Prof. Dr. Necmi İlhan: Koronavirüs Hastalarına Önemli Uyarı! İlaç Kullanmamak Öldürebilir!

Prof. Dr. Necmi İlhan: Koronavirüs Hastalarına Önemli Uyarı! İlaç Kullanmamak Öldürebilir!
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 13:11:00

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Hastalık sürecinde verilen ilaçların Sağlık Bakanlığı rehberinde olduğunu belirterek endişeye kapılmadan içilmesi gerektiğine vurgu yaptı...İşte detaylar...

Koronavirüs ile mücadelede koronavirüse yakalanan hastaların endişelenerek verilen bazı ilaçları kullanmamaktadırlar. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, koronavirüs hastalarının verilen ilaçların doz yüksekliğinden korkarak kullanmadıklarına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi; "Bu durum daha sonra vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleşmelerine, ağır hasta olmalarına ve daha sonra hayatlarını kaybetmesine neden oluyor" açıklamasında bulundu.

"KORONAVİRÜSE YAKALANMAMAK EN DOĞRUSU"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs hastalarına uyarılarda bulundu. İlhan, koronavirüse yakalananlardan bazı kişilerin tedavi sürecinde verilen ilaçların, dozlarının tedirgin ettiğini ve kullanmaktan çekindikleri açıklamalarında bulundu.

Prof. Dr. Necmi İlhan, koronavirüs salgını ile mücadelenin sahada olduğuna vurgu yaparak, "Koronavirüse yakalanmamak en doğrusu, mücadele sahada oluyor esas. Hasta olduklarında hastalığı hafif geçirmeleri için aşı ile mücadeleyi en iyi seviyeye getirmek mümkün. Tabi hasta olan vatandaşlarımız, kendi özellikleri ve hastalıklarının ağırlıklarına göre tedavi alıyorlar.

Bunların bir bölüm vatandaşlarımız evde izolasyonda kalarak tedavi alırken bir bölümü hastanede yatırılarak, bir bölümü de ağır hasta olarak yoğun bakımda tedavilerini alıyor" açıklamasında bulundu.

"TEDAVİ İÇİN VERİLEN İLAÇLAR SAĞLIK BAKANLIĞI REHBERİNDE"


Prof. Dr. Necmi İlhan, koronavirüs tedavi sürecinde, verilen ilaçlara değinerek, "Tedavi için verilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı'ndaki rehberlerde belirlenen ilaçlar. Bu ilaçların etkinliği bilinerek vatandaşlara veriliyor. Vatandaşların bazen özellikle verilen ilaçların dozunun yüksekliğinden endişe ederek ilaçları almadıklarına şahitlik ediyoruz;

Fakat bu durum daha sonra baktığınızda vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleştiklerine, ilaçlarını almayan koronavirüs hastasının evde tedavi olup, sadece ilaçları alarak hastalığı atlatması ile sonuçlanabilecekken maalesef ilaçlar alınmadığı takdirde hastaneye gelmesine, ağır hasta olmasına ve daha sonra hayatını kaybetmesine neden oluyor" açıklamasında bulundu.

"FİLASYON EKİPLERİNİN ÖNERDİĞİ DOZDA KULLANMALARI GEREKİYOR"

Prof. Dr. Necmi İlhan, koronavirüs hastaları için verilen ilaçların belirlenen dozlarda kullanılması gerektiğine vurgu yaparak, "İlaçları filyasyon ekibi getirdiği zaman hemen alınarak başlanması gerekiyor. Bu süreçte evde tedavi sürecinde sorun yaşayan vatandaş olursa zaten filyasyon ekibine ulaşabiliyor.

Keza hastanede de kontrol altında olduğu için bir sorun yaşanmayacaktır. Vatandaşlarımızın kanıta dayalı olmayan bilgilerle koronavirüs ilacı almaktan vazgeçmeleri veya ilaçları kullanmamaları tamamen yanlış bir yaklaşım olacaktır.

Vefatları azaltmak ve tanı alanların hastaneye gitme oranını azaltmak için mutlaka filyasyon ekiplerinin getirdikleri ilaçları almak en doğru yaklaşım olacaktır. Filyasyon ekibinin getirdiği ilaçları filyasyon ekiplerinin önerdiği dozda kullanmaları gerekiyor" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER