Resmen Açıklandı! 20 Yıllık Evli Olan Kadınlar Emekli Oldu! Sigortanız Yoksa Bile Emekli Oldunuz

Resmen Açıklandı! 20 Yıllık Evli Olan Kadınlar Emekli Oldu! Sigortanız Yoksa Bile Emekli Oldunuz
YAYIN TARİHİ: 24.11.2021 22:58:00

Herkes bir gün emekli olmak ister. Milyonların aklında hep bu düşünce vardır. Bu anlamda yeni bir iddia oldukça konuşulmaya başlandı. 20 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik imkanı verilmesi düşüncesi bayram havası yarattı. Peki, 20 yıl evli kalan kadınlar nasıl emekli olur? Hiç çalışmamış ev hanımları da yararlanabilecek mi

Resmen Açıklandı! 20 Yıllık Evli Olan Kadınlar Emekli Oldu! Sigortanız Yoksa Bile Emekli Oldunuz. Emekli olmak herkesin hakkı ama bu hiç kolay değil. Yıllarca beklemeniz ve primler ödemeniz gerekiyor. Fakat yeni bir iddia herkesi mutlu etmiş durumda. Genç yaşında evlenip ev bark sahibi olan ev hanımları için emeklilik müjdesi geldi. Peki, 20 yıl evli kalan kadınlar nasıl emekli olur? Hiç çalışmamış ev hanımları da yararlanabilecek mi?


Emeklilik artık zor ve hayal olmaktan çıktı. Binlerce vatandaşa ev hanımlarına emekli olması için yol gösterilmiş durumda. SGK tarafından yapılan flaş duyuru sonrasında herkes ümitlendi. 20 yıl evli kalanlar için emekli olabileceği detayları paylaşıldı. Normal şartlar yani 2008 yılından sonra çalışmaya başlayanlar 7.200 prim gününü doldurması gerekir. Bunun içinde yaş sınırı vardır. Yani emekli olmak öyle kolay değildir. Bu anlamda SGK'nın emekli olmak için şartlarını sağlayamayan kadınlar için meclisten yeni yasa tasarısı geçirilmesi bekleniyorKadınların önüne çıkan zorlu emeklilik şartları teker teker kaldırılmak isteniyor. Meclise gönderilen yasa teklifine göre en az 20 yıl evli kalmış ve 50 yaşını dolduran fakat henüz emekli olamayan kadınlar için emeklilik düşünülüyor. Bu bağlamda yasa teklifi kabul görürse binlerce ev hanımı aynı zamanda emekli de olacak. 
EV HANIMLARI İÇİN EMEKLİLİK ŞARTLARI NEDİR?


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması,


Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması,

1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 20 yıl evli kalmak),

50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak),

18 yaşından büyük olmak,

Malullük ve yaşlılık aylığı almamak,

Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.


Bu aranılan şartlara uyum sağlıyorsanız sakın bu emeklilik hakkınızdan vazgeçmeyin! SGK'nın resmi internet sayfası üzerinden de detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER