Otomobilde ÖTV İndirimi İçin Beklenen Tarih Verildi! Araba Almak İçin Acele Eden Bin Pişman Olur

Otomobilde ÖTV İndirimi İçin Beklenen Tarih Verildi! Araba Almak İçin Acele Eden Bin Pişman Olur
YAYIN TARİHİ: 16.02.2022 16:04:00

Otomobil fiyatlarındaki yükselişin son dönemde doruk yaptığını söyleyebiliriz. Genellikle son 3 aylık periyotta hem sıfır, hem de ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatlar ön görü edilen uçuk rakamların bile üstüne çıktı.

Şu sıralar otomobil sektöründe değim yerindeyse yaprak kımıldamıyor. Nitekim bu hal raporlarla da meydana kondu. Peki sıfır otomobilde ÖTV indirimi ne vakit gerçekleşecek? İşte konunun detayları. Otomobil piyasasındaki alım satımlar dibe vurdu. Hali hazırda sıfır otomobiller doğrultusunda tanınan bir stok sorunu mevcut. Nitekim bu hal 2020’nin ilk aylarından beri yaşanmakta. Yani rastgele bir bayiye  gidip, istediğiniz renk ve istediğiniz donanımda aracı alabilmeniz çok ufak bir olasılık.

OTOMOBİLDE ÖTV İNDİRİMİ İÇİN BEKLENEN TARİH VERİLDİ! ARABA ALMAK İÇİN ACELE EDEN BİN PİŞMAN OLUR


Genelde sıfır otomobil alacak olan renk ve donanımına çok çok aldırış etmeden buldukları aracı alıyorlar. Çünkü 2022 ile eş güdümlü otomobil sektöründeki satışlarda resmen durma noktasına geldi. Bu bakımdan birtakım beklentileri de yeniden gündeme taşıdı. ODD doğrultusundan paylaşılan verilere göre Ocak ayına baktığımız zaman araba satışları baya bir düştü. 


Maliye Bakanı husus ile alakalı yaptığı açıklamada, ÖTV indiriminin olmayacağını net bir şekilde ifade etmişti. Şimdi ise hem sıfır, hem de ikinci el sektöründe satışlar büyük oranda düştü. Dolayısıyla bu hal ÖTV doğrultusunda yeni bir indirim gelir mi beklentilerini yeniden gündeme taşıdı. 


Bu bağlamda satışların Şubat ayında daha fazla düşmesi beklentiler arasında. Şubat, Mart ve Nisan ayları otomobil sektörü amacıyla çok da parlak olmayan dönemler. Bunun üstüne bir de zamları ve yüksek fiyatları eklersek halun vahametini daha net bir şekilde ortaya koyabiliriz. 
Bakıldığı zaman ise ÖTV beklentisi oluşmuş halde. Tabi ki bu beklentiler karşılık bulur mu, yoksa bulmaz mı bunu bize vakit gösterecek. Olur da ÖTV doğrultusunda bir indirim uygulanırsa ikinci el otomobil fiyatları da ucuzlayacaktır. Bu ayrıntıyı da atlamamak gerekiyor.

Dip not olarak belirtelim. Şimdilik ÖTV indirimi doğrultusunda indirim geleceğine dair resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak beklentilerin bu yönde olduğunu belirtmemiz lazım.

ÖTV İNDİRİMİ OLURSA OTOMOBİL FİYATLARI KAÇ TL DÜŞER?

ÖTV indiriminin otomobil fiyatlarına yansıması standart olmayacaktır. ÖTV matrah diliminin değişmesine göre fiyatlarda geri çekilme gerçekleşecektir. Fakat alt ve orta segmentte tespit edilen otomobillerin fiyatlarında 50 Bin TL ile 100 Bin TL arasında bir indirim yapılması ÖTV düzenlemesi ile sağlanabiliyor. Bugün 250 Bin TL ile 300 Bin TL arasında fiyatlarla satılan otomobiller ÖTV indirimi ile 180 Bin TL ile 230 Bin TL arasına gerilemesi bekleniyor.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR