O Ülkede Koronodan Ölenler Sokağa Atılıyor! Anne, Oğlunun Cenazesini Rikşovla Taşıdı…

O Ülkede Koronodan Ölenler Sokağa Atılıyor! Anne, Oğlunun Cenazesini Rikşovla Taşıdı…
YAYIN TARİHİ: 28.04.2021 13:25:00

Hindistan'da skandal! Yaşanan oksijen sıkıntısından dolayı hastaneler, Kovid-19 hastalarını tedavi edemiyor, ölen kişilerin cenazesi sokaklara atılmaya başlandı. Bir anne oğlunun cenazesini rikşovla götürdü.

Sosyal medyaya yansıyan görüntü ülkedeki sağlık krizinin boyutunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Kovid-19 krizi nedeniyle ambulansların hastalara yetişemediği ülkede bir anne  ölen oğlunun cenazesini taşımak için ambulans bulamayınca evladının cenazesini bir rikşovun üzerine koyarak cesetlerin yakılıp gömüldüğü yere götürdü.

Yaşanan ambulans ve oksijen sıkıntısı nedeniyle ülke genelinde ambulans ve oksijen fiyatları tavan yaptı. Oksijen bulamayan bazı hastalar boğularak ölürken bazı hastalar ise yaşadıkları duruma dayanamayıp intihar ediyor.

Bir hastanede görevlisi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hastalarının oksijen olmadığı için öldüklerini ve bir an önce oksijen tedarik edilmesi talebinde bulundu.

Diğer yandan Kanpu şehrinde bir kadının cesedi cadde ortasında bulundu. Polis ekipleri, kadının oğlunun, pozitif olduğunu öğrenince hastalanmamak için annesini sokağa attığını belirtti.

MUTASYON ETKİSİ
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan'da günlük vaka sayısı rekor seviyedeki tırmanışını sürdürüyor.


Koronavirüs salgınında ikinci dalgayla mücadele eden Hindistan'da vaka sayılarında yaşanan patlamaya virüsün daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni mutasyonlarının neden olduğu tahmin edilirken, uzun süredir yeterli düzeyde finanse edilmeyen sağlık sisteminin de çökme noktasına geldiği belirtildi.

Uzmanlar, ülke çapındaki artan vakaların ardından hastanelerdeki doluluk oranlarının en yüksek seviyeleri gördüğüne işaret ederek sağlık sisteminin "çökme noktasında" olduğu uyarısını yaptı.

Sağlık yetkilileri, başkent Yeni Delhi'deki hastanelerde oksijen tüpü, yatak ve Kovid-19 tedavisindeki bazı önemli ilaçların eksikliğinin baş gösterdiğini belirterek, merkezi hükümete, eyalete acil yardım ve eksiklerin giderilmesi çağrısında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER