Omicron Varyantında Vakalar Hızla Artıyor! Yeni Semptomlar Ortaya Çıktı! Geceleri Ortaya Çıkıyor...

Omicron Varyantında Vakalar Hızla Artıyor! Yeni Semptomlar Ortaya Çıktı! Geceleri Ortaya Çıkıyor...
YAYIN TARİHİ: 26.12.2021 22:46:00

Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ediyor. 100 ülkede görülen omicron varyantı ile ilgili araştırmalar sürerken yeni semptomlar ortaya çıktı. İşte yeni belirtiler...

Omicron varyantı küresel ölçekte hızla yayılmaya devam ediyor. Omicron varyantı Türkiye'de görülmesinin ardından toplamda 100 ülkede tespit edilmiştir. 

Omicron varyantı ile ilgili araştırmalar tüm hızıyle devam ederken, İngiltere'de yapılan bir araştırma göre de, yeni belirtileri ortaya çıktı. En çok bilinen öksürük, boğaz ağrısı ve ateş gibi bilinen semptomların yanına yenileride eklenmiştir. Bu kapsamda araştırmacılar, halk sağlığı yetklilerine, Omicron varyantı semptomlarının yeniden düzenlenerek güncellenmesi istenmiştir.

İNGİLTERE DE YAPILAN ARAŞTIRMAYA GÖRE!

Omicron varyantı yayılmaya devam ederken, tüm araştırmala da devam ediyor. Bu varyant ile ilgili olarak İngiltere’da yapılan yeni bir çalışmaya göre, corona virüsün Omicron varyantının yeni semptomları ortaya çıktı. Araştırmadan alınan verilere göre, soğuk algınlığı semptomlarına sahip olduğu belirtilirken ayrıca parainfluenza virüsüne benzediği açıklamasıda yapılmıştır.

YENİ BELİRTİ GECE ORTAYA ÇIKIYOR!

Bununla beraber de, şimdiye kadar Omicron varyantını, corona virüsün önceki versiyonlarına göre kıyaslamak gerekirse daha az şiddetli semptomlara neden olduğu düşünülmüştür. Ancak, bu çalışma kapsamında, Omicron varyantının neden olduğu yeni bir koronavirüs semptomu ortaya çıkarmıştır buda: şiddetli gece terlemeleri olarak belirtilmiştir.


Omicron varyantı, dünyada etkinisini göstererek hızlı bir şekilde yayılmaya devam ederken, İngiltere’deki bilim insanları tarafından da, semptomların soğuk algınlığı semptomları ile eşleştiğini açıklaması yapılmıştır. Bu konuda Ayrıca İngiliz hükümetini koronavirüs hastalığına ilişkin halk sağlığı politikası kapsamında, yapılan araştırmalar sonucunda saptanan yeni semptomlarla beraber düzenlenerek daha fazla sayıda semptom eklemeye çağırmışlardır.

OMİCRON VARYANTINDA EN YAYGIN SEMPTOMLAR!

Yeni semptomları ortaya çıkan omicron varyantında, ayrıca, bildirilen en yaygın semptomlar arasında gece terlemelerinin görülmesinin yanı sıra burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı da en yaygın olarak görülen semptomlar arasında yer almaktadır.

KLASİK ÜÇ SEMPTOM!

Araştırmalar devam ederken, IncellDx adlı bilim şirketi tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında, semptom bildirim uygulaması ZOE kullanılarak,  Londra teyit edilmiş olan Omicron vakaları analiz edilmiştir. Bununla beraber, kullanıcıların sadece yarısı klasik üç semptom olarak bilinen (ateş, öksürük veya koku veya tat kaybı) olduğu bildirilmiştir.

Ayrıca araştırma sonuçları gelmeye devam ederken, Bilimsel danışmanlardan oluşan bir komite de geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen bu analizi destekleyerek, koku veya tat kaybının daha az bildirildiğini söylemiştir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER