Oh Çekildi! SGK Uzmanı Bomba Formülü Şimdi Verdi! Bu 3 Şartı Taşıyanlar 6 Yıl Erken Emekli Olacak!

Oh Çekildi! SGK Uzmanı Bomba Formülü Şimdi Verdi! Bu 3 Şartı Taşıyanlar 6 Yıl Erken Emekli Olacak!
YAYIN TARİHİ: 31.01.2022 16:33:00

Türkiye’de milyonlarca çalışan erken emeklilik hayali kurmaya başladı. Özellikle çalışma hayatından sıkılanların araştırmaya başladığı erken emeklilik formülleri ise 2022 yılında da öne çıkmaya devam ediyor. Bir yandan EYT konusu tartışma yaratırken, diğer yandan erken emeklilik için SGK tarafından hangi yasal haklar sunuluyor araştırılıyor. Türkiye’de emeklilik için gerekli yaş, prim süresi ve sigortalılık yılı emekli olmak için temel şartlardır. Ancak zaman zaman bu şartlar bazı meslek grupları ve özel durumlar için esnetiliyor. İşte erken emeklilikte bilinmeyenler.

SGK’nın kadın sigortalı çalışanlara yönelik 6 yıla kadar erken emeklilik uygulaması devam ediyor. Çocuk sahibi kadınların yararlanabildiği bu hak sayesinde, doğum nedeniyle eksik primleri bulunanlar 2160 güne kadar borçlanarak emekliliğini öne çekebiliyor. Eksik primlerini borçlanma yoluyla kapatmak isteyenlere özel fırsat sağlayan doğum borçlanması, 3 çocuğa kadar her bir çocuk için 2 yıl olmak kaydıyla yapılabiliyor. Aranan tek şart ise çocukların sigortadan önce dünyaya gelmiş olması. 2022 yılında asgari ücrete yapılan zamla beraber doğum borçlanması miktarı da artış gösterdi. Bu yöntem ile emekli olmak isteyen kadın çalışanlar, günlük en düşük 57,43 lira ödeyerek emekli olabilecek. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de 

Erkeklerde Erken Emeklilik İçin Bu Tarihlere Dikkat!


Erkek sigortalılarda ise askerlik borçlanması ile emeklilik hakkı tanınıyor. Emeklilik yaşının geri çekilmesi ve prim kazanma şansının elde edilmesi avantajlarını sağlayan askerlik borçlanması, sigorta giriş tarihinin borçlanılan gün kadar geriye çekilmesini sağlıyor. Bu sayede en azından 1 yıla kadar erken emeklilik hakkından yararlanarak erkek sigortalıların askerlik borçlanmasından faydalanması sağlanıyor. Erken emeklilikte birçok kişinin yararlandığı bu yöntem 2022 yılında da öne çıkıyor.


Kısmı Emeklilik Hakkından Yararlanın!


Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaş şartıyla 10 yıl prim ile emeklilik sağlanabiliyor. 15 yıl ve 3600 prim gününü dolduranlar, 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişiler için erken emeklilik avantajlarını sunuyor. Söz konusu tarih sonrasında ise durum biraz farklı. Söz konusu kişilerde 4500 prim ve yıl şartı da 25’e yükseliyor. Erken emeklilikte ayrıca birçok meslek grubu için yıpranma payları da dikkate alınıyor.

Malulen Emeklilik Şartıyla Erken Emeklilik Mümkün!


Çalışma hayatında iş yapabilme gücünü en az %60 oranında kaybeden kişiler ise sağlık raporu alarak malulen emekli olmak hakkından yararlanabiliyor. Ancak malulen emeklilik için aranan temel şart kişinin en az 1800 gün prim yatırmış olmasıdır. Benzer şekilde engelli çalışanlarda da erken emeklilik mümkündü. Yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmaksızın 15 yıl, 3600 prim gününden itibaren işe giriş tarihi de dikkate alınarak 18 yıl 4680 güne kadar emekli olma fırsatı sunuluyor.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR