Öğrencilere devlet katkısıyla 767 TL! Hem de karşılıksız ödeme... Gençler bayram edecek!

Öğrencilere devlet katkısıyla 767 TL! Hem de karşılıksız ödeme... Gençler bayram edecek!
YAYIN TARİHİ: 8.11.2021 10:45:00

​Staj yapan öğrencilere büyük müjde! Bazı işletmeler stajer öğrencileri parasız şekilde çalıştırma girişiminde bulunsa da stajer maaşı alabiliyor. Yaz aylarında çalışan öğrenciler böylelikle gelir kazanma ve para biriktirme şansı yakalıyor. Ödenen paranın aylık en az 767 lira olduğunu belirtelim. Bu ödemelerde devlet desteği de bulunuyor. Ödenen miktarın asgari ücretin en az yüzde 30'u olması gerekiyor. Bu miktarın en az 767 TL olduğu ve daha yükselebileceği de unutulmamalı. 

Öğrencilerin en büyük ihtiyaçlarından birisi kuşkusuz para olmaktadır. Ailesinden harçlık almak durumunda kalan öğrencilere devletten burs ve kredi gibi destekler veriliyor. Ayrıca bir destek daha bulunuyor. Yaz aylarında staj yapmayı tercih eden öğrencilere tam 767 TL geri ödemesiz ödeme veriliyor. İşletmelerde staj gören öğrencilere, asgari ücretin en az yüzde 30'u kadar maaş veriliyor.  İşveren tarafından stajyerlere ödenen bu ücretin büyük bir kısmının devlet tarafından verildiğini de belirtelim. Öğrencilerin bu parayı alması için staj yapması yeterli olacak.

ÖĞRENCİLERE EN AZ 767 TL ÖDEME

Öğrenciler için çeşitli devlet destekleri bulunuyor ve bunlar arasında stajer maaşı da bulunuyor. İşletmenizin size vereceği maaşlarda devlet katkısı bulunuyor. Öğrenciler için hayatlarının en önemli dönemlerinden birisi kuşkusuz staj dönemi olmaktadır. Bu staj dönemlerinde de maaş alabiliyorsunuz.

Yasaya göre; staj yapan öğrencilere en az asgari ücretin yüzde 30’u kadar maaş ödenmesi gerekiyor. Devlet tarafından verilen katkı işletmelere yapılıyor. 20'den az personel çalıştıran işletmeler için 511,51 lira, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için ise 255,75 lira devlet katkısı bulunuyor.

Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin aylık kazanç tutarları 1 Ocak ile 31 Aralık arasında günlük 59,33 lira, aylık bin 788 lirayı buluyor. Hükümet, 150 bin olan kalfa sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyor.

2020 senesinde stajyerlere en az an 631,19 lira ödeniyordu. Ancak asgari ücretin zamlanması ile beraber bu yıl bu tutar 767,27 liraya yükseldi.


İYİLEŞTİRME YAPILMASI GÜNDEMDE

Usta-çırak ilişkisi, küçük işletmelerde eleman yetiştirmek ve mesleğe kazandırmak açısından yüz yıllardır önemini koruyor.

Hükümet, ekonomi reform programı kapsamında Eylül ayından başlayarak mesleki eğitim merkezlerini gençler için daha cazip kılmaya çalışacak. Bunun için, kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme yapılması bekleniyor.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER