Pfizer-BioNTech Ve Moderna Aşıları Hastaneye Yatışı Azaltıyor

Pfizer-BioNTech Ve Moderna Aşıları Hastaneye Yatışı Azaltıyor
YAYIN TARİHİ: 30.04.2021 11:42:00

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan araştırmada Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının 65 yaş üstü kişilerde hastaneye yatışları önlemede yüzde 94 etkili olduğu ortaya konuldu.

CDC, ocak-mart döneminde ülkenin 14 eyaletinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı klinik deneylerini yayımladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlara göre, Pfizer-BioNTech ve Moderna'ya ait Covid-19 aşılarının 65 yaş üzeri yaşlılarda hastaneye yatışa karşı yüzde 94'lük bir oranda yüksek koruma sağladığı ortaya çıktı.

ÖLÜMLERDE ORANTILI AZALMA BEKLENİYOR


Bu verilerin, ABD'li yetişkinleri Covid-19'a karşı hızla aşılamaya devam etmenin salgın kaynaklı hastaneye yatış üzerinde büyük olasılıkla belirgin bir etkiye sahip olacağını, salgın sonrası koşullar ve ölümlerde orantılı azalmalara yol açabileceğini gösteriyor.


Araştırmada, Covid-19'un özellikle yaşlılarda hayati tehlike oluşturduğu için aşıların bu yaş grubundaki sonuçlarının başarısına dikkat çeklerek, aşılama sonrası ölümlerde ciddi azalma beklendiği belirtildi.

AŞILARIN İKİ FAZININ DA YAPILMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının tespit edilen yüzde 94'lük etkiyi gösterebilmesi için aşıların iki fazının da yapılmış ve üzerinden en az iki hafta geçmiş olması gerekmekte.

CDC verilerine göre, ABD'de 141 milyondan fazla kişiye ilk doz, 96 milyonu aşkın kişiye ikinci doz Covid-19 aşısı yapıldı. Ocak ayında 3 bin civarında seyreden günlük ölüm vakaları, aşılanan kişi sayısının artmasına paralel olarak 600'lü rakamlara kadar inmiş durumda.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR