PTT Yağdırdıkça Yağdırıyor! Ocak Ayı Faturalarınız Ödeniyor! 2, 3, 4 ve Kişilik Aileler Alıyor

PTT Yağdırdıkça Yağdırıyor! Ocak Ayı Faturalarınız Ödeniyor! 2, 3, 4 ve Kişilik Aileler Alıyor
YAYIN TARİHİ: 14.01.2022 17:03:00

Elektrik faturalarına gelen fahiş zamlar sonrasında vatandaşlar elektrik faturalarını ödemekte zorluk çekiyor. Bu anlamda PTT imdada koşuyor. Son dönemde enerji fiyatlarına gelen zamların sonrasında devletin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunmuş bulunduğu destek miktarı da arttı. Belli şartları taşıyan kişilerin elektrik faturaları devlet doğrultusundan karşılanıyor.

1 Mart 2019 tarihinden beri ihtiyaç sahibi yurttaşların elektrik faturalarının belli bir bölümü devlet doğrultusundan karşılanıyor ve bu halde olan vatandaşlar daha düşük bedellerle enerji kullanıyor. Genellikle son dönemde gelen zamlarla eş güdümlü faturalar katlandı. Hal bu tür olunca devletin sunmuş olduğu yardım miktarı da arttı. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de
 

Elektrik Faturası Desteği 


Devletin sunmuş olduğu diğer yardımlarda olduğu gibi bu yardımda da belli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu noktada hanede kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı aranıyor. 4 kişilik bir aile baz alındığında kişi başı gelirin 852 TL’yi,  hanenin gelirinin 3.409 TL’yi aşmaması gerekmektedir. 

Sunulan yardımın miktarında hanede yaşayan kişi sayısı belirleyici olmaktadır. Kişi sayısı ne kadar fazla ise sunulan yardım miktarı da o kadar fazla oluyor. Bu doğrultuda;
75 kilovatsaate kadar elektrik kullanımı gerçekleştiren 1-2 kişilik aile 68 TL’lik elektrik faturası desteği alıyor. 
100 kilovatsaat kullanan 3 kişilik aileye 91 TL, 125 kilovatsaat kullanan 4 kişilik aileye 114 TL destek sunuluyor. 150 kilovatsaat elektrik kullanımı bulunan 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı hane ise 137 TL’lik fatura desteği alıyor. 
 

Ödeme İşlemlerinin PTT’den Yapılması Gerekiyor


Elektrik faturası yardımı nakdi olarak sunulmamaktadır. Bu yardım doğrudan fatura ödeme işlemi sırasında yapılmaktadır. Fatura ödeme işlemi PTT’den yapıldığı sırada ilgili destek miktarı faturadan düşülmekte ve kalan tutar fatura sahibinden alınmaktadır. 

Örnekle açıklayacak olursak, 4 kişilik bir aileye 130 TL elektrik faturası gelmesi halinde devlet bu faturanın 114 TL’lik bölümünü karşılayacak kalan 16 TL fatura sahibinden tahsil edilecektir, fatura bedeli yardım miktarından az olursa eğer fatura sahibi herhangi bir ödeme yapmayacaktır. Yıl içerisindeki zamlarla birlikte elektrik faturaları önemli ölçüde artış gösterdi. Bu desteklerle birlikte dar gelirli vatandaşların bu zamlar ve faturalar altında ezilmesinin önüne geçilmiş olunuyor. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR