Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir düzenleme geldi

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir düzenleme geldi
YAYIN TARİHİ: 6.06.2021 14:38:00

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir düzenleme geldi. Yüz binlerce vatandaşımız bu yeni düzenlemeden yararlanacak.

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir düzenleme geldi. Yüz binlerce vatandaşımız bu yeni düzenlemeden yararlanacak. Akıllı telefonu ya da normal telefonu olan tüm kullanıcıların dikkatine. Bilgi ve İletişim kurumu tarafından yeni karar alındı. Ayrıntılar haberimizde.
Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe hayatımıza kattıkları da artıyor. Teknolojinin en büyük nimetlerinden biri olan cep telefonları içinse yeni bir karar alındı. Milyonlarca vatandaşımız cep telefonu kullandığı için yediden yetmişe binlerce insanı bu yeni düzenlenme ilgilendiriyor aslında.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu tarafından alınan karar cep telefonu abonelerini doğrudan ilgilendiriyor. Karar doğrultusunda kullanıcılar kolay ve ispatlanabilir yöntemle sesli mesaj hizmetlerini açık ya da kapalı hale getirme imkanına sahip olacaklar.

Birisine ulaşmadığımız ya da telefonu çaldığında direkt olarak sesli mesaj uygulamasına yönlendirilmekteydik. Fark etmeden konuştuğumuzda ya da telefonu kapatmadığımızda ise dalgınlıkla karşıdaki insana istemeden sesli mesaj bırakıyorduk. Bu sesli mesajlarsa faturalı ya da faturasız fark etmeksizin cebimize ekstra harcama olarak dönüyordu. Üstelik sesli mesajlar, normal mesajlardan daha ücretli olmasının yanı sıra dinlemesi de ücretli hizmetler. Bunun ise önüne geçilmek için kurumca yeni bir karar alındı. Her cep telefonu kullanıcısını etkileyen karar ise resmi olarak yürürlüğe girdi. BTK tarafından alınan karara göre sesli mesaj bırakılmasından kaynaklı meydana gelecek ücretlendirmeden önce ücret bilgisi kullanıcıya açık ve anlaşılır şekilde ücretsiz olarak anons edilecek. Böylece vatandaşlar sesli mesaj bırakmadan önce bir ücretlendirme olacağının haberini alacak. Dilerlerse bu anons sonrasında mesaj bırakabilecekler. Aynı anons bırakılan sesli mesajları dinlerken de verilecek. Bırakılan sesli mesajı dinelmeden önce kullanıcılar hizmet bedelini öğrenecek. İşleme devam edip etmemek ise kullanıcının kararı olacak.


Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığının hizmeti BTK tarafından. İncelenmiş Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu tarafındansa inceleme sonrasında cep telefonu kullanıcıları için şu resmî açıklama yapıldı;

Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 5,6 ve 8’inci maddeleri gereği abonelerin hatları meşgul, kapalı, ulaşılamaz ya da çağrının yanıtlanmadığı gibi durumlarda bırakılan sesli mesajların alınmasına ya da dinlenmesine sunulan hizmetlerde bireylerin mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için sesli mesaj bırakırken ya da sesli mesaj alınması durumunda abonelerin hizmetten kolay ve açık şekilde kullanmalarına imkân sağlanmasına karar verilmiştir. Buna ek olarak yine sesli mesaj hizmetinden yararlanırken bireylere oluşabilecek ücret bilgisine dair ücretsiz bilgilendirme anonsunun verilmesine ve onay sonrasında ücretlendirme başlaması kararı alınmıştır. Son olarak da yapılan açıklama doğrultusunda uluslararası alanda sesli mesaj hizmetinden yararlanacak vatandaşların da ücretlendirmelere dair açık ve anlaşılır şekilde anons almasına hizmete onay verdikten sonra ücretlendirme aşamasının başlanmasına karar verilmiş.

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu tarafından alınan bu tebliğ ise kısa sürede uygulanmaya başlanacak. Böylece cep telefonu kullanırken bireyler artık istemeyerek/ yanlışlıkla sesli mesaj hizmetini kullandıkları için ekstra ücret ödemeyecekler. Böyle durumlarda vatandaşların faturası boş yere dolmakta ve vatandaşlar mağdur olmaktaydı. Bu kararla vatandaşların mağduriyetinin de önüne geçilmiş oldu. Kullanıcıların hatlarını sesli mesaj hizmetine açma veya kapama imkânları bir ay sonra, diğer kararlar ise altı ay sonra uygulanmaya başlanacak.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER