Netleşti! 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımları Emekli Oluyor! SGK Emeklilik Şartlarında Yeni Düzenleme

Netleşti! 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımları Emekli Oluyor! SGK Emeklilik Şartlarında Yeni Düzenleme
YAYIN TARİHİ: 15.02.2022 09:46:00

Emekli olmak amacıyla aranan esas şartlar arasında yaş, prim ve sigortalılık süreleri öneme alınmaktadır. Fakat SGK doğrultusundan başlatılan çoğu değişik program ve isteğe bağlı sigorta seçenekleri ise çalışmadan da emekli olmanın önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyor.

Hayatının bir alanında işlevini gerçekleştirmesine karşın ardından ev hayatına dönen kadınları amacıyla eksik primlerini ödemelerine yönelik detaylı uygulamalar sağlanmaya devam ediyor. SGK alakalı mevzuatlarında oluşturulan düzenlemeler yardımıyla bu vatandaşlar amacıyla da emeklilik fırsatlarına hak kazanması sağlanıyor. İşte ev hanımlarını da emekli edecek o fırsatlar...

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Müjdesi


Çalışma hayatında aktif olarak bulunmayan ev hanımları amacıyla emeklilik şartlarında yeni planlamaların yapılması gündeme gelmeye devam ediyor. SGK alakalı birimlerine müracaat yaparak çoğu vatandaşın emeklilik bağlamında hakkını alması sağlanacak.Uzun süredir münakaşa hususu olan ev hanımlarına emeklilik fırsatında 25 sene evli olan ve 50 yaşını doldurmuş kadınların emeklilik hakkından yararlanmasının sağlanması hedefleniyor.
İsteğe bağlı sigortalılık ya da doğum borçlanması gibi formüller sonrası eksik primlerini ödeyerek emekli olmak isteyenler ise SGK doğrultusundan yapılan çoğu değişik uygulamadan da yararlanabilecek. 2008 senesi ardından isteğe bağlı sigorta bağlamında baktığımız zaman4/b statüsüne tabi olan vatandaşların bu şartlara göre ödemelerini yapmaları istenmiştir. Bu planlama ardından kimine göre emeklilik amacıyla daha zor şartlar getirilmiştir.


Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?


İsteğe bağlı sigortadan yararlanmak amacıyla aranan esas şartlardan biri ikametin Türkiye’de olmasıdır. Öte yandan alakalı sigorta kapsamına dahil edilen vatandaşın mecburi sigortalı olarak çalışmasını gerektirecek bir işte çalışmaması da gerekiyor. Bu esas şartları gerçekleştiren şahıslar yararlanabilecek. Hem de sigortalı olarak çalışmakla birlikte 30 günden az çalışanlar isterlerse eğer isteğe bağlı sigorta yaptırabilecek. Part time çalışanlar, bir işverene bağlı olarak ayda on günden az ev hizmetlerinden çalışanlar da söz hususu kapsamdan yararlanabiliyor. 18 yaşını doldurmuş vatandaşların yararlanabildiği bu kapsamda dahilinde rastgele bir işte çalışmamak ve sigorta nedeniyle malul ya da yaşlılık aylığı da almıyor olmak şartlarının karşılanması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?


İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyenler alakalı mevzuatlarda yer alan lüzumlu şartları sağlamaları durumunda bu kapsamdan yararlanabilecekler. Bulundukları SGK il/ilçe müdürlüklerine giderek isteğe bağlı sigorta işlemlerine yönelik başvurularını gerçekleştirerek vatandaşların emeklilik amacıyla ilk aşaması atması mümkündür. 1 Ekim 2008 ardından 4/b kapsamında değerlendirilmeye başlanan isteğe bağlı sigortalılık kapsamında daha evvel çalışanlar da yararlanabiliyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR