Prefabrik Eve 30, Betonarme Eve 40 Bin TL Hibe! Vatandaş Dört Köşe Şimdi Evini Yapana Devlet Desteği

Prefabrik Eve 30, Betonarme Eve 40 Bin TL Hibe! Vatandaş Dört Köşe Şimdi Evini Yapana Devlet Desteği
YAYIN TARİHİ: 17.02.2022 10:42:00

​Konut fiyatlarında çoğalan balon ardından vatandaşlar devlet desteklerine göz gezdirmeye devam ediyor. Prefabrik ev desteği başvurusu başlarken yine aynı şekilde betonarme ev yardımı bağlamında müracaatlarda başlamış durumda. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı barınma yardımları hedefiyle detaylar işlemeye devam ediyor. Her ev yapmak isteyen bakanlık desteği alamayacak. Uygulanan prosedür kapsamında barınma yardımları sadece belli bir grup vatandaşlara sağlanır. Peki barınma yardımı nedir, nasıl alınır?

Prefabrik ev desteği başvurusu başladı! Yükselen konut fiyatları sonrasında ev sahibi olmak hedefiyle kendi evini yapmak isteyenlere devlet ev desteği veriyor. Köye ev yapana devlet desteği kaç TL? Ev yapım yardımları nelerdir? Prefabrik ev desteği nasıl alınır? 2022 yılında devletten ev yapanlara verilen ödeneler neler? Aile Bakanlığı 2022 barınma yardımı nasıl alınır? Kendi evini yapmak isteyenler hedefiyle 2022 yılı barınma yardımı desteklerinin tamamını sizlerle paylaşıyoruz. Başvuru işlemleri, şartlar ve ödeme tutarları sizlerle.


 

BARINMA YARDIMI NEDİR? 2022 YILINDA NASIL ALINIR?


Barınma yardımı en yalın tarifiyle hayat ortamı olmayan ya da çok kötü koşullar altında olan ailelerin kendileri bağlamında yeni bir hayat kısmı oluşturmaları amacıyla sağlanır. Barınma yardımı esas olarak ev yapım yada tadilat desteği olarak sağlanır. Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü birimleri üzerinden barınma yardımları ile ilgili bilgi verdi. 
Barınma yardımlarının ne olduğunu aktaran bakanlık "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde hayat sürdüren gereksinim sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı bağlamında aynı ya da nakdi olarak oluşturulan yardımlardır." ifadelerini kullandı. Barınma yardımı alabilmek isteyen vatandaşlar müracaatlarını bu tarif üzerinden yapacaklar. 

EV YARDIMLARININ ONAYLANMASI GEREKEN ŞARTLAR 2022


Aile Bakanlığı'nın ev yapım yardımlarından alabilmek isteyen aileler amacıyla sağlanması gereken şartlar var. Ailelerin destek ödemesi alabilmesi amacıyla hane gelirlerinin düşük olması gerekiyor. İhtiyaç sahibi konumunda tespit edilen aileler ev yardımı alabilir. Başvuruda tespit edilen aile bireyinin 18 yaşından büyük olması gerekmekte. Aynı vakitte onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma koşulu aranır. 

EV YARDIMLARI BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?


2022 senesi barınma yardımı betonarme ev desteği, prefabrik ev desteği ödemeleri amacıyla ilk müracaat ve form doldurma işlemleri kaymakamlıklara - sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimlerine yapılacak. 


 

EV YAPIM BARINMA YARDIMLARI VE 2022 YILI ÖDEME MİKTARLARI 


* Betonarme ev yapım yardımı; Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü destek alma koşullarını gerçekleştiren ailelere betonarme ev yapımı için 40.000 TL ödeyecek. 

* Prefabrik ev yapım yardımı; Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü sgkbulteni.com prefabrik ev almı halinde 30.000 TL ödeme yapacak. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR