Mikro ve Küçük İşletmelere KOSGEB Desteği Devam Ediyor! İlk Ödemeler Başladı!

Mikro ve Küçük İşletmelere KOSGEB Desteği Devam Ediyor! İlk Ödemeler Başladı!
YAYIN TARİHİ: 2.07.2021 19:07:00

Mikro ve küçük işletmelere KOSGEB destek ödemeleri başladı. Kimler yararlanabilecek? Başvurular nereden yapılacak? Başvurular devam ediyor mu? İkinci faz başvuruları başladı mı? Tüm detaylar ve konu ile ilgili açıklamalar...

KOSGEB tarafından korona virüs ile mücadele sürecinde ekonomik yönden sıkıntı yaşayan mikro ve küçük işletmeleri desteklemek adına devreye alınan destekte ilk ödemelerin yapılmaya başladığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurusu yapılan 5 milyarlık destek ödemesi ile ilgili olarak KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, desteğin ilk ödemeline ilşkin açıklama yaparak, 30 Haziran itibari ile başladığını ifade ederek devam etti;

"Türkiye'nin büyük çaplı ihracat yapan şirketlerini tedarik konusunda besleyen küçük ve mikro ölçekli işletmelerin ayakta kalmalarını destekliyoruz. Bu programdaki temel amacımız, salgın sonrası işletmelerimizin bir çıkış sağlayabilmeleri. Bizim odaklandığımız nokta, salgın sonrası hızlı bir tempoyla iş hayatının yüksek enerjisine kavuşmasını sağlamak" açıklamasında bulundu.

9 TEMMUZA KADAR 2. FAZ BAŞVURUSU YAPABİLİRSİNİZ!

Korona virüs Salgın sürecinde ekonomik açıdan etkilenen İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programı'nın birinci fazına ilişkin başvurular 3 Mayıs -21 Mayıs arasında alınmaya başlamıştır. Ardından da şartlarda düzenleme yapılarak,  şartlar kolaylaştırılarak ikinci faz başvuruları alınmaya başladı. 2. Faz başvuruları, 21 Haziran tarihinde başladı. Bu kapsamda Mikro ve küçük ölçekli işletmeler, 9 Temmuz 2021 tarihine kadar "www.turkiye.gov.tr" internet adresinden programa başvuruda bulunabileceklerdir.

"KÜÇÜK VE MİKRO ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN AYAKTA KALMALARINI DESTEKLİYORUZ"

Açıklamalarına devam eden KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmış olan 5 milyar liralık destek paketinin ilk fazına ilişkin ödemeleri 30 Haziran itibarıyla başlattıklarını belirterek, "Türkiye'nin büyük çaplı ihracat yapan şirketlerini tedarik konusunda besleyen küçük ve mikro ölçekli işletmelerin ayakta kalmalarını destekliyoruz." açıklamasında bulundu.


Korona virüs salgınından dolayı özellikle geçtiğimiz yıl başlarında büyük bir belirsizliğin yaşandığını, bazı sektörlerde işlerin tıkandığı bazı sektörlerde durmak zorunda kaldığını, bu kapsamda yeniliğe, dijitalleşmeye açık ve teknoloji odaklı çalışma prensibini yakalamış işletmelerin sözü edilen dönemden daha az etkilendiği açıklamasında bulundu.

KOSGEB Başkanı Hasan Kurt, KOSGEB tarafından girişimcilere ve KOBİ'lere olmak üzere yıllık olarak yaklaşık 2 milyar lira devlet kaynaklı destek sağladığı açıklamasında bulundu. Sözü edilen bu desteğin Korona virüs salgın döneminde hiçbir şekilde aksaklık yaşanmadığına da vurgu yaptı.

KOSGEB tarafından salgın öncesi bürokrasinin azaltılması ve dijitalleşme kapsamında bütün sistemlerini internet ortamına taşıdığını da belirterek, "2020 yılında bize ayrılan bütçenin yüzde 15 üzerine çıkarak desteklerimizi KOBİ'lere ulaştırdık. Bu yıl da benzer performans ortaya koymak için gayret gösteriyoruz." açıklamasında bulundu.

"SALGIN SONRASI İŞLETMELERİMİZİN BİR ÇIKIŞ SAĞLAYABİLMELERİ"

KOSGEB Başkanı Hasan Kurt, şu an gündemlerinde yine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korona virüs salgından etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak devreye alınan 5 milyar liralık destek paketinin bulunduğunu anımsatarak, şu açıklamalarda bulundu;

Kurt "Birinci fazda ihtiyacın belirlenmesi ve desteğin daha zor durumda olana gitmesini amaçlamıştık. Burada öncelikli hedef kitlemiz 2019'dan 2020'ye geçiş sürecinde yüzde 25'lik ciro kaybı yaşayanlar ve buna rağmen personelini işten çıkartmamış olanlardı. Ayrıca daha önce işe devam kredisi veya KOSGEB'den girişimcilik kredisi kullanmamış olanları gözettik. 5 milyar liralık destek paketinin ilk ödemelerine 30 Haziran itibarıyla başladık."

KOSGEB Başkanı Kurt, ikinci fazda ise az da olsa ciro kaybı yaşayanları da sisteme dahil ettiklerine vurgu yaparak, "Burada, işe devam kredisi veya KOSGEB girişimcilik kredisi kullanmış olanları da kapsama aldık. İlk fazda şartları taşımayanlar da yeniden başvuru yapabilecek. Bu programdaki temel amacımız, salgın sonrası işletmelerimizin bir çıkış sağlayabilmeleri. Türkiye kriz sonrası döneme diğer ülkelere göre daha çabuk adapte oluyor. Bizim odaklandığımız nokta, salgın sonrası hızlı bir tempoyla iş hayatının yüksek enerjisine kavuşmasını sağlamak." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER