Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Önemli Uyarı! Koronavirüsü Atlatanlar İçin Flaş Açıklama!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Önemli Uyarı! Koronavirüsü Atlatanlar İçin Flaş Açıklama!
YAYIN TARİHİ: 24.04.2021 11:47:00

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tarafından koronavirüs geçirmiş kişiler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu...

Koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Koronavirüs tablosunda gözler önüne serilen veriler umutsuzluğa yol açmaya tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda tedbirler alınmaya devam ederken uzmanlardan da önemli uyarılar gelmeye devam ediyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tarafından koronavirüse yakalanmış, geçirmiş olmanın istenilen düzeyde bağışıklık sağlamadığı açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Ceyhan, "'Ben hastalık geçirdim' deyip buna güvenmeyin. Hastanemizde hastalıktan 2 ay sonra tekrar hastalık geçiren kişiler var" açıklamasında bulundu.

"HASTALIKTAN 2 AY SONRA TEKRAR GEÇİREN KİŞİLER VAR"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalığını geçirenlerin bağışıklık seviyelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Şu yanılgıdan kurtulmamız lazım; hastalık istenilen düzeyde bağışıklık sağlamıyor. 'Ben hastalık geçirdim' deyip buna güvenmeyin. Bizim çok yatan hastalarımız içinde 3'üncü defa enfeksiyon geçirenler var. Mutant virüs bazı şeyleri de şüphe ile karşılamamıza neden oldu, bildiğimizi sandığımız şeyleri. Bunlardan bir tanesi de geçirilen hastalığın 6 ay koruması. Hastanemizde hastalıktan 2 ay sonra tekrar hastalık geçiren kişiler var. 'Şu kadarı hastalık ile bağışıklık kazanır, şu kadarını da ben aşılarım' diye hesap yaparsak; Hindistan bunu yaptı, büyük bir patlama yaşadı. Aşı ve tedbiri birlikte yürütmeden vaka sayısının azalması mümkün değil. Biz '6 ay bekleyin' diye söylüyorduk, mutant virüs ile ortaya çıkan vakalarda daha erken hastalanmalar olduğunu görüyoruz; aşıyı da belki 6 ay sonra değil, daha erken sürede yapmamız gerekecek" ifadelerini kullandı.


"TÜRKİYE'NİN İSTEDİĞİMİZ DÜZEYDE AŞILANMASI YILLAR ALIR"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamalarına devam ederken, tedbirler ile beraber vaka sayılarında azalma yaşanıp yaşanamayacağına dair önemli ifadeler kullandı, "Halkın kurallara ne kadar uyduğu önemli. Orada bir iyiye gitmeyi ben gözlemlemiyorum açıkçası. Aşılma hızımız ilk başta gayet iyiydi, şimdi günde 30 binlere kadar düştü, bu hızla devam ederse Türkiye'nin istediğimiz düzeyde aşılanması yıllar alır. Aşı kararsızlığını biz zaten bekliyorduk, bunun çok önceden tedbirinin alınması lazımdı" açıklamasında bulundu.

"BÜYÜK BİR PATLAMA YAŞAYABİLECEĞİMİZDEN KORKARIM"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs ile mücadele de önlemlerin gevşetilmesi ile vakalarda büyük bir patlama yaşanabileceğine vurgu yaparak, "Bu önlemler ile vaka sayısı azalıyor gibi çıkar ve önlemler kaldırılırsa eğer ya da halk gevşetirse önlemleri, bir süre içerisinde büyük bir patlama yaşayabileceğimizden korkarım. Bunlar daha sonra riski artıran yaklaşımlar. Biz günde 30 bin aşılama ile aşının etkisini gözlemleyemeyiz açıkçası. Önlemlerin daha sıkı olması lazım, halkın bu önlemlere daha sıkı sarılması lazım. Artık ucunda ışığın göründüğü tüneldeyiz. Ne kadar erken topumun yüzde 70-75'ini aşılayabilirsek o kadar çabuk kurtulacağız salgından" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER