Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi? Paribu'da İflas Eder mi?

Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi? Paribu'da İflas Eder mi?
YAYIN TARİHİ: 25.04.2021 13:44:00

Paribu ne zaman kurulmuştur? Kurucusu kimdir? Yasin Oral kimdir? Paribu'dan gündemdeki olaya ilişkin açıklamalar...

Son dönemde kripto paralara olan ilgi tüm dünyada artmaya devam ediyor. Bu ilgi ile patlama yaşayan kripto paralar gündemin odağına oturdu. Türkiye'de bu gelişmeye ayak uydurarak kripto paraya yatırım yapan 3. ülke konumuna yükselmiştir. Türkiye'de vatandaş yoğun bir şekilde kripto paralara yatırım yaparken, son olarak yaşanan ve kripto para piyasasını sarsan olayın ardından vatandaşta endişe yaşanmaya başladı.

Geçtiğimiz gün yaşanan olay kripto para piyasasına bomba gibi düştü. İddiaya göre Kripto para alım satımı yapılan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in, yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtığı ileri sürülmesi üzerine Thodex yatırımcıları şirket merkezine hücum ettiler. Yaşanan bu olayla beraber kripto para yatırımı yapan vatandaş tarafından araştırmalar yapılmaya başlandı.

Kripto para yatırım şirketleri ve güvenilirlikleri araştırılmaya başlandı. Diğer kripto para borsalarında Paribu da bunlardan biri. Peki Paribu ne zaman kuruldu? Kurucusu kim? Paribu güvenilir mi? En çok merak edilip araştırılan konular arasında yer almakta. İşte detayları...

PARİBU NEDİR? PARİBU NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Paribu, 2017 yılında kullanıma sunulmuş olan Kripto para alım satım platformudur. Paribu, 2015 yılında ön hazırlık çalışmalarına başlamıştır. Paribu krito para platformu, 2016 yılında kurulmuş, 14 Şubat 2017 yılında ise halkın kullanımına açılmıştır.

PARİBU KURUCUSU KİMDİR?

Paribu, 2017 yılında kullanıma açılmasının ardından, Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformu olarak yer almaktadı. Paribu Hızlı olarak ve tümüyle güvenli olan Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para için alım satım işlemine aracılık etmektedir. Tam olarak 14 Şubat 2017’de kullanıma açılmıştır. Paribu’nun CEO’su Yasin Oral’dır. Paribu, Türk Lirası ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılabilen bir kripto para borsalarından biridir.

YASİN ORAL KİMDİR?

Yasin Oral 1985 yılında Ankara'da doğmuştur. Yasin Oralyazılım çalışmalarına lise döneminde başlamıştır. 2001 yılında, henüz lise öğrencisiyken TÜBİTAK'ın bir yarışmasına katılarak ve TÜBİTAK web sitesi geliştirmelerine dışarıdan destek sağlamıştır.


 

Yasin Oral, Üniversite yıllarında taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren bir internet sitesi kurmuştur. Bu site kısa süre içinde nakliyeciler arasındaki koordinasyonu sağlayan tek platform haline gelmiştir.

Yasin Oral, 2009 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Ysin Oral 2010'da Türkiye'nin ilk online matbaası matbuu.com'u hayata geçirmiştir.

Hayata geçirdiği bu girişimlerinin yanında ayrıca tüm dünyada hizmet veren birçok mesafe hesaplama ve rota görüntüleme projesi yaratmıştır. Bununla beraber günlük 250 binin üzerinde kullanıcıya hizmet vermeye başlamıştır. 2015 yılında da online bilet satın alım platformu Biletgo'yu kurmuştur.


2015 yılında da Paribu'nun ön hazırlık çalışmalarına başlamıştır. Ardından 2016 yılında Paribu kurulmuştur. 14 Şubat 2017 yılında ise kullanıma açılmıştır.

Halen Paribu CEO'su olarak devam eden Yasin Oral, Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyelerindendir.

PARİBU'DAN AÇIKLAMA!

Türkiye'nin en büyük kripto para borsalarından olan Paribu, güncel yaşanan gelişmelere dair açıklamada bulundu, "Öncü ülkelerdeki regülasyonları titizlikle takip eden, çalışmalarını bu doğrultuda sürdüren lider platform olarak; tüm kullanıcılarımızın veri ve varlıklarını kesintisiz uyguladığımız güvenlik protokol ve prosedürleriyle koruyoruz. Kullanıcılarımızın tüm TL ve kripto varlıkları iç denetim prosedürleriyle teminat altındadır. Kullanıcılarımızın varlıkları güvenliği sağlanmış soğuk cüzdanlarda muhafaza edilmektedir" açıklamasında bulunmuşlardır.

Paribu, son dönemde yaşanan kripto varlık ekosistemindeki gelişmelere ilişkin bir açıklamada bulunmuştur. Paribu açıklamada "Belirttiğimiz gibi, regülasyonu destekleyen, olası bir regülasyona hazır şekilde çalışan bir şirket olarak Paribu üzerinden işlemlerinizi 7/24 güvenle yapabilirsiniz" ifadeleri kullanılmıştır. Açıklamanın devamında ise,

"3,5 milyon kullanıcısı bulunan, işlem hacmi ile Türkiye'nin en büyük kripto varlık işlem platformu olarak haber ve sosyal medya paylaşımlarına konu olan gelişmeleri ekosistemin tüm paydaşlarıyla birlikte takip ediyoruz."

"Kurulduğumuz 2017 yılından bu yana kripto varlık sektörünün sağlıklı şekilde gelişimi için regülasyonların gerekliliğini vurguluyor, konuyla ilgili çalışmaları destekliyoruz. Kullanıcı haklarının yasal güvence altına alınması için devletin ilgili kurumlarıyla uzun süredir temas halinde çalışıyoruz."

"Öncü ülkelerdeki regülasyonları titizlikle takip eden, çalışmalarını bu doğrultuda sürdüren lider platform olarak; tüm kullanıcılarımızın veri ve varlıklarını kesintisiz uyguladığımız güvenlik protokol ve prosedürleriyle koruyoruz. Kullanıcılarımızın tüm TL ve kripto varlıkları iç denetim prosedürleriyle teminat altındadır. Kullanıcılarımızın varlıkları güvenliği sağlanmış soğuk cüzdanlarda muhafaza edilmektedir."

"Paribu, Türk Ticaret Kanunu'na uygun bir şekilde kurulmuş bir anonim şirkettir ve Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu başta olmak üzere tüm mevzuatlara tabidir. Bu mevzuatlara tam riayet ile hareket etmektedir. Elde edilen kazanç da Türk Vergi Kanunu ve ilgili mevzuatlara göre vergilendirilmekte ve ödenmektedir."

"Ayrıca Paribu, bağımsız bir denetim kuruluşu ile kullanıcı varlıkları ve sermaye yeterliliği konularını da kapsayan denetim aşamalarını gerçekleştirmek üzere çalışmaktadır. Denetim raporları da süreç sona erdiğinde şeffaflık ilkemiz gereği yayımlanacaktır."

"Belirttiğimiz gibi, regülasyonu destekleyen, olası bir regülasyona hazır şekilde çalışan bir şirket olarak Paribu üzerinden işlemlerinizi 7/24 güvenle yapabilirsiniz."

"7/24 hizmet veren Destek Birimimize web sitemizde en alttaki bölümde yer alan “Destek İste” bağlantısı üzerinden, uygulamadaki “Destek” bölümünden ya da Twitter'daki @ParibuDestek hesabından özel mesaj yoluyla erişebilirsiniz." ifadeleri yer almıştır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER