ve Manası

Rüyada Kapı Kapamak ve Açmak Görmek Ne Demek? Dini Anlamı ve Manası
YAYIN TARİHİ: 3.11.2021 20:15:36

Rüyada Kapı kapamak ve açmak görmek ile ilgili çeşitli açıklamalar mevcut. Rüyada Kapı kapamak ve açmak görmek ne demek? Manası nedir? Rüyada Kapı kapamak ve açmak görmek ne anlama gelir? Rüyada Kapı kapamak ve açmak görmek iyi mi? kötü mü? hayırlı mı? Rüyada Kapı kapamak ve açmak görmenin İslam dinine göre bir karşılığı var mı? Rüyada Kapı kapamak ve açmak görmek geleceği nasıl etkiler. İşte rüyasında Kapı kapamak ve açmak görenler için bu rüyanın anlamı, manası, açılımı ve detayları...

Danyal aleyhisselama göre; kapi, Rüyada, kadin ile tabir olunur, ister bilinsin, ister bilinmesin, kapilarin açildigini görmek, rüya sahibine hayir ve nimete, eger kapilar yol üzerinde iseler, bu iyiligin çok çabuk olmasina delalet eder.

Önünde bir evin kapısının açıldığını görmek, iyi kalpli bir kimse tarafindan eline mal geçecegine ve bunu ailesi için harcayacağına işarettir. Evinin kapısının kapandığını, yıkıldığını veya yandığını gören büyük bir musibete düşer.

Kapının halkasını vurdugunu veya çaldığını ve içerden cevap verildiğini görenin duası kabul olunup aradığını bulur. Kapıyı çaldiığı zaman açılırsa, Cenabi Hakk (cc) duasini kabul eder ve onu düsmanina üstün kılar. Kirmani ye göre; evin bütün kapilan, tabirde aynı manaya gelirse de, sokak kapisi tabirde baska şeylere delalet eder.

Bir yeni kapı yaptığını veya kilitlediğini gören, bir kadınla evlenmek ister ve evlenir. Kapıyı yerinden çıkarmak, karısını bosamaya, yerinden söküp koparmak ise karısının ölmesine delalet eder.

Bir marangoza yeni bir kapı yapmasını emrettiğini gören, genç ve bakire bir kızla evlenir. Kapıyı kapayacak bir şeyi olmadığını, bu yüzden açık bıraktığını gören, dul bir kadınla evlenir. Cabir ül Magribi ye göre; vahsi hayvanlardan bazılarının kapısına kadar geldiklerini ve orada bağırdıklarını görmek, bir takım gençlerin karısına sarkıntılık ettiklerine, kapısında iki halka oldugunu görmek, karısının başka bir erkeği sevdiğine, sokak kapısının açıldığını görmek, o yer halkina hayır ve rızk kapılarının açıldığı

na delalet eder. Cafer i Sadik (ra) buyurmustur ki: Rüyada kapı görmek, üç şekilde tabir olunur: ev sahibi, esi, hizmetçisi. Ebu Sait El Vaiz e göre; evinde gereğinden fazla kapıların açldığını görmek evinin yıkık ve işlerinin durgun olmasına, eger kapılar gereginden fazla degilse geçiminin bolluguna; ticaret ve kazanç kapilarinin açilmasina; kapısının halkasının koptuğunu görmek, sapıklığa; kapısını kapamak istediği halde, kapanmadığını görmek aciz kaldığı bir işi islemekten alikonulduguna; evinin kapılarının bir çok taraftan açıldığını görmek, dünyalık kapılarının açılıp kendisine bolluk getireceğine; evinin kapısını gayet büyük görmek, iyi haline; evinin kapısını koparılıp bilmediği bir yere götürülmüş olduğunu görmek, evine bir musibet gelmesine delalet eder.

Evinin kapısını yere düşmüş gören, hasta ise veya hastası varsa hemen iyileşir. Bu rüya, müjdeye ve selamete işarettir. Evinin kapısını dışa doğru eğilmiş olduğunu görmek iyi degildir. Evinin kapısını kapanmış görmek, o ev halkına büyük bir musibet geleceğine; bir kapıyı kapamaya çalıştığı halde bunu yapamadığını görmek bir kadın tarafindan bir iste zorluk çıkacağına; bir toplumun yanma bir kapıdan girdiğini görmek, isteğine kavusmaya; kapıdan çıkıp dönmek istemedigini görmek, bir işten, bir ödevden çikmaya; dar bir kapıdan genis bir yere çıktığını görmek, hayir görmege ve sıkıntıdan kurtulmaya; kapıyı aradığı halde bulamadığını görmek, bir iste gayret ettiği halde basaramamaya kapının demirlerinin çıkarılmış olduğunu görmek, karısını bosamaya delalet eder.


Kapisina bir esik yaptigini gören evlenir. Bilinen bir kapiyi açtigini gören, istegini elde etmek için bir kisiden yardim ister. Kapiyi açmaya çalistigi halde bunu basaramadigini gören, zor bir ise girer ve onda fayda bulamaz.

Bir kapiyi kapayip digerini açtigini gören, yeni bir kadinla evlenir. Bir müddetten beri kapali duran bir kapiyi açtigini gören, gamdan, sikintidan ve darliktan kurtulur, beklemedigi bir yerden fayda görür. Bir rivayete göre, esinden ayrilarak baska biri ile evlenir. Kapiyi kapatmak karisindan ayrilmaktir.

Kapisini çiviledigini gören karisina iliski kurmayacak kadar kalpten baglidir. Cami kapisi hakim karisi; hamam kapisi hamamci karisi; han kapisi hafif tabiatli bir kadin; kale kapisi, kahraman karisi; dükkan kapisi esnaf karisi; hastane kapisi doktor karisi olarak tabir olunur. Bir kapinin önüne gelip içeriye girmedigini, baska bir kapidan oraya girdigini gören, bir devlet büyügünden bir sey ister alamaz, daha büyük bir makama basvurmaya mecbur olur ve istedigini elde eder. Abdulgani Nablusi ye göre; evin kapisi ev sahibine, oda kapisi karisina, kiler kapisi hizmetçiye, mutfak kapisi geçime ve rizka delalet eder.

Rüyada açik kapilar görmek, rizk bolluguna ve geçime isarettir. Oda kapisinin yeni olmasi esinin namuslu ve ahlakli olmasina; eski ve bozuk olmasi, kötü huylu olmasina; odasina yeni bir kapi yaptirmasi, bekar ise evlenecegine; eski bir kapi alip odasinin kapisina taktirmasi, dul bir kadinla evlenecegine, evli ise, baska bir kadinla iliski kuracagina; oda kapisini yerinden çikarip atmak veya satmak, karisini bosayacagina delalet eder.

Oda kapisinin demirden oldugunu görenin karisi ahlak ve namus sahibi olur. Oda kapisindaki bozukluk, eskilik ve boyasizlik karisinin ahlaki ile kiyaslanir. Evinin kapisinda bir degisiklik oldugunu görmek, ev sahibinin halindeki degisiklige isarettir. Evinin kapisinin düstügünü disa dogru kopup devrildigini, veya yandigini veya kirilip parçalandigini görmek, ev sahibine bir musibet ve felaket gelecegine delalet eder.

Evin kapisinin koparildiktan sonra yine yerinde durdugunu görmek, ev sahibinin yeniden islerinin düzelecegine, kapi yerinin duvarla örülmüs oldugunu görmek, rüya sahibinin karisi tarafindan bir musibete ugrayacagina; sokak kapisinin büyümesi genislemesi, saglamlasmasi ev sahibinin halinin iyilesecegine; bir canavarin kapidan içeriye girdigini görmek, kötü kimselerin evin içine girip fenalik yapacaklarina; evinin kapisini arayip da bulamadigini görmek, eger mahkemede bir davasi varsa, kazanacagina; bildigi veya bilmedigi yerlerde bir takim kapilarin açildigini görmek, dünyanin kendisine açildigina; evinde gerektiginden fazla kapilar varsa o evde bereket ve idare olmayacagina; açildigini gördügü kapilar bir yol ve cadde üzerinde iseler, kazandiginin garip ve fakir kimselere harcanacagina; eger kapilar evin içine dogru açilmis ise kazancinin ailesine harcanacagina delalet eder.

Bir evin kapisinin üzerinden atlayarak girdigini görmek, ev sahibinin sirrini ögrendigine isarettir. Ev kapisinin öteki kapilardan daha fazla genisledigini görmek, bir takim insanlarin izinsiz o eve gireceklerine, sokak kapisinin yerinden çikmasi ev sahibinin ölümüne ve halinin kötülesecegine; dar bir kapidan genis bir yere çiktigini görmek, sikintidan kurtulmaya, evinin iki kapsi oldugunu görmek, karisinin hafifligine, sokak kapisinin arkasina kadar açik ve dayali oldugunu görmek, hükümet tarafindan bir zarara ugramaya veya evin yikilacagina delalet eder. Kapinin halkasi kapici veya haberci ile tabir olunur.

Kapisinda iki halka oldugunu görenin iki kimseye borcu vardir. Kapisinin halkasinin kirildigini gören, sapikça hareket eder. Sokak kapisinin yanmakta oldugunu görenin karisi ölür veya geçimi daralir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER