NETLEŞTİ! En Az %40 Oranında Düşmesi Bekleniyor! İkinci El Otomobil Piyasasını Alt Üst Edecek Hamle

NETLEŞTİ! En Az %40 Oranında Düşmesi Bekleniyor! İkinci El Otomobil Piyasasını Alt Üst Edecek Hamle
YAYIN TARİHİ: 16.02.2022 09:20:00

Piyasada geçen yıl özellikle kurların yüksek seyrettiği dönemlerde hem birinci el araç piyasası hem de ikinci el araç piyasasında bulunan araçların fiyatları bir anda yükselişe geçmişti. Aralık sonu ile yapılan müdahaleler ile birlikte dövizin düşüşe geçmesi ile birlikte neredeyse son iki aylık süreçte döviz 13 ile 13,75 arasında gidip gelmeye devam ediyor.

Dövizin düşüşü piyasada fiyatların gidişatını pek düşürmese de otomobil piyasasında kısa vadeli fiyat çekilişleri gözlemlenmiştir. Bu fiyat gerilemesi hem sıfır otomobillerde hem de ikinci el araçlarda yaşanmıştır. Döviz oynamalarının bir diğer etkisi de parasını elinde bulunduran yatırımcılar için acaba fiyatlar daha geri gelir mi? Sorusunu akıllara getirmektedir. Bu sorunun cevabını yine uzun vadede döviz kurlarında yaşanabilecek değer artış ve azalışları ile açıklamak mümkün olmaktadır.

EN AZ %40 ORANINDA DÜŞMESİ BEKLENİYOR! İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINI ALT ÜST EDECEK HAMLE


İkinci el araç piyasasında birçok bayi ile yapılan görümeler neticesinde şu an için piyasanın çok hareketli olmadığı insanların özellikle geçen sene yaşadığımız fiyat güncellemelerinin boyutlarını gördüklerinden araç piyasasında zarar etmemek için alımdan kaçınıldığı gibi söylentiler de bulunmaktadır. Ülkemizde yaşadığımız döviz hareketlerinin çok geniş bir aralıkta oluşması nedeni ile tüketiciler büyük yatırımlar için haklı olarak piyasanın güven ortamı yaratıp tam anlamı ile oturmasını beklemektedir.
Dövizde önümüzde ki dönem yaşanabilecek kalıcı düşüş hareketlerinin kalıcı olması ile birlikte araç piyasasında geriye gitme görülme olasılığı olmakla birlikte henüz enflasyon sarmalından kurtulamayan ülkemizde yatırım için bekleyiş sürmektedir.  Dövizde ilk geri çekilme yaşandığı zamanlarda sıfır otomobil markalarında %10'luk bir düşüş eğilimi görülmekle birlikte bu indirimlerin kalıcı olması için piyasanın güvene ihtiyacı bulunmaktadır. 2022 yılının döviz hareketleri yönünden yine hareketli bir yıl olmasını bekleyen bazı ekonomistler yatırım kararlarını almadan önce mutlaka piyasanın nabzını ölçmek gerekli olduğunu yineliyor.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR