Normalleşme Sürecinde Yeni Dönem Başlıyor! HES Uygulamasından Kart Çıkartılacak!

Normalleşme Sürecinde Yeni Dönem Başlıyor! HES Uygulamasından Kart Çıkartılacak!
YAYIN TARİHİ: 11.05.2021 14:46:00

Tam kapanmanın ardından neler yaşanacak? Yeni dönemde neler uygulanacak? hangi sistem devreye girecek? HES uygulaması üzerinden yapılacak işlem nedir?

Koronavirüs ile mücadele de tam kapanma sürecinin sonuna gelirken ardından neler yaşanacağı merak konusu. Alınan karara göre normalleşme süreci ile beraber yeni döneme geçilecek. Yeni dönem ile beraber e- Nabız üzerinden kart çıkarılacak. İşte detaylar...

YENİ DÖNEM: AŞI KARTI

Alınan yeni karara göre normalleşme süreci ile beraber yeni bir adım atılacak. Bu karar kapsamında Türkiye’de iki doz aşısını yaptırmış kişiler için e-Nabız uygulaması üzerinden ‘aşı kartı’ oluşturma imkânı sağlanacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından, bu kez de Hayat Eve Sığar uygulaması (HES) uygulaması üzerinden aşılarını yaptırmış olan kişiler için ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’ oluşturma imkanı sağlanmaktadır.

Bu karar kapsamında isteyen kişilerin pasaport bilgilerini girerek de oluşturmuş oldukları aşı kimlik kartlarında Türkiye tarafından geçtiğimiz yaz başlatılmış olan güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) da yer almıştır. Yapılan açıklamada bu kimlik kartlarının yurt dışı seyahatlerde kullanılabileceği açıklaması yapılmıştır.

HES UYGULAMASI ÜZERİNDEN YAPILACAK!


Avrupa Birliği (AB) tarafından ülkelerine yapılan seyahatler için, aşı pasaportunun hayata geçmesi beklentisi içindeyken, Türkiye’den bu kapsamda aşı ile ilgili önemli bir adım atılmıştır. Alınan karara göre, Sağlık Bakanlığı HES uygulaması aracılığı ile, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”ni devreye aldığını duyurdu. Bu alınan karara göre, iki doz aşısını yaptırmış olan vatandaşlar, HES uygulamasına giriş yaparak, aşı kimlik kartlarını buradan kolaylıkla oluşturabileceklerdir.

İsteyen kişilerin HES uygulaması üzerinden pasaport numaralarını da ekleyeme imkanı tanınırken, bu kişiler pasaport bilgileride aşı kimlik kartlarının içerisinde yer almış olacaktır. Alınan bilgilere göre, sözü edilen kimlik kartları, yurt dışı seyahatlerde de rahatlıkla kullanılabilme imkanı sağlanmış olacaktır. Bu kart ile seyahat edilecek ülkeye girişlerde pasaportlar okutulduğunda kişinin aşı bilgisine buradan kolaylıkla ulaşılabilecektir.

AŞI KARTI NASIL ÇIKARTILACAK?

Aşı kartı çıkartmak isteyen vatandaşların HES uygulamasına giriş yapmalarının ardından öncelikle olarak pasaportlarınızı hesabım bölümü üzerinden tanımlanması gerekmektedir. Yapılan tanımlamanın ardından 'Pasaportlarım' kısmına gelerek ekle tuşunu seçtikten sonra pasaport numarası girmeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğunu seçmeniz gerekmektedir. Karşınıza gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayarak ardından ekranın en alt kısmına gelen kısımdan “Aşı kartı oluştur” şeçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Gerçekleştirilen bu işlemin ardından aşı kartınızda pasaport bilgilerinizin yer almasını isteniyorsanız eğer seçim yaparak devam edebilirsiniz.

Fakat seçim yapmadan devam ederseniz eğer kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabileceklerdir. Daha önce tanımlanmış olan pasaport numaranız varsa eğer numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu kapsamda Ekranda çıkan pasaport numarası seçilerek devam edilirse eğer kimlik kartı kısa sürede oluşturulmuş olacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER