NETLEŞTİ! İnşaat Sektöründe Mart Zammı Öncesinde İstanbul, Ankara, İzmir İnşaat Demiri Fiyat Listesi

NETLEŞTİ! İnşaat Sektöründe Mart Zammı Öncesinde İstanbul, Ankara, İzmir İnşaat Demiri Fiyat Listesi
YAYIN TARİHİ: 14.02.2022 10:43:00

İnşaat sektöründe şubat ayı itibari ile zam yapılacağı gündeme geldi. Özellikle demir ve çelikte zam yapılması düşünülmektedir. Durum böyle olunca inşaat sektöründe çalışan yetkililer büyük şehirlerde ki demir fiyatlarını araştırmaktadır.

Şu an için demir ham maddesinin bir tonluk fiyatı KDV fiyatı hariç 700 dolar seviyelerindedir. Bu durum bir nebze inşaat sektöründe durgunluğa neden oldu ve büyük şirketler sektörün devamlılığını sağlamak için piyasa değerinin bir miktar altından satış yapamaya başladılar. Ancak resmi duyuru olmamasına karşı demire yeni bir zam gelmesi gündemde bu nedenle sektördekiler zam öncesinde yüklü olarak demir almayı düşünmektedirler.

İnşaat Demiri Aylık Analizi


Dünyanın demir sektöründe ki en önemli ülkesi olan Çin’de ocak ve şubat ayı itibari ile çok ciddi demir talebi bulunmaktadır. Bu nedenle bu talep, küresel olarak birçok ülkeyi olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye'de ise şubat ayı ve sonrası için etkisini göstermesi inşaat sektöründe ki uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Ayrıca Çin tarafından diğer ülkelere yapılan ihracatlar, ocak ve şubat ayında yüzde 13 seviyesinde bir gerileme yaşandı. Bu durumda demir talebini arttırdı ve özellikle demirin kilogram başına düşen birim değeri arttı. Ülkemizde ithal olmasına karşın belirli bir miktar üretildiğinden dolayı çok fazla bir yükselme yaşanmadı.

Büyükşehirlerde İnşaat Demiri Ne Kadar?


Demir ham maddesi genellikle tonaj usulüne göre satılmaktadır. Ayrıca inşaat demirleri 8 mm, 10 mm ve 32 mm olmak üzere 3 ayrı sınıfa ayrılmaktadır. Bu 3 sınıf inşaat demirinin fiyatları da birbirinden farklıdır. Ancak en çok kullanılan 32 mm demir türüdür. Ankara ilinde ki 32 mm demirin 1 tonluk fiyatı 11.300 TL. İstanbul ilinde ise 32 mm inşaat demiri 11.320 TL. İzmir ilinde ise 10.950 TL. Görüldüğü üzere zam öncesinde 1 tonluk inşaat demirinin en ucuz olduğu il İzmir'dir. Bu nedenle inşaat sektöründe ki yetkililerin en çok ticaret yaptığı ilde İzmir'dir. Böylece yapı sektörünün temel gider kalemleri de zamlanmış oldu!

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR