Pfizer/BioNTech Aşı Klavuzu Yayımlandı! 2. Doz O Kişilere Yapılmayacak! 6 Saat Uyarısı Yapıldı!

Pfizer/BioNTech Aşı Klavuzu Yayımlandı! 2. Doz O Kişilere Yapılmayacak! 6 Saat Uyarısı Yapıldı!
YAYIN TARİHİ: 3.04.2021 13:25:00

Sağlık Bakanlığı tarafından Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmasına dair kılavuz yayımlanmıştır. Yayımlanan kılavuzda dikkat çeken açıklamalar ve uyarılar yer almaktadır. İşte detaylar...

Geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelen Pfizer/BioNTech aşısı uygulanmaya başladı. Aşının gelmesinin ardından merak edilen bir çok soru yanıt aramaya başladı. Türkiye'de aşılamanın başlamasının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından aşı klavuzu yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda bazı açıklamalar dikkat çekiciydi. Özellikle Pfizer/BioNTech aşısının 2. dozuna dair açıklamalar dikkat çekerken, 6 saat uyarısı da dikkat çekiciydi. İşte merak edilen tüm detaylar...

2. DOZ AŞISI YAPILMAYACAK!

Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozu tüm hızıyla korona virüsle mücadele kapsamında uygulamaya geçildi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından aşı hakkında kılavuz yayımlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından aşının uygulanmasına dair yayımlanan kılavuzda, aşının yapılmasının ardından ciddi alerjik reaksiyon gösterenlere aşının 2. dozu yapılmayacak maddesi dikkat çekiciydi.

"AŞININ 2. DOZU 4 HAFTA SONRA UYGULANACAK"

Türkiye'ye gelen Pfizer ve BioNTech'in mRNA teknolojisiyle geliştirdiği Koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk dozları Türkiye genelinde uygulanması dün itibari ile başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye'ye getirilen ve özel koşullarda saklanan 2.8 milyon doz BioNTech'in mRNA aşısının (BNT162b2) uygulanmasıyla ilgili kılavuz yayınlanmıştır. Aşı sırası gelen vatandaş, aşı randevusu sırasında tercih ettikleri taktirde, BioNTech aşısının birinci dozu yapılmaktadır. Sinovac ve BioNTech hangisi diye sorulmaktadır. Aşının 2'nci dozu ise 4 hafta sonra uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

6 SAAT UYARISI YAPILDI!


Sağlık Bakanlığı tarafından Pfizer ve BioNTech aşı uygulaması hakkında yayımlanan kılavuza göre, "Aşı flakonları sert sarsıntılardan ve darbelerden korunmalıdır. Kullanılmadan önce sulandırılarak seyreltilmelidir. Flakon sulandırılmadan önce veya sulandırıldıktan sonra görünümünde beklenmeyen bir durum gözlemlendiğinde, bu durum mümkünse fotoğraf ile belgelenmeli ve tutanak tutularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanlığı'na iletilmek üzere, aşının tedarik edildiği birime en hızlı şekilde bilgi verilmelidir. Sulandırılmamış flakonun görünümü beyaz-kirli beyaz arası renkte donmuş çözelti şeklindedir. Sıvıda herhangi bir renk değişikliği veya başka partiküller görüldüğünde ya da sıvı renksiz hale gelirse flakon kullanılmadan uygun şekilde imha edilmelidir. Erimiş flakon sulandırılmadan önce nazikçe ve yavaşça 10 kez ters yüz edilmelidir. Kesinlikle çalkalanmamalıdır. Oda sıcaklığında iken sulandırılmalıdır. Flakon sulandırıldıktan sonra en geç 6 saat içerisinde kullanılacak şekilde planlanma yapılmalıdır." ifadeleri yer almıştır.

AŞININ SULANDIRMA SAATİ KAYDEDİLMELİ!

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı kılavuza göre, BioNTech aşının ilk dozunun yapılmasının sonrasında ciddi bir alerjik reaksiyon varlığının görülmesi durumunda 2'nci dozunun uygulanmayacağı açıklanmıştır. Pfizer-BioNTech aşısının uygulanması ile dünya uygulamalarında alerjik reaksiyon gelişen vakalar bulunmaktadır. BioNTech aşının uygulanmasında, 38 santigrat derece ve üzerinde ateşi olan kişilerde, henüz kesin tanı konulamamış akut hastalıklarda, kronik hastalıkların akut atakları sırasında ertelenmesi gerektiği işaret edilmektedir, "Sulandırılan flakonun üzerine sulandırılma saati kaydedilerek +2 ile +8 santigrat arasında muhafaza edilmelidir" ifadeleri yer almıştır.

"AŞININ HER İKİ DOZU DA AYNI PANDEMİK AŞI İLE UYGULANMALIDIR"

Kılavuzda mRNA aşısı için, "Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir" ifadeleri yer almaktadır. Kılavuza göre, tüberkülin deri testinin ise ya aşıyla aynı gün yapılması gerekmektedir. Kılavuza göre ya da aşı uygulamasından en az 4 hafta sonrasına ertelenmesi gerektiği belirtilmektedir. Yayımlanan kılavuza göre aşının en az 4 hafta ara ile 1'er doz olmak üzere toplam 2 doz olarak uygulanacağı da hatırlatılmaktadır. Özetlemek gerekirse ifadelere yer verilmiştir:"İkinci bir talimata kadar aktif Kovid-19 hastasına, 180 gün içerisinde Kovid-19'u geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir Kovid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacaktır. Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır." ifadeleri yer almıştır.

HAMİLELİKLE İLGİLİ BİR VERİ VAR MI?

"Gebelikte mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. Kovid-19'u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde uygulanabilir" ifadeleri yer almıştır ve şu açıklamalar yapılmıştır"Emzirme döneminde mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. Kovid-19'u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde uygulanabilir. Kontrolsüz epilepsi ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilir. Kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir. Aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı anafilaksi (alerjik şok) öyküsü varlığında aşı uygulanmaz." ifadelerine yer verilmiştir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER