Migros Eyleminde Tutuklanan İşçi Gülabi Aksu Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Gülabi Aksu'nun Gözyaşları

Migros Eyleminde Tutuklanan İşçi Gülabi Aksu Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Gülabi Aksu'nun Gözyaşları
YAYIN TARİHİ: 20.02.2022 09:54:00

​Migros eyleminde tutuklanan işçi Gülabi Aksu kimdir, nereli, kaç yaşında? Soruları ile Gülabi Aksu Neden Tutuklandı? Sorularına vatandaşlar yanıt aramaya başladılar. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, “Biz hırsız değiliz, yoksul işçileriz, çaremiz direniş”, “İşçiler açken Tuncay Özilhan’a huzur yok” ve “4 TL zam istedik, 257 işçi işten atıldık” yazılı pankartlar açan işçiler, “Yaşasın Migros direnişimiz” ve “İşçiler burada, Özilhan nerede” sloganları attı. 

Migros'un işçilere olan tavrı sosyal medyada büyük ses getirmişti. Bu anlamda vatandaşlar yazdıkları yorumlarda Migros marketlerden alışveriş yapmayın çağrıları yaptı. Migros’un İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki deposunda çalışırken yüzde 8’lik zammı kabul etmeyerek eylem başlatan DGD-SEN delegesi 257 işçi, işten çıkarılmıştı. İşçiler bugün, 16. gününe giren eylemlerine, Tuncay Özilhan’ın Beykoz’daki evinin önünde devam etti. Peki
Migros eyleminde tutuklanan işçi Gülabi Aksu kimdir?


 

MİGROS EYLEMİNDE TUTUKLANAN İŞÇİ GÜLABİ AKSU KİMDİR?

Polis doğrultusundan gözaltına alınan Migros İşçisi Gülabi Aksu, polis otosundaki görüntüsü yürekleri dağladı. İşçi Aksu, aracın içerisinde kelepçeli elleri ile göz yaşlarını sildi. Deutsche Welle Türkçe'den Fatima Çelik'in aktardığı bilgiye göre, Gülabi Aksu çocukları ve eşinin hasta olduğunu "Kızımı hastaneye götürecek yol param bile yok" sözleriyle aktarmıştı.  Aslen Erzurumlu olan Gülabi Aksu’nun 7 yaşında bir kızı ile 5 yaşında bir oğlu var. Şimdilik tam tespit konulmasa da kızının eklemlerinden rahatsızlığı olduğunu söylüyor: “Geçenlerde soluk darlığı yaşadı hastaneye gittik. Bir ilaç verdiler. Bir buçuk ay oldu hâlâ alamadım.” Yıllarca tekstil atölyelerinde, inşaatlarda çalışan Aksu, iki buçuk sene evvel ise Migros Depo’da temizlik işçisi olarak işe başladı. 
 

MİGROS'TAN AÇIKLAMA 

Migros işçilerinin eyleminin sonrasında Migros'tan açıklama geldi.  “Kapımız açıktır çağrısına 70 birey vazifeinin başına geri döndü, başka çalışanlara da bu çağrıyı yineleriz" denilen bildirimde şu ifadeler kullanıldı:


"Migros olarak hepimiz, tarlalarda, çiftliklerde, teknoloji merkezlerinde, mağazalarda, dağıtım merkezlerinde, 55 bin çalışanı, yapımcısı ve tedarikçisini de içerisinde barındıran büyük bir takımın parçasıyız. Ve bu takımın ana hedefi müşterilerimize zamanında, en iyi hizmeti 81 ilde sağlamaktır.

Aynı vakitte işçi haklarının gözetilmesinde perakende pazarında lider olan Migros’un, mağazalarında 50 yıldan beri sendikalı olarak çalışılmaktadır. Dağıtım Merkezlerimiz ise uzmanlığı gereği 20 senedir değişik iş ortaklarımız doğrultusundan işletilmektedir. Ana düsturumuz olan lider işçi hakları aynı şekilde bu işverenlerin de esas duruşudur.

Toplumun esas besin ve gereksinim malzemeleri talebini kesintisiz sevkiyatla karşılama gibi mühim bir toplumsal vazife üstlenen dağıtım merkezlerimiz içersinden, Avrupa Dağıtım Merkezi’nde vazife yapan birtakım çalışanlar, yanıltıcı beyanlar ve yönlendirmeler ile Batı Marmara bölgesindeki tedarik zincirini maalesef kesintiye uğratmışlardır.  

İlgili dağıtım merkezi işvereni Us Grup doğrultusundan çalışanlara prim dahil ortalamada %54’lük gelir artış yapılmıştır. Şubat ayının ilk haftası da zamlı gelir ödemeleri hesaplarına yatırılmıştır. Şeffafça bilinmesini isteriz ki, Us Grup doğrultusundan halihazırda ortalama saatlik ücret 6,6 TL, prim dahil saatlik gelir de 9,7 TL arttırılmıştır. Bahsi geride bıraktığımız saatlik ek 4 TL eklenmesi halinde prim dahil gelir artışı %80’e denk gelmektedir ki, bunun da ekonomik rasyonalitesi maalesef bulunmamaktadır. Bu artışı yeterli bulmayıp çalışmak istemeyen birtakım bireyler, ne yazık ki çalışmayı sürdürmek isteyen arkadaşlarına da engel olmuş ve çalışma haklarını engellemiştir. Bütün şeffaf iletişime, yakın diyaloğa, uyarılara, 2 ihtara ve defalarca sözlü açıklamalar ile doğruların anlatılmasına karşın eylemlerini devam ettirmişlerdir. Us Grup, Avrupa Dağıtım Merkezi’nin operasyonlarının günlerce kesintiye uğramasına ve besin tedarik zincirinin kırılmasına yol açan eylemcilerle, istek edilen en son şey olsa da zorunlu olarak yollarını ayırmak mecburiyetinde kalmıştır. Bu proses hepimizi çok üzmüştür.

Migros olarak kuşkusuz her bireyin geçim sıkıntısını anlıyoruz. Düsturumuz eşit, adil ve hakkaniyetli bir çalışma ortamı yaratmaktır.  Dağıtım Merkezinde Us Grup doğrultusundan maksimum çaba sarf edilip bütün ekonomik koşullar zorlanarak verilecek azami zam ile gelir artışı yaratılmıştır. Bu çalışma koşullarını makul bulan, işyeri sorumluluklarına saygı duyan arkadaşlarımıza kapımızın açık olduğunu önemle belirtmek isteriz."DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR