Prof. Dr. Ertuğrul, İngiltere Varyantı Büyük Risk Oluşturuyor! Vaka Sayısı 50 Bin'e Çıkabilir!

Prof. Dr. Ertuğrul, İngiltere Varyantı Büyük Risk Oluşturuyor! Vaka Sayısı 50 Bin'e Çıkabilir!
YAYIN TARİHİ: 31.03.2021 21:32:00

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye de İngiltere varyantının hakim olduğunu belirterek önemli açıklama ve uyarılarda bulundu...

Korona virüs vakaları dur durak bilmeden yayılmaya devam ediyor. Artan vaka sayıları endişe yaratmaya devam ediyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye de İngiltere varyantının hakim olduğunu belirtti.

Açıklamalarına devam eden, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını eklersek, bir an önce bazı önlemler acil olarak alınmalı. Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak" ifadelerini kullandı.

"İNGİLTERE VARYANTI TÜM YAŞLARDAKİ GRUPLARA DAHA ÇABUK VE KOLAY BULAŞIYOR"

Açıklamalarına devam eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken artan virüs vakalarında, Türkiye genelinde İngiltere varyantının hakim olduğu açıklamasında bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Mutant virüsün yayılımının hızlandığını ve küçük yaş gruplarında, 0-9 yaş grubuna daha fazla bulaştığına yönelik bilimsel veri olmadığını belirterek sözlerine devam etti;

"Böyle bir söylem var ama özellikle İngiltere varyantı tüm yaşlardaki insanlara çok daha çabuk ve kolay bulaşıyor. Bazen sosyal mesafeyi ayarlamaksızın, bazen maskesiz yakın olabildiğinden İngiltere mutasyonunun çocuklar arasında dolaşımı daha sık olabiliyor. Şu anda ülkemizde İngiltere mutasyonu, İngiltere varyantı hakim konuma geçmiş durumda. Bu nedenle tüm yaş grupları için bu riski söyleyebiliriz. Hastalığın ağır geçirilmesi konusunda ise henüz elimizde yeterli veri olmadığını söyleyebilirim" açıklamalarında bulundu.


"50 BİNLERE ÇIKMASI VE CAN KAYIPLARIMIZIN ARTMASI KAÇINILMAZ"

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Vaka sayılarının günlük 30 bin civarına ulaştığını kaydederek açıklamalarına şu şekilde devam etti, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük bir risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını da eklersek, Ramazan'a kadar geçecek sürede bir an önce bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemler acil olarak alınmalı.

Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak. Bence bir an önce bazı önlemler alınmalı. Bunun içerisine ciddi karantina önlemleri de dahil edilebilmeli. Bizler hekimler olarak, sağlık çalışanları olarak sağlık penceresinden baktığımızda son dönemde hasta yükümüzün arttığını, hastanede yatan hasta sayımızın ve yoğun bakımda yatan hasta sayımızın arttığını söylemem gerekiyor. Bu şekilde Ramazan'a girmemiz durumunda, Ramazan ayı bizim için çok da hayırlı olmayabilir" ifadelerini kullandı.

"ÖNCELİKLE TAM BİR KAPANMAYA GİTMEKTEN BAŞLANABİLMELİ"

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs vaka sayılarının düşmesi için hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin sınırlandırılmasının önemli olduğu vurgusunda bulunarak devam etti; "Öncelikle tam bir kapanmaya gitmekten başlanabilmeli. Hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin de sınırlandırılması önlem olarak düşünülebilir.

Ayrıca açık olacak yerlerde, işyerlerinde de rutin testlerin, haftalık testlerin yapılabilmesi, şu anda 220 bin civarında olan test sayısının mutlaka 500 binlere, 600 binlere çıkartılması gerekiyor. Tüm bunları topyekun düşünmemiz gerekiyor. Bu tam kapanmayla beraber mümkünse çok hızlı bir biçimde, özellikle risk grubu dediğimiz grubun aşılanmasının tamamlanması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER