Nefes Kredisi Başvuru Ekranı! 6 Ay Geri Ödemesiz Kredi Almak İçin Yapmanız Gerekenler?

Nefes Kredisi Başvuru Ekranı! 6 Ay Geri Ödemesiz Kredi Almak İçin Yapmanız Gerekenler?
YAYIN TARİHİ: 4.06.2021 21:12:00

Nefes kredisinden kimler yararlanabilecek? Başvurular nereye yapılacak? Hangi bankalar aracılığı ile kredi kullanılabilecek? Nefes kredisinin detayları...

Kobilere destek olmak adına sunulan Nefes Kredisini 6 ay geri ödemesiz olarak verilmektedir.  2020 cirosu 1 milyon TL'yi aşmayan KOBİ'ler için azami 50.000 TL, cirosu 1-10 milyon TL olan KOBİ'ler ise azami olarak 200.000 TL kredi kullanabileceklerdir. Kobilere sunulan Nefes Kredisi'nde 6 ay ödemesiz dönem ile sağlanarak destek olunacak. Nefes Kredisi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacaktır. Bu uygulamada, Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak ve faiz oranı yıllık %17,5 olarak belirlenmiştir. Peki, Nefes kredisi başvurusu nasıl ve nereden yapılacak?

NEFES KREDİSİNİN DETAYLARI!

Nefes kredisi başvurularında belirlenen tarihe girildi. En çok 200.000 TL'ye kadar kullandırılacak olan nefes kredisi, 6 ay geri ödemesiz olarak sunulurken, 18 aya kadar taksitli ödeme planı ile ihtiyaç sahibi işletmeler tarafından alınabilmektedir. Nefes Kredisinde KOBİ vasfına sahip olan kişilerin müracaatta bulunabileceklerdir. Nefes kredisi için ciro hususu da önem arz etmektedir. 

Nefes kredisi başvurularında, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Odası, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından birine kayıtlı olmak veya Ticaret Borsasına kayıtlı olmak önem arz etmektedir. Normal şartlarda ciro kaybı durumlarına göre tahsis edilmekte olan nefes kredisi için 01.01.2019 tarihinden sonra kurulmuş olan işletmeler için ciro kaybı koşulu aranmayacaktır.

KOBİLER İÇİN SUNULAN NEFES KREDİSİ BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK

2020 yıl sonu cirosu;

0 – 1 Milyon TL arasında olan işletmeler 50.000,-TL’ye kadar kredi kullanabileceklerdir.

1 – 10 Milyon TL arasında olan işletmeler ise 200.000, TL’ye kadar nefes kredisi imkanından yararlanabileceklerdir.


Verilecek olan Nefes Kredi Paketi faiz oranı yıllık sabit %17,50 oranında uygulanacaktır.

Nefes Kredi Paketi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli olmak üzere verilirken, toplam 18 ay vade ile de sunulmaktadır.

Nefes kredisinde yararlanabilmek için başvurular, bankalar üzerinden yapılacaktır.

Nefes Kredisi başvuru şartları hakkında tüm detaylar ve hangi bankalardan kredi kullanılabileceği belirtilmektedir.

NEFES KREDİSİNE KATILAN BANKALAR HANGİLERİ?

Nefes kredisi için, 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler için azami 50.000 TL'ye kadar sunulurken, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler için ise azami olarak 200.000 TL kredi kullanabileceklerdir. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacaklardır. İşletmeler için 6 ay ödemesiz dönemli olarak imkanı sağlanacaktır. 2021 Nefes Kredisi uygulaması için, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitle ödemeleri yapılacaktır.

Sözü edilen uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacaktır. Kredi faiz oranı ise yıllık olarak %17.5 olarak belirlenmiştir. Bugün itibari ile başvuruların alınacağı sözü edilen nefes kredi paketine katılım sağlayacak bankalar ise aşağıda sıralanmıştır;

TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Vakıf Katılım Bankası AŞ...

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER