NETLEŞTİ! Milyonlarca ETY'li Vatandaşın Beklediği Son Dakika Açıklaması! O Tarihte EYT Çıkıyor

NETLEŞTİ! Milyonlarca ETY'li Vatandaşın Beklediği Son Dakika Açıklaması! O Tarihte EYT Çıkıyor
YAYIN TARİHİ: 13.01.2022 17:08:00

Emeklilikte Yaşa Takılanlar amacıyla son resmi açıklama Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bakan Bilgin EYT konusu ile ilgili bakanlığın ne planladığına dair ilk verileri paylaştı. 2022 senesinde nasıl bir plan izleneceğini açıklayan Bakan Bilgin milyonlarca EYT'liyi ilgilendiren ifadeler kullandı. İşte Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den EYT açıklaması.

Milyonlarca EYT'li için müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Bu anlamda en yetkili ağızdan yeni açıklama yapıldı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 50 yaş şartıyla emeklilik iddialarının gündemde bulunduğu dönemde EYT Son Dakika açıklaması ve 2022 EYT Yasası amacıyla son açıklamalar. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de


 

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN SON DAKİKA EYT AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin haftasonu kapsamında bir TV programında yapmış bulunduğu konuşmasında EYT'liler ile alakalı olarak konuşamsında emeklilik şartlarına değinerek başladı. 
Emekli olmak amacıyla uygulana mevduata yönelik olarak açıklama yapan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin "Emeklilik sorunu 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün miktarını tamamlama, 2 yıl, 3'cüsü yaş... Üçüncü şık sorun. Yaş koşulunı yerine getirmemiş olanlarla alakalı sorun." dedi. Yaş koşulu amacıyla de kararlar bulunduğunu anımsatan Çalışma Bakanı " Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan adedi ile emekli olacak insan adedi arasında bir miktar var." diye konuştu.EYT SON DAKİKA 50 YAŞ ŞARTI DÜZENLEMESİ


EYT amacıyla başlatılacak çalışmalarda 50 yaş koşulunın sınır olacağı açıklandı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in sözlerinin evvel 2021 yılının sonuna doğru AK Parti'den gelen bildirimde 50 yaş altına emeklilik uygulanmayacağı, 50 yaşın sınır olacağı ifade edilmişti. Çalışma Bakanlığı'nın da 50 yaş koşulu ile EYT amacıyla somut çalışmalar başlatması bekleniyor. 
 

EYT SON DAKİKA  EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ GELECEK Mİ?

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT konusu ile ilgili Bakan Bilgin emeklilik seviyesi ile çalışan seviyesinin Türkiye'de yüzde'nin altına düştüğünü söyledi. Vedat Bilgin bir planlama yapılırken bütün bu noktaların göz önünde bulundurulacağını ifade ederek EYT amacıyla tarih ipucu verdi.

EYT'nin ne vakit gündeme geleceğine dair Bakan Bilgin "Emekliliğimizi planladığımız amacıyla bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma uygulaması içerisinde var. Ama adım adım çözüyoruz." dedi. Çalışma Bakanı konuşmasının devamında ise EYT'den evvel üstünde çalışma yapılacak hususları açıkladı. 2022 EYT'den evvel Çalışma Bakanlığı'nın üstünde çalışacağı konulara dair "Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel... Bütün bunları düzenleyecek planlama yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Bütün çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım." dedi. 


KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?


Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel bulunanlar EYT'li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 evvel yaş koşulu aranmaksızın prim günü ve sigortalılık zamanı şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde oluşturulan değişiklikle prim günü ve sigortalılık zamanı şartlarının yanı sıra bir de yaş koşulu getirildi. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR